Pavel Vrba.
Foto: facebook.com/FC Viktoria Plzeň

Pavel Vrba: Trenér, jehož svěřenci tvoří již několik let pilíř národního týmu

Pavel Vrba.

Kapitola plzeňského legendárního kouče Pavla Vrby u české reprezentace je sice ukončená, nepřímo je však Karlu Jarolímovi stále nápomocný. Jak?

Na začátku se vrátíme o celých sedm let zpět. Viktoria Plzeň s koučem Pavlem Vrbou na lavičce bojuje o udržení se v první lize, není na ni vyvíjen žádný tlak. A to i přesto, že na konci předešlého ročníku slavil plzeňský celek po penaltovém rozstřelu proti Mladé Boleslavi Český pohár.

První zápas Západočeši sice na hřišti Olomouce prohráli 1:2, v dalších utkáních se jim však dařilo držet si stabilní výkonnost. V jarní části si pak připsali jedenáct výher za sebou. Rozjetý plzeňský vlak dokázala až v závěrečném kole zastavit Olomouc, která s celkem vedeným trenérem Pavel Vrbou remizovala 2:2. Ve Štruncových sadech však tato dělba bodů nikomu nevadila, všichni si naplno užívali oslav. Tým vedený Pavlem Vrbou totiž ovládl ligovou tabulku, pouhý bod před Spartou.

Hodně lidí čekalo, že se tento červeno modrý vlak zastaví a v následující sezoně vybourá, jenže přišla jízda Ligou Mistrů. Nejprve Viktorii Plzeň čekal ve 2. předkole Pjunik Jerevan, celek z Arménie. Ten však západočeskému výběru nedělal problém a ani následující Rosenberg nekladl velký odpor. V play off narazil tým na Kodaň. Do té doby největší zápas kariéry Pavla Vrby skončil pro Viktorii perfektně, vítězství z Dánska (3:1) potvrdili jeho hráči i doma (2:1). A v Plzni se mohl slavit historický moment.

Hráči Plzně v reprezentaci

Již tehdy se plzeňští hráči stávali budoucími pilíři českého národního týmu. Michal Bílek si tehdy na reprezentační sraz pozval například Milana Petrželu nebo Václava Pilaře - záložníky, kteří bojují za Českou republiku dodnes.

Počet Viktoriánů v národním týmu díky jejich výkonu neustále narůstá. V další sezóně titul obhájit nedokázali. V takzvaném Superfinále, ve kterém se ve 30. kole střeli dva nejúspěšnější celky sezony a bojovaly spolu o titul, neuspěli, když skončili jen několik bodů za Spartou.

Za zmínku z celého ročníku ještě stojí poslední zápas podzimní Ligy Mistrů, když po úchvatném průběhu remizovali v duelu proti slavnému AC Milán. Tenkrát Viktoria Plzeň prohrávala 0:2, stav se jí však povedlo srovnat na 2:2. V celé skupině si připsali velmi dobrých pět bodů, což jim stačilo na postup do jarních bojů Evropské ligy, kde však vypadli hned v prvním kole s Schalke.

V té době již bylo v reprezentaci několik Viktoriánů - Václav Pilař, František Rajtoral, David Limberský, Vladimír Darida, Petr Jiráček, Daniel Kolář, Milan Petržela a Jan Rezek. Všichni tito hráči byli nominováni na kvalifikaci na EURO 2012 do Polska. Zásadní roli v ní odehráli především Jan Rezek a Václav Pilař. První jmenovaný nafilmoval v utkání proti Skotsku pád, který následně vyklíčil v penaltu a gól, jenž národní tým posunul do baráže. V ní se do branky Černé Hory krásně trefil Václav Pilař a poslal Čechy na mistrovství Evropy.

Zásluhy si "plzeňský Messi", jak 170 cm měřícímu hráči fanoušci přezdívají, připsal i na samotném turnaji. V té době již záložníkem Wolfsburgu dvakrát skóroval a společně s Petrem Jiráčkem se stali nejlepšími střelci národního týmu. Na fotbalové Euro 2012 si Michal Bílkem pozval hned čest hráčů z Viktorie Plzeň, většina z nich tvořila kostru týmu.

I přes pozdější odchody či návraty stálých opor se Viktorii dařilo i nadále. Titul, postup do Ligy Mistrů - na reprezentační úrovni to však drhlo. Postup na Mistrovství světa ve fotbale 2016 do Brazílie byl na míle vzdálený.

A pak nadešel Vrbův čas u nároďáku. Byl vypovězen ze smlouvy v Plzni a ujal se české fotbalové reprezentace. Kvalifikační skupiny ovládl, na EURO do Francie postoupil z prvního místa. Zároveň dokázal mimo jiné dvakrát porazil silné Nizozemsko.

Na samotném turnaji se mu však nedařilo. Jeho výběr prohrál 0:1 se Španělskem a v druhém musel získat alespoň jeden bod. Dlouho to vypadalo na debakl, v posledních deseti minutách jeho tým ale dokázal utkání zremizovat. Proti Turecku však museli Češi vyhrát. To se jim nepovedlo, prohra  prohra 0:2 poslala Čechy domů. 

Následovalo loučení Pavla Vrby s reprezentací a jeho úprk do Machačkaly. V Rusku se ovšem neprosadil a zvolil návrat do staré známé Plzně. Ve Viktorii od začátku aktuální sezony ještě v lize neprohrál a znovu se do reprezentace začínají vracet plzeňská jména. Jan Kopic a Michael Krmenčík patří mezi stabilní členy základní jedenáctky Karla Jarolíma. Poroste ještě toto číslo a bude Jarolím stavět na Plzeňácích? To se dozvíme v budoucnosti. Pavel Vrba však opět prokazuje své trenérské schopnosti a vypadá to, že několik hráčů ještě do reprezentace přivede.

197 0