Michaela Pešková po stříbrném úspěchu na YOG2014
Foto: Album Michaely Peškové

Sportovci studující v USA - 12.díl - Michaela Pešková - 400 překážek

Michaela Pešková po stříbrném úspěchu na YOG2014

Michaela Pešková je velkou nadějí slovenské atletiky. Sprinterka na 400 metrů překážek využila příležitosti, kterou ji nabídla University of Nebrasca ve městě Lincoln a Míša hozenou rukavici sebrala bez váhání. Do svého nového studijně-tréninkového domova se přesunula během letošního ledna a už koncem března splnila limit na ME do 23 let.

Proč sis vybrala atletiku?  

Jestli mám pravdu povídat, tak ani nevím. Skoro to vypadá tak, že si atletika vybrala mě!

Na jakou disciplínu se zaměřuješ?

Mojí hlavnou disciplínou je 400m překážek, ale v rámci přípravy běhám 400m a v halové sezóně hlavně 600m ale i 800m.

Máš atletický vzor?

Mým atletickým vzorem je mistryně světa Zuzana Hejnová z pražské Dukly.

Dokážeš říct, který trenér Tě nejvíce vytáhl?

Nejvíce mě zcela jistě vytáhl na Slovensku trenér Eduard Čordáš. Vlastně on vykonal tu „špinavou“ práci. Ale určitě jsem vděčná také své první trenérce, která mi dala všechny nezbytné základy.

Co je Tvým atletickým snem nebo cílem?

Můj atletický sen se vlastně již splnil, dokonce jsem od atletiky dostala něco víc, než jsem sama očekávala. Ale takovým mým tajným atletickým snem je Olympiáda.

Míša v dresu University of Nebrasca Lincoln Zdroj: Album Michaely Peškové

Jaký úspěch ve sportu považuješ doposud za svůj největší?

Stále se ještě neumím rozhodnut, jestli byl můj největší úspěch 2.místo na Olympiadě mládeže, nebo  5.místo na juniorském mistrovství světa. Tak nebo tak stále věřím, že ten největší úspěch ještě přijde!

Proč si se vydala za studiem právě do USA?

Myslím, že by byla chyba odmítnout takovou nabídku, přeci jenom většina nejlepších světových atletů/ sprinterů je z Ameriky. Byla jsem se tu podívat vloni v září a podle toho, co jsme viděla (podmínky na sport) jsem se rozhodla. A i kdyby jsem se nezlepšila ve sportě, tak minimálně v jazyce. Také tu mohu potkat mnoho nových lidí. Takže si myslím, že nemám co ztratit.

Jak se dá v USA skloubit studium s tréninkem?

Myslím si, že studium je tu velmi jednoduché pro lidi, jejichž rodným jazykem je angličtina. Pro mě je to samozřejmě težší, ale dá se to hravě zvládnout! Učitelé jsou tu velmi vstřícní a pomohou se vším, s čím je potřeba.

Kdybys měla srovnat zázemí mezi ČR a USA. Co je kde lepší či horší a proč?

Rozdíl je hlavně v lidech! Je tu úplně jiná mentalita. Dále bych vyzvedla to, že tu mám halu 200 metrů od bydlení a mohu tam jít kdykoliv. Doma jsem musela do haly dojíždět 60 kilometrů, takže pouze dvakrát nebo jenom jednou do týdne. A ještě mi vyhovuje to, že máme své vlastní fyzioterapeuty, kteří s námi jezdí na všechny závody.

Jaký obor studuješ a na jaké univerzitě?

Jako obor jsem si zvolila fyzioterapii, ale pravděpodobně si ji změním na marketing. Studuji na University of Nebraska,Lincoln.

Co přesně bys chtěla dělat, až dostuduješ?

Chtěla bych být profesionální sportovec. A co se normální práce týká, tak to zatím nevím, ale určitě bych se i nadále chtěla pohybovat v oblasti sportu.

Atletika dělá hezká těla.. Zdroj: Album Michaely Peškové

Jak vypadala Tvoje tréninková skupina v USA? Máš v ní hodně cizinců? Trénuješ s někým, koho zná atletická veřejnost?

V mé tréninkové skupině jsem pouze děvčata přibližně stejného věku a výkonnosti. V naší sprinterké skupině jsem jediná cizinka, ostatní jsou Američanky.

Jak vypadá Tvoje příprava? Máš nějaké speciální návyky, drilly, atd....

Moje příprava vypadá v podstatě stejně jako na Slovensku, jediné v čem se asi liší je to, že tady máme posilování čtyřikrtá týdně a zásadně po tréninku.

Jaké máš atletické cíle pro nastávající sezónu?

Můj největší cíl je si zlepšit dosavadní osobní rekord. Dálě bych chtěla podat co nejlepší výkon na ME do 23 let a také se zúčastnit světové Univerziády.

Rekrut.Me

Autor: František Šmíd
433 0