Česká oštěpařka Barbora Špotáková

Barbora Špotáková se zapisuje do dějin olympijského sportu

Barbora Špotáková se výkon v Riu zapsala nesmazatelným písmem do dějin olympijského sportu. Před samotným startem soutěže sice chtěla bojovat o primát, kdy jako první atletka získá 3 zlaté olympijské medaile po sobě v jedné disciplíně. I když se jí to nepodařilo, díky bronzové medaili v Riu získali třetí medaili na třetích hrách a zařadila mezi nejúspěšnější atletky olympijské historie.

Již od začátku závodu to bylo tuhý boj o čelo. Závodnice většinou dělilo pouze pár centimetrů a tak to byla přetahovaná až do samotného závěru. Ve čtvrté sérii se utrhla Chorvatka Sara Kolak, která jako jediná poslala oštěp za 65 metrovou hranici, vytvořila nový národní rekord a stala se velmi překvapivou olympijskou vítězkou. Své velké medaile se také dočkala Jihoafričanka Sunette Viljoen, které ke stříbru stačil pokus ze začátku závodu 64,92 metru. Bronzovou Barboru Špotákovou porazila pouze o 12 centimetrů. Bára se dostala na medailovou příčku až pátým pokusem, kdy nezvykle při odhodu dokonce křičela a tlačila oštěp do delší vzdálenosti. A vyplatilo se. Sice prohrála stříbro o 12 centimetrů, ale doslova vyhrála bronz o 2 centimetry před Marií Andrejczyk z Polska, překvapením olympijského závodu. Bez medaile skončila letošní evropská šampionka Tatiana Khaladovich z Běloruska a také kompletní německé družstvo Hussong, Stahl, Obergföll, které se probojovalo do finále.

Barbora tak získala pro Českou republiku celkově osmou medaili na hrách v Riu, a šestou bronzovou.

Zuzaně Hejnové bohužel medaile unikla. Po zdravotních problémech na začátku sezóny se Zuzana rozhodla šetřit síly, nezávodit a věnovat se tréninku na olympijský závod. A to se na jednu stranu vyplatilo. S přehledem si poradila s postupem jak z rozběhu, tak i ze semifinále a ve finále chtěla bojovat o zlato, anebo alespoň obhájit bronz z Londýna.

Zuzana ve finále předvedla výborný čas 53,92 sekundy. Bohužel na medaili to nestačilo. Do cílové rovinky vbíhala mimo medailové pozice, ovšem propracovala se dopředu. Na poslední překážce byla na třetím místě, bohužel již předběhla Ashley Spencer a na Zuzanu Hejnovou zbylo to nepopulární 4. místo, pro Českou republiku již další čtvrté místo, kterých má již celkem 5. Velkého zlata se v Riu konečně dočkala Dalilah Muhammad ze Spojených Států.

Vyvrcholil také závod desetibojařů. Olympijský triumf z Londýna obhájil Ashton Eaton, který dosáhl na chlup stejného bodového součtu, jako Roman Šebrle při jeho olympijském triumfu na olympiádě v Athénách v roce 2004. Skvěle vyšel olympijský desetiboj Adamu Helceletovi. Ten sice nepokořil vytouženou desítku, ale na dvanáctém místě si vytvořil nový osobní rekord 8.291 bodů. Další Čech na startu Jiří Sýkora bohužel v druhém dnu neskočil základní výšku v tyči, kde tedy získal 0 bodů. Olympijský desetiboj sice dokončil, ale na posledním místě, jelikož nedokončil posléze ani závod na 1.500 metrů.

Bohužel finále nepoběží Jakub Holuša, což bylo jeho velkým přáním a snem. Holuša si v semifinále již od začátku závodu hlídal čelo, nechtěl si nechat nikoho utéct, aby se vešel do té pětky postupujících do finále. Po strkanicích už bohužel neměl Holuša síly na poslední dvoustovku, doběhl devátý bez šance postupu do finále.