Cachová ovládla v novém osobáku TNT mítink

Kateřina Cachová obhájila své loňské vítězství na TNT Express Meetingu Kladno. Kromě vítězství se radovala i z překonání limitu pro mistrovství světa. Do Londýna se v srpnu vydá i Eliška Klučinová.

Po sobotě byla v čele závodu právě česká rekordmanka a dokonce útočila i na český rekord. Po čtyřech disciplínách měla na svém kontě pouze o bod méně než při rekordním sedmiboji před třemi roky. Už v sobotu ale tvrdila, že na nové maximum nepomýšlí. Po operaci ramene si nevěřila na hod oštěpem a ani na osmistovku, protože v tréninku nemohla tolik běhat, kolik by potřebovala. Naopak Kateřina Cachová strávila noc ze soboty na neděli na pátém místě.

Cachová ale v neděli zaútočila hned v první disciplíně. V dálce dolétla na 651 cm a dařilo se jí i v oštěpu. Tam se naopak trápila Klučinová. Vícebojařka, která má osobní rekord za padesátimetrovou hranicí, tentokrát nepřehodila ani čtyřicet metrů a o vítězce tak musela rozhodnout až osmistovka. Na ní byla rychlejší Cachová, jež tak obhájila loňské vítězství a vylepšila si osobní rekord na 6337 bodů. Eliška Klučinová skončila s 6285 body druhá, obě se však radovaly z pokoření limitu pro mistrovství světa (6200 bodů). Třetí místo obsadila Marthe Koala z Burkiny Faso v novém národním rekordu 6230 bodů.

Kateřina Cachová a Eliška Klučinová - první a druhá z TNT Express meetingu Kladno 2017 Zdroj: Eduard Erben - atletika.cz

Kateřina Cachová se zároveň před Eliškou Klučinovou stala mistryní České republiky, třetí skončila Jana Novotná. Juniorská vícebojařka si v závodě vylepšila osobní rekord na 5678 bodů. Novotná měla již dříve splněný limit na mistrovství Evropy juniorů, nyní se k ní přidala i dorostenka Anna Kerbachová. Limitu na mistrovství Evropy do 22 let vyhověly i dcery bývalého trojnásobného mistra světa Barbora a Kateřina Dvořákovy.

Mužskou soutěž ovládl pátý muž loňských olympijských her Larbi Bourrada. Jeho zásluhou padla v Kladně opět po třech letech osmitisícová hranice, Alžířan složil 8120 bodů.  Přes 8000 bodů se už nikdo další nedostal. Druhý skončil Jihoafričan Coertzen, třetí Nor Roe. Marek Lukáš, favorizovaný na titul mistra republiky, odstoupil v sobotu před výškou kvůli bolesti v přitahovači a při absenci dalších českých elitních vícebojařů Helceleta, Sýkory a Doležala se tak mistrem ČR stal Tomáš Pulíček.

Larbi Bourrada - vítěz TNT Express Meetingu Kladno 2017 Zdroj: Eduard Erben - atletika.cz

Výsledky:

Desetiboj: 1. Bourrada (Alž.) 8120, 2. Coertzen (JAR) 7804, 3. Roe (Nor.) 7741, … 9. Pulíček 6932, 10. Hromčík 6882,… 13. Rykl 6775

Sedmiboj: 1. Cachová 6337, 2. Klučinová 6285, 3. Koal (Burkina Faso) 6230, … 8. Novotná 5678