cukr - bílý jed?
Foto: http://www.kalma.cz

Co s vaším tělem dělá cukr?

cukr - bílý jed?

Že jsme si na bílém rafinovaném cukru vytvořili závislost, už není snad nic neznámého. Každý člověk prý průměrně spotřebuje zhruba 80 kg. Pokud patříte k těm, kteří už cukr úspěšně vyřadili ze svého jídelníčku, tak jen tak dál! Pokud ale každý den pijete sladké limonády, kávu osladíte kostkou cukru, čtěte až do konce.

Už jste někdy přemýšleli, kolik cukru v jídle za jeden den sníte? Kupujete si sladké limonády, kafe sladíte kostkou cukru, k svačině si dáte koblížek nebo sušenku a k večeri máte ovocné knedlíky s cukrem? Tak já vám teď napíšu, co všechno cukr s vaším tělem dělá, že je lepší se mu raději vyhnout a čím ho případně nahradit!

cukr - bílý jed? Zdroj: www.kalma.cz

1. Výkyvy hladiny krevního cukru

Bílý cukr neboli sachároza patří mezi monosacharidy (jednoduché cukry). Říká se jim tak proto, že se skládají pouze z 1 cukerné molekuly. 1 cukerná jednotka se dokáže okamžitě vstřebat, protože ji není nutné trávit. Bílý cukr je tedy sice zdrojem okamžité energie, ale také velmi rychle zvyšuje hladinu krevního cukru. Její úroveň si náš organismus dokáže sám hlídat, a tak se po snězení sladké potraviny vyplaví inzulin (hormon slinivky břišní), který hladinu naopak snižuje. Tento stav je pojmenován jako hypoglykemie a je pro nás špatný. Pociťujeme hlad a chuť, i když jsme zrovna dojedli. Jsme navíc nepříjemní, unavení a hůře se soutředíme. Časté výkyvy hladiny krevního cukru mohou vést ke vzniku diabetu 2. typu.

2. Nadváha

Kalorická hodnota cukru je poměrně vysoká a ta výživová naopak poměrně nízká - téměř nulová. Cukr, který nespálíme pohybem, je ve formě glykogenu ukládán nejprve ve svalech a v játrech. Při překročení kapacity se však cukr přemění na tuky a ty se pak ukládají na problémových partiích a méně aktivních částech těla - zadek, břicho,.... Ale bohužel také v orgánech, jejich funkce se pak snižuje. 

3. Kvasinková infekce

Kvasinky patří k mikroorganismům, které se v našem těle normálně vyskytují, což není problém. Problém začíná ve chvíli jejich přemnožení. Důvod pro přemnožení může být hormonální změna, antibiotika, špatná hygiena, stres,...Ale významnou roli hraje i špatná a nesprávná životospráva. Kvasinky se totiž živí cukrem. Strava bohatá na cukr tyto miktoorganismy v těle podporuje. 

4. Závislost jako každá jiná

Závislost na cukru je špatná a stejně závažná jako každá jiná. Odborníci z univerzity v Kalifornii (San Francisco) zjistili, že konzumace cukru ovlivňuje stejné oblasti v mozku, stejně jako cigarety a alkohol.

5. Stárnutí kůže

Cukr narušuje kolagen, který udržuje pokožku pružnou. Čím více člověk cukr konzumuje, tím vyšší hladinu krevního cukru v těle má a tím starší člověk může vypadat. Každý 1 mmol cukru /l krve přidá zhruba 5 měsíců našim obličejovým liniím. Ideální je 4-5 mmol/litr krve. Hodnoty vyšší jsou už signálem pro cukrovku.

kolik je v čem cukru Zdroj: tn.cz

PŘÍRODNÍ SLADIDLA

Stévie 
Stévie je přirozeně nekalorické sladidlo, které neovlivňuje inzulin a dokonce je mnohem sladší než cukr. Stévie je rostlina a můžete tak užít její listy. Koupit jí můžete ale i ve formě tabletek, či kapek.

Obilné slady
Vyrábějí se z obilí, rýže nebo kukuřice. Mají nízky glykemický index a jsou vhodné i pro diabetiky. Narozdíl od bílého cukru obsahují i mninerály.

Sirup z agáve
Sirup z agáve má nízký glykemický index, nezvyšuje hladinu cukru tak rychle jako bílý cukr. Obsahuje zbytkové množství inulinu, který podporuje zdravou střevní mikroflóru.

Autor: Tereza Rýparová
229 0