Egypt právě vstřelil vítězný gól, který jej posunul na MS!

Fotbalisté Egypta si zahrají po skoro třiceti letech mistrovství světa ve fotbale, které se v roce 2018 bude konat v Rusku. Vítězný gól zápasu, který zajistil Severoafričanům postup, vstřelil z penalty Mohamed Salah, který obléká dres Liverpoolu v Premier League.

Zápas mezi Egyptem a Kongem byl opravdu nabitý mnoha šancemi. První poločas tohoto důležitého klání skončil nerozhodně 0:0. Až ve druhé půli se začaly dít věci.

Mohamed Salah nejdříve ve třiašedesáté minutě rozvlnil síť, když v samostatném úniku překonal brankáře Mouka a poslal Egypt do vedení. Poté dlouho gól nepadl. Brankáři předváděli parádní zákroky. V osmaosmdesáté minutě vyrovnal za Kongo Arnold Bouka Moutou. Jeho tým byl rázen v euforii. Vyrovnání totiž přišlo pouhé dvě minuty před koncem základní hrací doby.

Poslední slovo měli ale egyptští fotbalisté. Nastavovalo se totiž pět minut a Egypt zahrával ve třetí minutě nastaveného času penaltu. Po odpískání penalty se realizační tým, fotbalisté, novináři a diváci už radovali, jako by měli postup v kapse. Někteří z nich dokonce vlétli na hřiště a radovali se s týmem. Rozhodčí tak musel uklidnit všechny aktéry tohoto radostného okamžiku. Míč si na penaltový puntík připravil sám Mohamed Salah. Míč kopl naprosto přesně do horního růžku a poslal Egypt na MS.

V kvalifikační skupině třetí fáze se bude hrát ještě jedno utkání, ale Egypt má nyní náskok, který už nemůže ztratit. Se čtyřbodovou ztrátou je na druhé pozici Uganda. Velké zklamání zažili fotbalisté Ghany, kteří se příští rok na MS určitě nepodívají.

Zajímavosti o egyptské reprezentaci

Egypt se jako první africký stát kvalifikoval na MS 1934.

Egypt odehrál vůbec první fotbalový zápas s Itálii a prohrál těsně 1:2.

Nejvyšší výhru slavili nad Laosem (15:0)

Nejvyšší prohru utrpěli proti Itálii (3:11)

Na MS si zahráli fotbalisté Egyptu dvakrát (1934 a 1990). Třetí účast budou mít roku 2018.

Egypt se zúčastnil Afrického poháru národů hned dvaadvacetkrát, z toho vyhráli hned sedmkrát.