Jezdci kategorie Elite
Foto: Jakub Netáhlo

Češi si z ME v biketrialu odvezli medaile a mnoho cenných zkušeností

Jezdci kategorie Elite

V sobotu 11. 11. 2017 se na brněnském výstavišti uskutečnil poslední závod ze série MČR v biketrialu a také závod v halovém ME. V sobotní části se představili závodníci v kategoriích Minime, Junior, Elite a Senior.

Závodníky čekala celkem dvě závodní kola a každé kolo bylo složeno ze šesti kontrolních úseků, které mohl závodník absolvovat v libovolném pořadí. Na závodníky čekaly sekce rozmanité a to jak obtížností, tak materiálem. Byly zde sekce paletové, pneumatiky nebo stromy. Každý závodník si tak mohl přijít na své. Velkou výhodou byl uzavřený prostor, který tak umožnil závodníkům odjet závod za téměř ideálních podmínek bez kluzkých nebo zablácených překážek.

V kategorii Minime se představilo celkem jedenáct závodníků v sérii ME, kterou s přehledem ovládl Brit Adam Morewood. Ten zajel všechny sekce bez trestného bodu a to za pouhých 49 minut. Rozhodl se proto odjet si závod ještě jednou a to v kategorii Elite, tedy na tratích s nejtěžší obtížností. I na těchto sekcích potvrdil, že patří mezi vycházející hvězdy světového biketrialu a má našlápnuto k zářné budoucnosti na poli biketrialového závodění. Vicemistrem Evropy se pak stal český zástupce Tomáš Vepřek, který zvládl celou trať dokončit pouze s jedním trestným bodem. Třetí místo obsadil reprezentant Itálie Luca Giorgi, který zůstal za českým závodníkem o sedm bodů.

Kategorie Juniorů byla pouze ve znamení česko-slovenského boje. Díky absenci Máry Pochtiola, který se účastnil závodu v Číně, dostal svou šanci kyjovský Ondra Krúpčik a také si ji nenechal utéct. Se ziskem osmnácti trestných bodů se stal pro letošní rok Mistrem Evropy a na konci závodního dne tak zazněla česká hymna alespoň v jedné kategorii. Druhé místo v Juniorech obsadil slovenský Pavol Cibiček, který napravil své chyby z prvního kola a povedlo se mu přeskočit druhého kyjovského reprezentanta Michala Kůřila, který tak na Evropě skončil třetí o čtyři body. I přes těsné třetí místo může být Michal se svým výkonem spokojený a toto umístění na šampionátu pro něj jistě znamená povedené ukončení sezóny.

Elitní kategorie nám přinesla souboj čtyř českých reprezentantů proti jedinému zástupci z Itálie, kterým byl Marco Bonalda. Ten však potvrdil svoji skvělou formu a se ziskem pouhých sedmi trestných bodů si dojel pro evropské prvenství. Druhé místo obsadil Martin Kakáč. Jeho skvěle rozjetý závod, kdy v prvním kole získal stejně bodů jako Bonalda, pokazily chyby v kole druhém a musel se tak spokojit s titulem vícemistra. Na třetím místě zůstal o dva body také Martin a to konkrétně Martin Štěpánek. Skvěle rozjetý závod si pokazil také Matěj Popelka. Ten byl po prvním kole v čele spolu s Bonaldou a Kakáčem. Druhé kolo se však ukázalo jako kritické a zisk patnácti trestných bodů odsunul Popelku až na čtvrté místo. Velkým překvapením byl výkon letošního Mistra České republiky, Karla Brambory. Karel byl jeden z favoritů sobotního závodu a očekávalo se, že spolu s Bonaldou budou bojovat o zlaté medaile. Karlovi se však nepovedlo ani jedno ze soutěžních kol a se ztrátou dvaceti tří bodů na Bonaldu skončil beznadějně poslední. Prohra jej však jistě tolik netížila a to právě díky vybojovanému titulu mistra ČR.

Největší zahraniční zastoupení měla kategorie Senior. Zde se představilo devět závodníků z pěti Evropských zemí a to z Itálie, Velké Británie, Belgie, Španělska a České republiky. Jednalo se také o jedinou kategorii bez českých zástupců na stupních vítězů. První místo vybojoval Ital Luca Tombini, který udělal pouze jedinou chybu a v čase 1:34:00 dokončil závod s jediným trestným bodem. Scott Wilson z Velké Británie si v prvním kole připsal trestné body dva a tento bodový zisk ho posunul na druhou pozici těsně za Tombiniho. O dva body více nasbíral Belgičan Yoric Dammen. Nejlepším českým zástupcem v kategorii Senior byl Marek Hlávka, který získal celkem deset trestných bodů, a na krku se mu houpala pomyslná bramborová medaile. Hlávka však čtvrté místo získal pouze díky vyššímu počtu nulových sekcí. Španěl Pablo Adame Mario, který získal stejný počet bodů, jako Hlávka strávil na trati o tři minuty více a to mu přineslo celkové páté místo. Šestý nakonec skončil Michal Kubenka, sedmý Václav Gryc, osmý Jirka Rossler a výsledkovou listinu uzavíral Tomáš Zedek.

Denní program však nekončil odjetím všech závodních kol. Pro diváky byla nakonec připravena ještě exhibice pěti nejlepších jezdců celého závodu. Adam Morewood, Luca Tombini, Marco Bonata, Martin Kakáč a Martin Štěpánek se předvedli na dvou speciálně připravených tratích a bylo se rozhodně na co koukat. Velkým překvapením byl opět mladý Brit, který zajel srovnatelné výkony spolu se svými, o pět let staršími, kolegy a sklízel tak velké poklony nejen od závodníků, ale i od diváků. Celkovým vítězem této exhibice se pak stal Ital Marco Bonalda, který předčil oba české závodníky i svého kolegu z Itálie Lucu Tombiniho.

Brněnský závod tak byl důstojným ukončením sezóny a závodníky nyní čeká zimní přestávka, která se ponese ve znamení kondiční přípravy a pilování techniky v halových podmínkách. Nová sezóna startuje na přelomu dubna a května a rozhodně se bude opět na co dívat.

Autor: Jakub Netahlo
116 2