Petr Svoboda na HME 2015 v Praze

HME 1. den - bronz překážkáře Svobody, brambora tyčkaře Kudličky a čtyři postupy do finále

V Bělehradě se dnes rozdávalo pět sad medailí a hned dva Češi se po jedné natahovali. Zatímco Jan Kudlička skončil těsně pod stupni vítězů, Petr Svoboda se po šesti letech radoval z dalšího cenného kovu.

V odpoledním bloku šel jako první z českých reprezentantů na start překážkách Petr Svoboda. Vracející se "raketa" po zdravotních trablech dokončila svoje semifinále na třetí pozici a postoupila do bojů o medaile. Jeho čas v semifinále měl hodnotu 7.59 sekundy. V posledním semifinále byl za ulitý start diskvalifikován jeden z Petrových velkých konkurentů v boji o medaili, Balász Baji z Maďarska, jenž disponuje letošním nejlepším výkonem o hodnotě 7,53 sekundy.

První dráha pro večerní finále měla předznamenat první Svobodovu velkou medaili po předloňském návratu po tříleté pauze zapříčiněné zdravotními problémy, při nichž málem přišel o nohu. Že je noha a vůbec zdravotní stav českého rekordmana nyní v pořádku, se mělo ukázat pár minut poté. Na minulém halovém evropském šampionátu brali všechny tři medaile Francouzi. I dnes ve finále startovali tři zástupci země galského kohouta - mezi nimi i obhájce stříbra. Na startu nechyběli ani první dva muži letošních evropských tabulek - Brit Pozzi a Španěl Ortega. Přiliš mnoho favoritů na pouhé tři medaile. Nejlepší start předvedl Francouz Darien, ale první do cíle doběhl Brit Pozzi, stříbro obhájil Martinot-Lagarde a bronz? O něm rozhodovala cílová kamera. Napětí by se dalo krájet. Stihl to Petr Svoboda, nebo si Garfield Darien udržel počáteční náskok? Jedna jediná setina sekundy rozhodla o tom, že gejzír radosti vypukl na české straně. Petr Svoboda je bronzovým evropským překážkářem!

Štěstí, které se dnes přiklonilo na Svobodovu stranu, předtím opustilo Jana Kudličku. Ten měl dlouho u svého jména jedničku - všechny výšky zdolával napoprvé, včetně svého letošního maxima - 580 cm. Jenže další postupná výška 585 cm mu odolala. Přes tuto výšku se přenesli prvním pokusem Polák Lisek a Řek Filipidis. Zbývaly poslední pokusy. Postupně Francouz Chapell, Němec Holzdeppe i Čech Kudlička shodili. Jediný, kdo mohl českého tyčkaře vystrnadit z bronzové pozice, byl tak Polák Wojciechowski, který předchozí výšku vynechal. Jeho poslední pokus na 585 cm byl však úspěšný a Jan Kudlička si tak podobně jako z olympijských her v Riu odváží nepopulární čtvrté místo.

Trochu smolný závod si na trati 1.500 metrů připsala Simona Vrzalová. Dlouho se držela v popředí a bojovala o postup do finále. Nakonec doběhla na třetí pozici, když přímo postupovaly 2 závodnice. Bohužel doplatila na fakt, že její rozběh byl ze všech tří uskutečněných nejpomalejší a tak nemohla přemýšlet o postupu na čas. Skončila jako první pod čarou postupu na 10. pozici s časem 4:14,31 min. Vzhledem k tomu, že se jedná o Simonin první start na velké akci, tak je to výborný úspěch.

Výborně zatím prochází soutěží dvojnásobná mistryně světa na trati 400 metrů překážek, Zuzana Hejnová. Česká reprezentantka si pro halovou sezónu vybrala hladkou čtvrtku, na které by ráda zaútočila na evropský kov. Hejnová po vítězství v rozběhu ovládla také semifinále a můžeme se na ni těšit v boji o cenný kov.

Zuzana Hejnová při rozcvičováné Zdroj: Facebook - Zuzana Hejnová Official

Toho samého úspěchu dnes dosáhl také Pavel Maslák. Dvojnásobný halový mistr Evropy po vítězství v rozběhu, ovládl také semifinále a časem 46,45 sekundy postoupil do finále a bude obhajovat titul. Do semifinále proklouzl také Jan Tesař. Tomu však jeho výkon na finále nestačil. Ovšem jeho semifinálový čas 47,64 sekundy jej zařadil na konečné osmé místo.

Do finále se naopak podívá juniorská mistryně světa Michaela Hrubá. Pro postup bylo potřeba skočit 190 cm a to se mladé české výškařce třetím pokusem podařilo.

Výborný výkon předvedl také Filip Sasínek. Jedenadvacetiletý atlet suverénně ovládl v čase 3:43.64 svůj rozběh a může se těšit na zítřejší finále. Jeho reprezentační kolega Jan Friš obsadil ve svém běhu časem 3:50.38 páté místo, celkově skončil 16. a finále bude bohužel bez něj, stejně jako finále běhu na 3 000 m bez Jakuba Zemaníka. Ten časem  8:14.50 obsadil celkové osmnácté místo.