České hokejistky slaví gól do sítě Švýcarska
Foto: Facebook- Česká hokejová reprezentace žen

Český ženský hokejový tým na ZOH 2018? Českým ženám se otevírá nová možnost kvalifikace

České hokejistky slaví gól do sítě Švýcarska

Přímá kvalifikace do Pyeongchangu byla opravdu velmi blízko. České ženy nakonec v tom nejdůležitějším utkání podlehly Švýcarsku 1:4 a s olympijským snem v roce 2018 se musely rozloučit. Což když se ale na hry nakonec dostanou? Vše má v rukou Mezinárodní Olympijský Výbor a Světová Antidopingová Agentura.

Antidopingové agentury po celém světě totiž vyzývají MOV, aby zákázal Rusku účast na Zimních olympijských hrách 2018. Vedoucí mnohých organizací se spojili a na jednání v Coloradu se shodli. Podezření na to, že během OH 2014 v Soči probíhal státem řízený doping, již bylo na několika frontách dokázáno. Dokonce sám bývalý šéf RUSADA (Ruská antidopingová agentura) Nikolay Rodchenkov do médií prohlásil, že osobně chodil vzorky měnit a také způsob, jakým to probíhalo. Toto odhalení je dle mnohých zástupců antidopingových agentur skandální. Tvrdí, že v případě, že by se Rusové her v Pyeongchangu zúčastnili, hrozí spoortu celosvětově velká potupa. 

Po společném prohlášení národních antidopingových vůdců bylo prohlášeno: “Mezinárodní olympijský výbor musí okamžitě "přestat kopat do plechovky na silnici" a vydat smysluplné prohlášení. Nedostatečné vyšetřování individuálních dopingových případů ruských sportovců představuje bohužel jasné a současné nebezpečí pro čisté atlety po celém světě. Máme vážné pochybnosti o tom, že Zimní olympijské hry 2018 budou čisté kvůli neúplnému vyšetřování masivních důkazů o individuálním dopingu sportovců na olympijských hrách v Soči 2014 a vzhledem k nedostatečným důkazům o testování ruských sportovců za poslední čtyři roky. Vedoucí sportovních organizací by neměli dostávat pověření poslat či neposlat sportovce na olympijské hry, když úmyslně porušují pravidla a doslova okrádají čisté sportovce."

Lídři národních antidopingových organizací také vyzvali Rusko, aby převzalo veřejnou odpovědnost za to, že své sportovce prokazatelně podporovalo v dopingu. Také se mají omluvit za to, že Richard McLaren ve zprávě potvrdil, že více než  tisíc ruských sportovců mělo pozitivní nález dopingu po podpoře státu mezi lety 2011 až 2015.

"MOV a Světová antidopingová agentura musí naléhat na Rusko, aby převedli všem jasný důkaz o zlepšení a nápravě," uvedli představitelé Nado (skupina lídrů antidopingových agentur).

Co však toto jednání a rozhodnutí znamená pro české hokejistky?

Předseda MOV Thomas Bach skupinám, které vyšetřují státem organizovaný doping během ZOH 2014 v Sochi, oznámil, že by měl rád na stole výsledky vyšetřování co nejdříve, nejlépe během října či listopadu. Nejpozději v prosinci by totiž rád vydal oficiální prohlášení o tom, zda bude ruským sportovcům povolen start na ZOH 2018 či nikoliv. Pokud bude vydán plošný zákaz pro Putinovy vyslance, otevírá se možnost české ženské hokejové reprezentaci, která by mohla být dodatečně nominována na místo ruského ženského družstva. 

Jak by to probíhalo?

V případě vyloučení Ruska ze ZOH 2018 by musely být zaplněny mezery v mnoha sportech včetně ženského hokeje. V letošním roce probíhala kvalifikace na ZOH v hokeji žen na dvou místech. A v obou případech se kvalifikovaly domácí hráčky. Tedy Japonsko a Švýcarsko. České ženy v Arose bohužel nezvládly důležité utkání a Švýcarky tak mají možnost obhajoby bronzových medailí. Česky skončily druhé. Ze skupiny hrané v Tomakomai postoupily již zmíněné Japonky a druhou pozici zaujmuly v tabulce hráčky Německa. Zde jsou tedy varianty, co by mohlo nastat v případě vyloučení Ruska. Postoupit by mohlo buď Německo nebo Česko. 

1) Rozhodl by počet bodů v tabulkách, kterých oba týmy dosáhly ve svých kvalifikačních skupinách. Češky nasbíraly bodů šest, Němky pět. V tomto případě by postupovala česká reprezentace. 

2) Mohl by rozhodnout i světový žebříček IIHF, kde se v letošním roce posunuly Němky již na sedmé místo, těsně před Česko. V tomto případě by postupoval náš  západní soused. 

3) Hrálo by se speciální utkání, popřípadě dvojutkání, které by rozhodlo o dodatečném postupujícím. 

V případě, že by se české hokejistky na hry dodatečně nominovaly, česká výprava na hry do Pyeongchangu by pravděpodobně čítala přes 100 sportovců, což by bylo vůbec poprvé v historii. 

690 166