Česká závodnice v BMX freestyle Iveta Miculyčová

První medaile na Evropských hrách pro Miculyčovou

Iveta Miculyčová obhájila na Evropských hrách v Polsku kontinentální titul ve freestyle BMX. Sedmnáctiletá česká cyklistka vybojovala v areálu v Krzeszowicích zlatou medaili o necelé tři body. Kateřina Jalůvková byla ve dvanáctičlenném finále olympijské disciplíny park sedmá.

Bronzová medailistka z mistrovství světa Miculyčová postoupila do bojů o cenné kovy ze čtvrtého místa v kvalifikaci. Ve finále vedla už po první jízdě a ve druhé své skóre ještě vylepšila na 82,33 bodu. Na stupních vítězů se za ní stejně jako před rokem v Mnichově seřadily Kim Lea Müllerová z Německa a Francouzka Laury Perezová.

Bez medaile skončila vítězka kvalifikace Nikita Rose Ducarrozová ze Švýcarska. Stříbrná žena z loňského MS a bronzová olympijská medailistka, jež získala evropský titul v roce 2021, měla v první jízdě pád a ve druhé se musela spokojit se čtvrtým místem.

Česko bude mít zastoupení i v mužském finále zásluhou Tomáše Berana, který postoupil z devátého místa v kvalifikaci.

ME a Evropské hry ve freestyle BMX v Krzeszowicích:

Ženy: 1. Miculyčová (ČR) 82,33, 2. Müllerová (Něm.) 79,66, 3. Perezová (Fr.) 77,00, ...7. Jalůvková (ČR)

Bratři Fuksové berou na úvod páté místo

Bratři Martin a Petr Fuksové obsadili na Evropských hrách páté místo v závodě deblkanoí na 500 metrů. Za bronzovými Poláky zaostali v Krakově, kde jsou závody zároveň evropským šampionátem, o 39 setin sekundy. Zvítězili Italové Gabriele Casade a Carlo Tacchini. Aneta Brabcová a František Smetana skončili čtvrtí ve střelbě smíšených týmů ze vzduchové pušky.

Fuksové do finále postoupili přímo ze středečních rozjížděk. V polovině trati byli na šestém místě a ve finiši si lehce polepšili, ale na medaili to nestačilo. Starší Martin tak nerozšířil sbírku 15 medailí z mistrovství Evropy.

Z výsledku měl rozporuplné pocity. "Hodnotím to samozřejmě kladně, protože to byl nejlepší výsledek, co jsme s bráchou měli, a nejblíž medaili, co jsme kdy byli. Na druhou stranu jsme bezprostředně po závodě a nebudu si nic nalhávat, jsem z toho smutný, že jsme byli tak kousek od medaile. Ale pětistovka je asi taková, že tam budou kousky," řekl novinářům.

Deblkanoistky Denisa Řáhová s Martinou Malíkovou i čtyřkajak Anežka Paloudová, Adéla Házová, Kateřina Zárubová, Barbora Betlachová uzavřely finálovou devítku.

Kanoisté finále bohužel nevybojovali

Nikdo ze čtveřice českých rychlostních kanoistů si dnes na Evropských hrách v Krakově nevybojoval postup do finále dvousetmetrové trati. Kanoisté Petr Fuksa, Denisa Řáhová i kajakáři Jakub Zavřel a Adéla Házová sice odjeli také odpolední semifinále, ale na postup jim výkony nestačily. Nejblíže byl podobně jako v rozjížďce Petr Fuksa, kterému chybělo pár tisíc k postupu.

Mistrovství Evropy a Evropské hry v rychlostní kanoistice v Krakově:

500 m:

Muži:

C2: 1. Casadei, Tacchini (It.) 1:40,168, 2. García, Martínez (Šp.) -0,345, 3. Kitewski, Zezula (Pol.) -0,385, ...5. M. Fuksa, P. Fuksa (ČR) -0,775.

K2: 1. Kucharyk, Trunov (Ukr.) 1:28,928, 2. Frank, Hiller (Něm.) -0,897, 3. Holpert, Dragoslavljevič (Srb.) -0,927.

Ženy:

C2: 1. Luzanová, Teretová (Ukr.) 1:58,233, 2. Jacomeová, Corberaová (Šp.) -0,273, 3. Bragatová, Nagyová (Maď.) -0,930, ...9. Řáhová, Malíková (ČR) -11,616.

K4: 1. Polsko (Najaová, Puttová, Kakolová, Pulawská) 1:31,701, 2. Německo -0,918, 3. Dánsko -1,955, ...9. ČR (Paloudová, Házová, Zárubová, Betlachová) -3,700.

Střelci Brabcová a Smetana byli čtvrtí ve vzduchovce

Aneta Brabcová a František Smetana skončili na Evropských hrách v Krakově čtvrtí ve střelbě smíšených týmů ze vzduchové pušky. V souboji o bronzové medaile prohráli s Italy Danilem Sollazzem a Sofií Ceccarellovou 8:16.

Česká dvojice postoupila z kvalifikace ze čtvrtého místa, Švýcary za sebou díky vydařené závěrečné sérii nechala o jednu desetinu bodu. Lucie Brázdová s Jiřím Přívratským skončili sedmí.

V medailovém duelu Smetana s Brabcovou vedli 4:2, dalších šest sérií ale patřilo jejich soupeřům. Českému družstvu se povedlo už jen snížit na 8:14.

Třicetiletá Brabcová obhajovala bronz z Evropských her 2019 v Minsku, kde skončila v této olympijské disciplíně třetí spolu s Filipem Nepejchalem. S pětadvacetiletým Smetanou byli rovněž třetí letos v květnu na Světovém poháru v Baku.

V pistolových disciplínách se dnes kromě medailí bojovalo také o olympijské kvóty. Mezi muži v disciplíně Vzduchová pistole na 10 metrů se Čechům nedařilo. Jindřich Dubový s nástřelem 575 bodů skončil až dvacátý. Ještě o 4 příčky za ním skončil Pavel Schejbal, jenž nastřílel o dva body méně. O dost více se dařilo ženám.

Až do poslední chvíle to vypadalo, že si finále vystřílí věkem ještě juniorka, Anna Miřejovská. Střelkyně narozená v roce 2007 dlouhou dobu bojovala průběžně na příčkách, které by zajistily jistý postup do finále. Bohužel v poslední sérii předvedla nástřel 91 bodů, kdy dokonce předposlední ranou trefila jen "osmičku", což ji nakonec vyšouplo s bojů o medaile. Se skvělým nástřelem 574 bodů však bere výborné desáté místo. Její reprezentační kolegyně Veronika Schejbalová skončila s nástřelem 572 bodů na 13. pozici.

Autor: Jan Linha