Polský vzpěrač Tomasz Zielinski

Na olympiádě skončil až na 9. místě. I přesto vybojoval OLYMPIJSKÝ BRONZ

Tomasz Zielinski. Jméno, které bude ve světě olympismu skloňováno ještě hodně dlouho. Jedná se totiž o muže, který skončil na OH v Londýně daleko za medailovými pozicemi, přesto se nakonec dočkal vytouženého olympijského kovu. Jeho příběh však také doprovází dopingový skandál.

Polský vzpěrač Tomasz Zielinski Zdroj: Bein Sports

Zielinski odjel na OH do Londýna v roce 2012 jako člen širší světové špičky kategorie do 94 kg. Nepočítalo se příliš, že by získal medaili. Ovšem mohl překvapit. A dle původních výsledků medaili nezískal. Skončil na devátém místě, když i tento výsledek považoval za povedený. Kdo by nebral umístění v nejlepší desítce na olympiádě. Nicméně najednou začal pořadím stoupat.

Jak mnozí fanoušci olympismu ví, tak vzorky z OH se na přetestování ponechávají po dobu 8 let, než budou oficiálně zlikvidovány. Díky tomuto zákonu proběhlo přetestování a dotklo se zejména vzpěračů. A to až nezvyklým způsobem. V kategorii do 94kg bylo totiž diskvalifikováno hned 6 závodníků kvůli užití zakázaných látek, příčemž se celá šestice nacházela na pozicích v rozmezí 1. až 8. místo. A Zielinski nemohl uvěřit svým očím. Z původní deváté pozice se nyní oficiálně posune na 3. a získá dodatečně bronzovou olympijskou medaili z OH 2012 v Londýně. Tuto informaci již sice MOV zveřejnil dříve, ale ještě nebyla oficiální. Po dokončení veškerých formalit byla tato informace ze strany MOV už i oficiálně potvrzena. Jistý je i fakt, že medaile BUDOU přerozděleny těm, jejichž vzorky byly čisté.

Výsledky LOH 2012 - Vzpírání muži - Kategorie do 94 kg Zdroj: wikipedia.org

Bohužel už také sám Zielinski má na svém krku dopingový škraloup. Na letošní OH do Ria odjel jako možný medailový kandidát. Bohužel svého druhého startu se pod pěti kruhy nedočkal. Polský olympijský výbor informoval o tom, že jeho odebraný vzorek z červencového národního šampionátu byl pozitivní na anabolický steroid Nandrolon a Zielinski byl nucen opustit olympijskou vesnici ještě před tím, než mohl vůbec ke svému startu nastoupit.