Rafael Nadal

Útok na post světové jedničky se odkládá. Rafael Nadal senzačně končí

Většina očekávala postup světové dvojky Rafaela Nadala. Jenže s tím se nehodlal smířit osmnáctiletý Kanaďan Denis Shapovalov. A zrodila se senzace! Nadal nemohl najít ten správný klíč a na konci zápasu ze z postupu radoval Shapovalov, který tak zároveň přepsal historii, když jako nejmladší hráč v historii ATP postoupil do čtvrtfinále Masters 1000.

Kanaďan Shapovalov vstoupil do zápasu jako ten, který porazil Juana Martina Del Potra. Do zápasu vložil teprve osmnáctiletý hráč všechny své síly a snažil se být tím aktivnějším na kurtu. V žebříčku mu sice náleží až 143. místo, ale byl to on, který mnohokrát diktoval tempo hry navzdory velkému počtu nevynucených chyb.

Jenže Shapovalov kromě vysokého počtu nevynucených chyb dokázal trefit 49 vítězných míčů a jeho riskování se mu vyplatilo. Naproti tomu Rafael Nadal vyhrál jen 18 míčů a marně hledal klíč na dravého Kanaďana. Shapovalov nechtěl Nadalovi nic dovolit a Španěl se nedokázal dostat do tempa. První set kanadský mladík sice prohrál, pak ale nastal obrat.

Shapovalova hnalo k vítězství i domácí publikum, jenž ho mohutně povzbuzovalo. Nadal přišel hned z kraje druhého setu o své podání a marně se snažil zvrátit výsledek na svou stranu. O vítězi tak musel rozhodnout až třetí set. V něm měla světová dvojka hned několik breakballů, ovšem ani jeden nedokázal Nadal využít a třetí set postupně dospěl až do tie-breaku. Zdálo se, že pro vítězství si i přes nesnáze dokráčí španělský hráč, který se dotal do vedení 3:0. Jenže Shapovalov se nemínil vzdát, brzy vyrovnal a posléze dokázal k veliké radosti publika uhrát čtyři míčky v řadě. Shapovalov se tak radoval z vítězství 3:6, 6:4 a 7:6 a skalpu světové dvojky.

Zároveň se stal nejmladším hráčem v historii ATP, jenž dokázal postoupit do čtvrtfinále turnaje Masters 1000. O semifinále si zahraje s s Francouzem Adrianem Mannarinem. Rafael Nadal po prohře přišel o možnost stát se světovou jedničkou již v příštím vydání žebříčku.

Autor: Hana Řeháková
Témata: Tenis Rafael Nadal