Kanada hokej

ZOH 2018: Do semifinále postupuje Kanada a Německo, které senzačně porazilo Švédy

Dnes hodinu po polední středoevropského času se odehrály dva duely, které rozhodly o dvou dalších týmech, které postoupily do semifinále. Švédi se střetli s Německem a Kanada s Finskem.

ŠVÉDSKO : NĚMECKO 3:4 v prodloužení

Tyto týmy se naposledy potkaly v roce 2017 na Mistrovství světa, ve kterém hráči Tre Kronora deklasovali svého soupeře 7:2. Na olympijském turnaji však oba týmy jsou v jiném složení a je jisté, že Němci na turnaji podávají celkem solidní výsledky, i přes to jsou pochopitelně favoriti hráči Skandinávského poloostrova.

Úvodní vhazování vyšlo pro Německo. Wolf dovezl puk do útočného pásma, ale nic zásadního nevymyslel. První větší šanci si vytvořili Švédi, když Axelsson si najel do slibné palebné pozice, dostal přesnou přihrávku, ale jeho pokus mířil mimo tři tyče. Ve druhé polovině první periodě se stalo něco nečekaného. Ve čtrnácté minutě otevřel skóre Ehrhoff, který vypálil od modré čáry a jeho dělovka si našla cestu až do švédské branky. O pár vteřin později se Němci dostali do konce do dvoubrankového trháku, když Noebels získal odražený touš a doklepl ho do odkryté švédské svatyně. Fasth už nemohl nijak na dorážku reagovat. Němci tak překvapivě vyhráli první třetinu 2:0.

Do druhé třetiny vlétli Němci mlsným dojmem. Už po dvaceti pěti vteřinách měli obrovskou příležitost, kdy Boyle dost touš do mezikruží a stál před ním pouze švédský gólman, který si zkušeně vyjel a zmenšil tak střelecký úhel. Německý hráč vypálil, ale jeho pokus v klidu Fasth chytil. V závěru prostřední části Kronwall dostal kotouč na modrou čáru, odkud také vypálil. Aus Den Birken viděl a stoprocentně zasáhl a Němci i po druhé periodě drželi senzační výsledek.

Hráči Tre Kronor si i ve třetí třetině nevědí rady, jak by prostřelili německého brankáře. Zkoušeli opravdu vše. Ve 45. minutě Wikstrand vystřelil, jeho pokus ještě před Birkenem tečoval jeden z jeho spoluhráčů, ale německý gólman i tak vyrazil touš špičkou bruslí mimo tři tyče. Nakonec se Švédi přece jen dočkali. O kontaktní branku se postaral Lander, který se na brankovišti zorientoval jako první a kotouč doklepl za bezmocného brankáře. Asistenci si připsal i mladičký Dahlin. Ze vstřelené branky se Švédové neradovali dlouho, jelikož vzápětí na to se Němci znovu ujali dvoubrankového vedení, když se milimetrově trefil německý útočník českého původu Dominik Kahun. Hráči se třemi korunkami na hrudi se nechtějí vzdát zadarmo. Deset minut před koncem třetí třetiny z levého kruhu vypálil Hersley, který využil početní výhodu a snížil opět na rozdíl jediné branky. Birken dělal, co mohl, ale nakonec se Švédi dočkali i vyrovnávající branky, když se do listiny střelců zapsal také Wikstrand.

Následovalo prodloužení, ve kterém byli úspěšnější Němci. Vítězný gól vstřelil Reimer.

KANADA 1:0 FINSKO

Velkolepou podívanou přináší utkání mezi Kanadou a Finskem. Hráči Suomi mají na olympijském turnaji na svém kontě o jeden duel navíc, jelikož museli bojovat v osmifinále s Jižní Koreou, kterou poměrně lehce porazili 5:2, i když v jednom momentu domácí celek utkání dokázal zdramatizovat. Kanada tak do dnešního utkání vstoupila více odpočinutá, než jejich soupeř.

Od první minuty je zápas velice vyrovnaný, ani jeden tým nechce udělat první chybu a navzájem se oťukávají. V sedmé minutě měli Fini příležitost si zahrát v početní výhodě, ale kanadský gólman Ben Scrivens byl vždy na svém místě a pochytal doposud všechny střely, které na něho v první třetině šli. Diváci Gangneung Hockey Center viděli také variantu čtyři na čtyři, i tak gól nepadl a tak po dvaceti minutách je duel vyrovnaný 0:0.

Kanaďané se ve druhé části dostali do snad největší šance utkání, když Ebbet napřáhl a poslal puk na Mikko Koskinena, který střelu vyrazil před sebe. Smůlou pro hráče s javorovými listy na hrudi byl fakt, že nikdo nebyl tak blízko, aby dorazil černou gumu do branky. Ve dvacáté páté minutě došlo k nebezpečnému střetu mezi kanadským gólmanem finským hráčem. Nakonec Ben Scrivens přenechal místo svému parťákovi Kevinu Poulinovi.  I přes to Kanaďané měli více ze hry, ale finský gólman svůj tým drží v naději a po čtyřiceti minutách byl stále stav bezbrankový.

Tak přece se diváci Gangneung Hockey Center dočkali. Úvodní branku vstřelil ve 41. minutě Maxim Noreau, který se zmocnil puku, který vyhrál vhazování. Noreau pěknou a tvrdou střelou k levé tyči poslal svůj tým do jednobrankového vedení. Byla to taky vítězná branka. Kanada porazila Finsko 1:0 a postupují do semifinále.

Branky a nahrávky: 41. Noreau (O'Dell)