Jamajský sprinter Usain Bolt
Foto: time.com

Stanice ARD opět šťourá. Tentokrát poukazuje na doping jamajských sprinterů v čele s Boltem.

Jamajský sprinter Usain Bolt

Německá televizní stanice ARD dosti pomáhá a pomáhala s odhalením organizovaného dopingu v Rusku. Ten se nakonec prokázal. Nyní však přišla s dalším možným dopingovým skandálem, který by mohl zasáhnout i nejrychlejšího muže planety, Usaina Bolta.

Jamajský sprinter Usain Bolt Zdroj: time.com

Že by další skandální odhalení, se kterým by přišla jako první německá televizní stanice ARD? Možná ano, ale Mezinárodní olympijský výbor toto tvrzení prozatím vyvrací. 

Dle ARD právě MOV mělo krýt doping jamajských sprinterů během letních olympijských her 2008 v čínském Pekingu. V jejich vzorcích byla totiž nalezena zakázaná látka Clenbuterol. MOV tuto skutečnost potvrdil, nicméně zdůraznil, že se jedná o povolené množství, čili jeden nanogram na mililitr moči, která může být způsobena kontaminací masa. Právě Číňané tuto látku k výkrmu používají.

Podezřelé vzorky již dříve zkoumala mezinárodní antidopingová agentura WADA, která však z odběrů nezjistila zneužití výše uvedené látky a největší pravděpodobnost přiřadila faktu, že se látka dostala do těl sportovců právě z kontaminovaného masa. 

Důvod proč by se projevilo pouze u Jamajčanů?

Sportovci sice navštěvují ve vesnici jídelnu, ovšem mnohé výpravy si vozí s sebou i své kuchaře, jenž připravuji chody pro sportovce během OH dle striktního jídelníčku a s přesnými kalorickými a energetickými hodnotami. Jamajčané tak mohli na trhu pořídit maso, které pochází právě z chovů, kde je používan Clenbuterol k výkrmu. Z tohoto důvodu byla pravděpodobně zjištěna tato abnormalita pouze u jamajských sportovců.

Stanice ARD se však nehodlá vzdát a plánuje se případem i nadále zabývat.

Autor: Jan Linha
258 0