Český basketbalista proti Lotyšsku
Foto: fibaeurope.com

Kvalifikace Tokyo 2020 - Basketbal

Český basketbalista proti Lotyšsku

České republika má po delší době možnost kvalifikovat na olympijské hry více než jeden basketbalový tým. Dříve vynikaly ženy, díky kterým mívalo Česko pravidelně zastoupení v týmových sportech. V Riu jsme však vyšli naprázdno. Dostane Česko i díky basketbalu alespoň dva týmy na hry do Tokya?

Vypadá, že zejména českému mužskému basketbalu se blýská na lepší časy. Po více než 30 letech se naše mužstvo probojovalo na mistrovstvé světa, které se koná v roce 2019 v čínském Pekingu. Pod vedením Ronena Ginzburga by právě tam mohli Češi zabojoval nejen o jeden z nejlepších výsledků naší historie, ale také o olympijskou letenku. 

Nebude to však pouze mužský basketbal. Na scénu pod pět kruhů se bude dozajista chtít vrátit i družstvo žen a poprvé v historii se představí na hrách také basketbal 3x3, ve kterém se Češky staly v minulosti mistryněmi světa, takže bude o co hrát. 

A jak vedou cesty českých týmů na hry do Tokya?

Mužský pětkový basketbal

Největší šanci budou mít svěřenci trenéra Ginzburga právě na MS v čínském Pekingu, odkud se kvalifikuje hned 7 národů. Pokud však Češi skončí nejhůře sedmí, nemají účast na hrách jistou. Své národy totiž z MS nominují jednotlivé kontinenty. Pro Evropu to jsou dvě družstva. Což znamená, že nezáleží úplně na konečném umístění, nicméně čeští basketbalisté musí skončit nejhůře druzí v pořadí evropských klubů. Toto bude však nesmírně náročný úkol. Jejich soupeři v konečném umístění budou silné týmy z Litvy, Srbska, Řecka nebo Německa. 

Pokud by se našim z MS kvalifikovat nepodařilo, budou mít díky účasti na MS možnost se zúčastnit jednoho ze čtyř olympijských kvalifikačních turnajů, které se uskuteční v průběhu první poloviny roku 2020. Každého ze čtyř turnajů by se mělo zúčastnit po čtyřech mužstvech, přičemž na olympiádu se probojuje pouze vítěz. 

Ženský pětkový basketbal

Stejně jako u mužů, tak i u žen se kvalifikuje celkový počet 12 národů. Aktuálně mají jistotu startu pouze domácí Japonsko a také vítěz MS 2018, Spojené Státy americké. Pro ostatní vede cesta na hry prostřednictvím olympijských kvalifikačních turnajů. České ženy však čeká ještě dlouhá cesta. Nicméně vzhledem k postupu na olympiádu by mohla být snažší než v mužském turnaji. 

Prvním klíčovým bode byla kvalifikace na evropský šampionát, kterou české ženy zvládly. I když v posledním utkání s Belgií těsně prohrály, koš v posledních sekundách znamenal, že Češky postoupily na ME z prvního místa. 

Díky postupu na mistrovství Evropy, které se koná příští rok, tak aby si zajistily start v olympijském kvalifikačním turnaji, musí skončit v konečném hodnocení do šestého místa. Toto umístění jim bude garantovat start v jednom z kvalifikačních turnajů, které se uskuteční v roce 2020. Na pořadu budou celkem 4 turnaje, do kterých zasáhne celkový počet 16 kvalifikovaných týmů. Z prvních dvou turnajů získá olympijskou letenku hned trojice národů. Z následujících dvou se poté dostane na hry pod pěti kruhy vždy dvojice. 

Basketbal 3 x 3

Velmi tvrdá pravidla pro postup na OH byla zveřejněna vedením FIBA. Jak v ženském, tak i mužském turnaji se totiž představí pouze osmička týmů. Tří až čtyři týmy (záleží na tom, zda bude mezi nimi i Japonsko) se kvalifikuje na základě žebříčku FIBA vydaného 1. listopadu 2019. 

Poté budou následovat olympijské kvalifikační turnaje, kam se však dostanou země podle ne příliš jasně určených pravidel. Dle některých zdrojů by se jich měly zúčastnit pouze země, které neměly zastoupení v pětkovém basketbale na LOH 2012 a 2016. 

Na pořadu v roce 2020 by měly být celkem 3 kvalifikační turnaje, ze kterých vždy postoupí na olympiádu pouze vítěz. Na závěr kvalifikačního období se ještě uskuteční Universality-driven olympijský kvalifikační turnaj, který určí posledního účastníka her. 

Zajímavostí je, že Japonsko nemá jistou nominaci v tomto basketbalu. Respektive má, ale pouze pro jedno pohlaví. Organizátoři si tak mohou vybrat, zda automaticky nominují mužský nebo ženský tým. Ten druhý si bude muset místenku na hrách vybojovat. 

21 0