Tomáš Portyk

Skvělý vstup sdruženářů do Letní Grand Prix. Vítězství v týmech a skvělé výsledky v individuální soutěži

V Oberwiesenthalu se rozběhla sdruženářská Letní Grand Prix. Hned v prvním závodu, tedy sprintu dvojic, se vítězně uvedl český pár Tomáš Portyk a Miroslav Dvořák. V neděli následoval individuální závod.

V sobotu začlo Letní Grand Prix sprintem dvojic. Čeští sdruženáři složili dva týmy. Jedničku tvořil Tomáš Portyk s Miroslavem Dvořákem a druhý tým Ondřej Pažout společně s Lukášem Daňkem.
Skokanskou část zvládli oba týmy znamenitě. Tomáš Portyk i Miroslav Dvořák přeskočili sto metrů a po skokanské části jim patřila čtvrtá příčka s 11-ti vteřinou ztrátou na čelo, které si vyskákali Franz Josef Rehrl a Mario Seidl.  Druhý český tým držel po skoku výborné šesté místo jen s 27 vteřinovou ztrátou.  Ondřej Pažout skočil 100 metru a Lukáš Daněk 98,5 metru.

V běžecké části se brzy vytvořila skupina, která čítala osm týmů, mezi kterými se pohybovala i česká dvojice. První z vedoucí skupiny nevydržela tempo soupeřů, právě česká dvojka Pažout, Daněk. Nakonec ovšem osmé místo uhájili až do cíle, což je výborný úspěch. To dvojice Portyk, Dvořák se držela zkušeně mezi nejlepšími. V předposlední kole nastoupil německý rychlík Fabian Riessle a jediný kdo se jeho nástupu udržel, byl Tomáš Portyk.  Na předávce do posledního kola ztráta byla zhruba tři vteřiny. Miroslav Dvořák před sjezdem věděl, že musí doběhnout suveréna posledních pěti sezon Erica Frenzela, a to se mu podařilo. Ve finiši dokázal Miroslav Dvořák porazit Frenzela a tak český tým v nové sezoně zažil hned na úvod vítězství.

Pořadí závodu dvojic SGP
1. Tomáš Portyk, Miroslav Dvořák (CZE) +0:00 (3)
2. Fabian Riessle, Erik Frenzel (GER)  +0:00,3 (1)
3. Jakob Lange, Vinzenc Geiger (GER) +0:11  (2)
-------------------------------------------------------------------------
8. Ondřej Pažout, Lukáš Daněk (CZE) +1:50 (13)

V závorce ze ztrátou je pořadí běžeckých časů (pozn.red.)

V neděli se konal první individuální závod, do kterého nastoupilo 57 sdruženářů. Mezi nimi kompletní český kvartet. Nejlepší z českých sdruženářů po skoku byl Ondřej Pažout, který svým skokem dlouhým 99,5 metru držel senzační čtvrté místo ze ztrátou 37 vteřin před běžeckou části.  Tomáš Portyk skočil 94 metru a do běžecké části vybíhal z 23. pozice se ztrátou téměř minuty a půl. Lukáš Daněk skočil 92 metru a po skoku mu patřila 27. pozice se ztrátou minuty a třičtvrtě. Jen o místo za ním byl po skoku Miroslav Dvořák. Skokanskou část vyhrál Mario Seidl před Japoncem Akito Watabem. Třetí po skoku byl další Japonec Hideaki Nagai.

Běžecká část českým sdruženářům vyšla velmi slušně. Na čele závodu bojoval Seidl s Watabem a tuto trojici stíhala silná Německá ekipa v čele s Frenzelem, Riesslem a Kircheisenem. Také Tomáš Portyk a Miroslav Dvořák se probíjeli kupředu. Ondřej Pažout sice na nejrychlejší nestačil, ale nepropadal se pořadím až tak výrazně. Lukáš Daněk bojoval o bodované pozice.  Tomáš Portyk se držel silných finů Hirvonena s Herolou a postupně se k nim propracoval také Američan Taylor Fletcher, který už klasicky vynikajícím stoupal pořádím velmi výrazně. Rychlejší než Fletcher byl pouze Bernhard Flaschberger, ale ten vybíhal na trať s obrovskou ztrátou. Miroslav Dvořák běžel společně s druhým z Fletcherů, Bryanem, Němcem Hahnem, Finem Meakiaem a Slovincem Jelenkem.

Nakonce velmi slušným běžeckým výkonem se Tomáš Portyk propracoval na výbornou 12. pozici.  Miroslav Dvořák finišoval jako šestnáctý, když ve finiši porazil Ondřeje Pažouta, jenž zaznamenal 17. místem své osobní maximum. Bohužel Lukáš Daněk protnul pomyslnou cílovou pásku jako dvaatřicátý a o 7 sekund mu unikla bodovaná třicítka.  Závod nakonec vyhrál Mario Seidl, před Erikem Frenzelem a Fabianem Riesslem.