Mistrovství světa 2018
Foto: https://cz.sputniknews.com/czech.ruvr.ru/2012_09_28/89647943/

Které týmy budou chybět na MS 2018 v Rusku?

Mistrovství světa 2018

Kvalifikační cyklus na mistrovství světa je často plný překvapení. Jaké týmy z řad favoritů se na turnaj, který se odehraje příští rok v Rusku, nakonec nedostaly? Isport365.cz vám exkluzivně přináší seznam celků, od nichž se postup na šampionát očekával, ale nakonec se přes papírově slabší soupeře do hlavní soutěže nedostaly.

Co se týče kvalifikačních cyklů na Mistrovství světa roku 2018 v Rusku, nebyla o překvapení žádná nouze. Týmy, od kterých se očekával postup, nakonec do závěrečného klání o titul nepostoupily. A naopak.

Afrika

Nepostoupí Maroko nebo Pobřeží slonoviny? Vše rozhodne vzájemný duel, který se bude hrát  v Abidjanu. Papírověj silnějším je druhý jmenovaný tým. Navíc bude mít výhodu podpory domácího publika.

Kontinent omývající Antlantický a Indický oceán přinesl v rámci kvalifikace na Mistrovství světa v Rusku již několik překvapení, a to především co se týče neúčasti některých dosavadních stálic. Největším šokem je vyřazení Kamerunu, který se musel sklonit před Nigérii. Země, která dala světu famózního Rogera Millu, Pierra Womého, Carlose Kameniho, Samuela Etoa či Rigoberta Songa a zúčastnila se posledních sedmi šampionátů z osmi, svůj úkol nezvládla. I když Kamerunu schází fotbalisté hvězdných jmen (viz výše), stále má na africké poměry k dispozici nadprůměrný tým. V jeho nominaci nechybí ani dva hráči z české ligy Michael Ngadeu - Ngadjui (Slavia Praha) a Georges Mandjeck (Sparta Praha).

Dalším vyřazeným celkem je Ghana. Největší fotbalové události světa se zúčastnila třikrát za sebou, napočtvrté to především kvůli generační obměně nevyšlo. Ghaně zbyly po vyřazení Egyptem jen oči pro pláč. Marně může vzpomínat na MS 2006 v Německu, kde v Kolíně na Rýnem porazila českou reprezentaci 2:0.

Jižní Amerika

Ekvádor se na MS po svých dvou účastech velmi dobře etabloval. Zejména v Německu v roce 2006, kde dosáhla jeho reprezentace 12. místa. Momentálně je to s ní jako na houpačce.  V roce 2014 skončila na MS  v Brazílii sedmnáctá, příští rok se šampionátu nezúčastní vůbec. Ekvádoru, zemi bez vyložených hvězd, chybí větší výsledková stabilita.

Podobně na tom je Paraquay. Pryč jsou doby, kdy Chilavert a Santa Cruz zajistili čtyři účasti na MS za sebou. Na mundialu bude země podruhé chybět. Daleko smolnější vyřazení, než výše zmíněné týmy, zažilo Chile. Parta kolem Claudia Brava, Artura Vidala a Alexise Sáncheze na své předešlé účasti nenaváže.

Střední  a Severní Amerika

V této oblasti světa kvalifikace zpravidla dopadá skoro vždy stejně. Mexiko, USA, Kostarika a někdo další. Tentokrát však vše dopadlo jinak. Mexiko a Kostarika své úkoly splnili bez chybičky.  Za to USA selhalo. Skončilo bod za Hondurasem a taktéž za Panamou, která si na mistrovství světa odbude svou premiéry. USA neuvidíme na šampionátu po osmé za sebou. V příští kvalifikaci budou moci tento výpadek napravit Howard, Beasley, Bradley, Dempsey či Altidora.

Asie

Zde jsou síly konstantně rozděleny po dlouhá léta. Mírným překvapením je neúčast bohaté Číny v první šestce. Její místo zaujala Sýrie živořící v daleko jiných podmínkách.

Evropa

Evropa již tradičně nabízí nejvíce překvapujících výsledků. Hned ve skupině A si "černého Petra" vytáhla reprezentace Nizozemska. Takzvaní Oranjes měli vše ve svých rukou. Osud si však s jejich trenérem Advoocatem nepěkně zahrál s trenérem Advocaatem, který je nyní nizozemské veřejnosti k smíchu.  Před zápasem Švédsko - Lucembursko se jej jeden z novinářů dovolil zeptat, co bude dělat, když Švédsko porazí Lucembursko 8:0? Známý trenér se rozčílil, dotaz označil za stupidní a řekl, že Švédsko svého soupeře 8:0 nikdy neporazí. Výsledek utkání však zřejmě zásahem fotbalového nejvyššího osudu skončil opravdu 8:0. Nizozemsko pak muselo v posledním utkání porazit Švédsko o 7 branek, to se ale nestalo. Tulipáni si připsali výhru 3:2 s hořkou pachutí. Navíc skončil držák Robben.

Mistrovství světa se nezúčastní ani čtvrtý tým z Eura 2016, Wales. Skončila taktéž řada celků, které měly ambice postoupit minimálně do baráže. Jsou jimi Česká republika, Slovensko, Bulharsko, Maďarsko, Rakousko,  Rumunsko, Bosna  a Hercegovina, Ukrajina a Turecko.            

Autor: Rosťa Králik
81 0