Český judista Lukáš Krpálek

Česko má v Riu hned tři judisty. Kdo je čeká v soubojích?

V brazilském Riu se o medaile poperou celkem tři judisté. Všichni mají zkušenosti s olympijským turnajem. Na tatami se představí již na svých třetích hrách v kategorii do 73 kg Jaromír Ježek. Pro Pavla Petřikova to budou po Pekingu druhé hry a největší českou nadějí bude v kategorii do 100 kg Lukáš Krpálek. Jak vypadal jejich boj o olympijské Rio a proti komu se na brazilském tatami představí?

V nejlehčí mužské kategorii do 60 kg bude soutěžit Pavel Petřikov. Tento třicetiletý judista má za sebou účast na olympiádě v Pekingu, kdy vypadl už v druhém kole s pozdějším bronzovým medailstou Rishodem Sobirovem z Uzbekistánu. Olympijské hry v Londýně Pavlovi unikli o smolné dva body, když na ME prohrál s průměrným judistou Aliyevem z Estonska. O postupové místo jej tehdy připravil Tommy Aršansky z Izraele. Jeho největší úspěch je zlato z ME do 23 let. Kvalifikaci na letošní hry si však pohlídal. K postupu přispěl triumf na Evropském poháru v Praze. Tam ve finále porazil Francouze Cedrica Revoleho. Definitivní účast, o kterou by ho mohla připravit jen nesmírná smůla, si zajistil na Evropských hrách, kdy obsadil dělenou devátou pozici. Do Ria se přímo kvalifikovalo 22 judistů na základě světového žebříčku a další na základě kvót.

Petřikov zahají boj o medaile s Gavinem Moyopou z Botswany. Spolu se utkají o postup do osmifinále. Oba judisté mají v prvním kole volný los. V případě, že Pavel vyhraje, by se mohl utkat s mistrem světa 2013 Japoncem Naohisou Takatem, který vyzve Yanna Siccardiho z Monaka.

Druhým českým judistou v Riu bude velezkušený Jaromír Ježek, který bude startovat na svých třetích Hrách v kategorii do 73 kg. První olympiádu zažil jako dvaadvacetiletý, když startoval v Pekingu. Tam bohužel medailové ambice skončily už v prvním kole, když nestačil na Shokira Mumina z Uzbekistánu. O čtyři roky později se probojoval do druhého kola, kde na něj čekala tehdejší světová jednička Korejec Wang Ki-chun, na tu už Ježek nestačil. Olympijská kvalifikace pro Rio se Ježkovi ze začátku dařila. Ještě v prvních měsících držel postupové místo, jenže pak přišla zranění a neúspěchy. Na mistrovství Evropy měl potvrdit svou kvalifikaci. Jenže přišlo nečekané vyřazení hned v prvním kole, v němž nestačil na judistu Igora Wandtkeho z Neměcka a cesta do Ria se výrazně ztížila. Svou účast potvrdil na poslední chvíli na vydařeném Grand Prix v Almaty. Tam se probojoval až do finále, kde nestačil na olympijského vítěze z Londýna Lashu Shavdatuashviliho z Gruzie. V semifinále tam porazil na ippon světovou trojku Nugzara Tatalashviliho.

Ježek narozdíl od reprezentačních kolegů začne už v prvním kole, kdy se utká s Magdielem Estradou z Kuby. Utkání se odehraje v pondělí osmého srpna v 15:40 místního času. V případě postupu ho čeká Lasha Shavdatuashvili, muž, se kterým prohrál ve finále právě na Grand Prix v Almaty.

Posledním českým judistou startujícím v Riu je Lukáš Krpálek soutěžící ve váhové kategorii do 100 kilogramů. Lukáš má za sebou už účast na olympiádě v Londýně, kde obsadil sedmé místo. V jeho sbírce figuruje titul mistra světa pro rok 2014 a další dva tituly z ME 2013 a 2014. Do Ria se podívá na základě světového žebříčku, kde figuruje na čtvrtém místě a na rozdíl do svých kolegů měl svou účast v Riu jistou vcelku brzy.

V Riu vstoupí do bojů o medaili až ve druhém kole, kdy vyzve vítěze duelu mezi Tawfiqem Mohammadem Bakshim z Afghánistánu a Jorgem Fonsecou z Portugalska. V případě postupu do osmifinále ho čeká pravděpodobně mistr světa z roku 2009 Maxim Rakov z Kazachstánu. Toho Krpálek v předešlých dvou zápasech porazil. Pokud se Krpálkovi osmifinále vydaří, čeká ho pravděpodobně loňský mistr světa Ryanosuke Haga z Japonska, který musí porazit lotyšského Jevgenijse Borodvka a vítěze duelu Buzacarini/Aprahamian.

Lukáš Krpálek byl před pár dny zvolen českými olympioniky jako vlajkonoš. Vlajku převezme po badmintonistovi Petru Koukalovi.