Slovinsko

ZOH: Výběr Rusů si poradil s Američany, Slováci prohráli se Slovinskem

Slovinsko

Ve skupině B je o prvním postupujícím do čtvrtfinále rozhodnuto! Hokejisté Ruska získali šest bodů a do vyřazovacích bojů tak postupují přímo. Slovinsko, USA a Slovensko se budou muset o místo ve čtvrtfinále ještě poprat v kvalifikačním kole.

SLOVENSKO 2:3sn SLOVINSKO

Jak Slováci, tak i Slovinci v prvním duelu na turnaji předvedli neskutečné výkony, když dokázali porazit největší favority skupiny B. Ve druhém utkání však hráči obou celků už na své soupeře nestačili a ve čtvrtečním zápase tak hráli o lepší postavení v tabulce. Naposledy se proti sobě celky postavily v roce 2015 na Mistrovství světa, které se konalo v České republice. Slovensko dokázalo porazit Slovinsko 3:1.

V první třetině branka nepadla, obě mužstva však předváděla svižný, akční a rychlý hokej. Na obou stranách diváci mohli vidět několik vyložených šancí, které však zastavili gólmani. Tu největší si dokázali vytvořit Slovinci v závěru úvodního dějství, když v přesilové hře zamkli svého soupeře v jeho obranném pásmu. Naštěstí pro Slovensko byl Branislav Konrád na svém místě včas. Po dvaceti minutách byl stav nerozhodný 0:0.

Do druhé třetiny vstoupili aktivněji Slovinci, kteří dohrávali přesilovou hru, jež dokázali využít. Kotouče se zmocnil hradecký Blaž Gregorc, jehož dělovka propálila vše, co jí stálo v cestě. Branislav Konrád vůbec nic neviděl. Vzápětí  rozhodčí znovu vyloučili jednoho ze svěřenců Craiga Ramsaya a Slovinci početní výhodu dokázali znovu zužitkovat. O druhý gól se postaral Kuralt, který jen nastavil hůl k teči na střelu, kterou vystřelil Muršak. I naši východní sousedé si dokázali vytvořit nebezpečnou šanci. Ladislav Nagy vlétl do útočného pásma, kde se ujal volného puku. Na nic nečekal a vypálil tvrdou ránu. Krošelj včas sklapl betony. I Slováci si zahráli přesilovou hru a tu také dokázali využít. Čerešňák vypálil od modré čáry a před slovinským gólmanem stál osamělý Bubela, který tečoval touš za zády Krošelja. Tím snížili na 1:2.

Slováci dokázali vyrovnat zápas na 2:2 až v poslední periodě. Na konci pětačtyřicáté minuty se trefil Marcel Haščák. Následně se hrál hodně vyrovnaný hokej. O něco aktivnější byli slovinští hokejisté, kteří si vypracovali hned několik šanci, ale využít se jim je nepodařilo. Další gól už v základní hrací době nepadl a na řadě bylo prodloužení tři na tři. V něm byli střelecky aktivnější Slováci, ale gól nedali. Rozhodnout tak musely samostatné nájezdy, ve kterých byli úspěšnější Slovinci

Branky a nahrávky: 21. Gregorc (Muršak), 25. Kuralt (Muršak, Gregorc), vítězný nájezd Jeglič – 36. Bubela (Čerešňák, Graňák), 46. Haščák (Graňák, Čerešňák)

OAR 4:0 USA

Američané i Olympijští sportovci z Ruska v úvodních zápasech podcenili svého soupeře, kterému podlehli. Ve druhém utkání Slovensko vyzvalo USA, byl to velmi vyrovnaný zápas až do závěrečné třetině, ve kterém nakonec byli lepší Američané. I Olympijští sportovci z Ruska předvedli ve druhém duelu na turnaji pěkný hokej, když zdemolovali Slovinsko 8:2. I toto utkání bude velice vyrovnané a zajímavé a do poslední chvíle není jasné, kdo vyhraje skupinu B. Nejblíže tomu mají hráči USA.

Ve stejnou dobu také započalo dnešní druhé utkání ve skupině B, ve kterém se potkali Rusové proti USA. Hra zpočátku byla opatrná, ale později více a více byli aktivnější Olympijští sportovci z Ruska, kteří se mohli v osmé minutě radovat z první vstřelené branky v tomto zápase. Pohlednou akci předvedl Mozjakin společně s Prochorkinem, který jen doklepl puk za zády amerického gólmana. I hráči USA měli příležitost, když Ryan Donato vypálil z vrcholku kruhu pro vhazování, ale jeho pokus skončil na břevně ruské svatyně. Košečkin se za střelou jen ohlédl. V závěru úvodní třetiny si ruská Sborná došla pro faul.

Warmups ✅ #GoTeamUSA

Příspěvek sdílený USA Hockey (@usahockey),

A tak na začátku druhého dějství si mohli zahrát přesilovou hru, kterou nevyužili. To však Olympijským sportovcům z Ruska nevadilo, jelikož se z branky radovali tak, jako tak. Prochorkin zavezl kotouč do útočného pásma, kde si našel vynikající střeleckou pozici, vypálil a jeho pokus se štěstím propadl pod rukou amerického gólmana. Rusové se ujali dvoubrankového vedení. V polovině duelu zahrozili i hráči USA. Obrovskou šanci si vytvořil Gionta, americký kapitán dokázal dostat do samostatného úniku, udělal bekhendovou kličku, ale kotouč nedokázal zvednout natolik, aby překonal ruského gólmana. Neskutečně Rusové dokázali dvě setiny sekundy před koncem druhé třetiny po třetí skórovat. Zasloužil se za to Kovalčuk. Nic dalšího se ve druhé periodě nestalo a Rusové vedli nad USA 3:0.

Hned na začátku poslední dvacetiminutovky vstřelil svůj druhý gól v zápase Ilja Kovalčuk a Rusko vedlo již 4:0. Následně se hra, co se týče střel, srovnala a Američané drželi s Ruskem krok. Další gól nepadl a Rusové slaví další výhru.

Branky a nahrávky: 8. Prochorkin (Mozjakin, Barabanov), 23. Prochorkin (Širokov, Mozjakin), 40. Kovalčuk (Andronov), 41. Kovalčuk (Vojnov, Andronov)