Vítězka a světová rekordmanka závodu na deset kilometrů Joyciline Jepkosgei

Joyciline Jepkosgei v Praze vytvořila světový rekord na desetikilometrové trati

V sobotní večer odstartoval další z běžeckých podniků ze seriálu RunCzech. Tentokrát se závodníci představili v hlavním městě České republiky. Na programu byly dva závody. Start běhu na 10 km, nazvaného Birell Grand Prix Praha, proběhl o půl osmé. Tomu předcházel ještě kratší závod na 5 km určený pro ženy. Ten startoval odbitím šesté.

Závod noční Prahou s kapacitou jedenáct tisíc běžců jako tradičně přilákal mimo jiné závodníky z celého světa. Mezi deset nejlepších, kde figurovali převážně Keňané a Etiopci, se dokázal probojovat také Nor Sondre Nordstad Moen. Na prvního Bernarda Kimeli ovšem ztratil pětačtyřicet vteřin. Keňan Kimeli z týmu RunCzech Racing do cíle doběhl v čase 00:27:10. O pouhou vteřinu za ním skončil Mathew Kipkorir Kimeli. Medailové příčky uzavřel rovněž Keňan Rhonex Kipruto s časem 00:27:13.

Nejlepší závodnicí se stala Keňanka Joyciline Jepkosgei. V silničním závodě na deset kilometrů se svým výsledkem 00:29:43 stala první ženou v historii, která tuto trať zaběhla pod třicet minut. O jednadvacet sekund tak vylepšila svůj vlastní světový rekord z jarního půlmaratónu. Na druhém místě se umístila její krajanka Fanci Chemutai s časem 00:30:06. Pro bronzovou medaili si v čase 00:30:25 doběhla reprezentantka Bahrajnu, avšak rodačka z Keni Violah Jepchumba.

Nejlepším Čechem se v pražském Birell Grand Prix stal známý borec Jiří Homoláč. S časem 00:30:14 si reprezentant stáje VSK Univerzita Brno doběhl pro osmadvacátou příčku celkového pořadí. Mezi muži doběhl šestadvacátý. O necelé tři minuty za ním skončila také nejlepší Češka Eva Vrabcová-Nývltová. Ta se mezi ženami umístila na sedmém místě.

Autor: Filip Klumpar
Témata: Atletika