Jak dopadne 288. derby?

Pět posledních derby pražských „S“

Blíží se nám nejsledovanější zápas v České republice a to derby pražských „S“. Připomeňme si posledních pět střetnutí...

Jak dopadne 288. derby? Zdroj: sparta.cz AC Sparta Praha 2 - 1 SK Slavia Praha

Zápas se ohehrál 11. 4. 2015 v 19:15.

Jakub Brabec zařídil svým gólem tři body pro Spartu Zdroj: sparta.cz Slavia začala snad nejlépe, jak mohla. Psala se čtvrtá minuta, když Milan Škoda po výborné individuální akci, kdy si poradil s oběma stopery Sparty, se štěstím otevřel skóre - 0:1. Domácí ekipa se snažila diktovat tempo hry, ovšem k ohrožení červenobílé branky se prakticky nedostávala. Naopak po půlhodině hry mohl upravit opět Škoda, ale efektivní ranou z otočky napálil mičudu jen do břevna Štěchovy svatyně! Další možnost pro SKS vybojoval Kenia, ten však místo zakončení ještě předával míč Škodovi, jenž podobně jako Prošek neuspěl. Za Spartu ještě do přestávky kontroval dalekonosným pokusem Bořek Dočkal, jeho pohotová střela se však do prostoru ohraničeného třemi tyčemi nevešla. Do pauzy už se pak nic dalšího nestalo. Pár minut po startu druhého dějství měl obrovskou šanci na zvýšení náskoku Hrubý, jeho pokus ale skvěle reagující Štěch vytěsnil alespoň do boční sítě. Hra zčínala nabírat na obrátkách. Obrovskou možnost měl Kadlec, ale Berkovec jeho pokus vytěsnil pro změnu na tyč! Chvíli po hodině hry se nakonec vyprodaná Letná kýženého vyrovnání dočkala: Dočkalovu ránu sice ještě slávistický brankář zneškodnil, ale u míče byl jako první David Lafata, jenž vyrovnal na 1:1. Zanedlouho mohl utkání definitivně překlopit na domácí stranu Krejčí, jeho tvrdou střelu však Berkovec za svá záda nepustil! Užuž to s přibývajícím časem vypadalo, že se oba dlouhověcí rivalové rozejdou smírně, nakonec však po třináctém rohu dotlačil míč do sítě Jakub Brabec - 2:1!

SK Slavia Praha 1 - 0 AC Sparta Praha
Zápas se odehrál 27.09.2015 v 15:00
Jaromír Zmrhal (vlevo) slaví branku do sítě Sparty Zdroj: slavia.cz Slavističtí hráči porazili v 8. kole první ligy Spartu 1:0 a po třech letech a pěti porážkách za sebou se v pražském derby dočkali vítězství. O výhře domácích, kteří navíc připravili soupeři první prohru v sezoně, rozhodl už v prvním poločase Jaromír Zmrhal. Sparta tak má na prvním místě tabulky shodně 17 bodů jako druhá Plzeň, třetí Liberec je o dva body zpět, Slavia je o další bod zpátky čtvrtá. Zápas začal v obrovském tempu a šance v prvním poločase počítala jen Slavia. Škoda se ve 23. minutě řítil do vápna Sparty, ustál souboj s Matějovským, obešel i Costu, ale nedokázal vystřelit. Vzápětí neuspěl ani Zmrhal, který sice obloučkem přehodil brankáře Bičíka, ale na čáře odkopl míč Holek. Domácí, kteří Spartě povolili jen jednu nebezpečnější střelu z dálky, se dočkali těsně před přestávkou. Po nenápadné akci vystřelil Zmrhal a po Bičíkově nejistém zákroku se míč pomalu dokutálel do branky. Lepší okamžik pro první gól v sezoně si záložník Slavie vybrat nemohl. Sparta do druhé půle udělala hned dvě změny v sestavě, když místo Josefa Hušbauera nastoupil Fatai a Hybše nahradil Brabec. První velkou možnost ale měla opět Slavia - Štohanzl šel sám na Bičíka, kterého obstřeloval, ale sparťanský gólman rukou skvěle zasáhl a míč vytěsnil těsně vedle branky. Následný roh musel Jablonský zahrávat ve krytu slunečníků pracovníků bezpečnostní služby, protože příznivci Sparty na něj házeli odpadky a dělbuchy. Sparta ve druhém poločase výrazně přidala a po hodině hry měla obrovskou možnost vyrovnat. Po autu se dostal ve vápně Slavie k míči Fatai, ale jeho střela skončila na tyči. Zápas poté na několik minut přerušili fanoušci Sparty, kteří na hřiště naházeli dělbuchy, na prohře jejich týmu už to však změnilo pramálo. Slavia si tak připsala teprve druhou výhru v posledních 14 derby a potvrdila dobrou formu v posledních zápasech. V lize už pět kol neprohrála, navíc v nich hned čtyřikrát zvítězila. Sparta naopak poprvé v sezoně prohrála a v lize už tak není neporaženého celku. Letenští navíc ztratili náskok v čele tabulky, protože druhý obhájce titulu Plzeň má shodně 17 bodů. Třetí Liberec je o dva body zpět.

AC Sparta Praha 3 - 1 SK Slavia Praha
Zápas se odehrál 20.03.2016 v 19:30

Svůj první gól v rudém dresu dal Ondřej Zahustel (28) rovnou v praždém derby! Zdroj: sparta.cz Pražské derby ovládla domácí Sparta a Slavii oplatila těsnou porážku z Edenu. Sparťané nevstoupili do zápasu ideálně, po Škodově brance prohrávali, ale výsledek jako před rokem dokázali otočit. Sparta díky výhře znegovala tříbodový zisk Plzně a mezi oběma týmy zůstává stejný bodový rozestup. Situaci si v boji o poháry komplikuje Slavia, na čtvrtý Liberec ztrácí tři body. Podobně jako před rokem se i tentokrát ujala brzkého vedení Slavia a opět z toho nebyly žádné body. Už v šesté minutě si sparťanská defenzíva nepohlídala rohový kop a především Milana Škodu, který rovnou z první prostřelil Bičíka! Směrem dopředu to však bylo ze strany Slavie vše. Sešívaní se urputně bránili, přičemž sbírali jednu žlutou kartu za druhou. Pochopitelně, duel byl hodně vyhrocený, ale jen do prvního poločasu byli napomínáni Hušbauer, Deli a Štohanzl. Po jednom ze střetů zůstal ležet na trávníku Mario Holek a Sparta musela už po dvaceti minutách poprvé střídat, jeho místo zaujal Ondřej Mazuch. Sparta si v prvním poločase vytvořila několik šancí, ale ani Lafata ani Mareček Berkovce překonat nedokázali. Hra Slavie hodně připomínala výkon z Mladé Boleslavi, kde hrála hodně pasivně a byla za to trestána. Koneckonců, nevyhnulo se jí to ani na Spartě. V 56. minutě poslal do vápna dlouhý aut Frýdek, obrana hostí vůbec nezareagovala a Lafata si mohl v klidu nadvakrát zakončit a srovnat na 1:1. A hra na jednu branku pokračovala. Sparťané byli po vyrovnání jako pokropení živou vodou a na Berkovce se valil jeden útok za druhým. Slavii sice mohl vrátit vedení Latka, Bičík ho však skvěle vychytal a pak už hrála zase Sparta. V 74. minutě si při rohu na zadní tyč naběhl Costa a a trefil odkrytou branku - 2:1 pro Spartu. Opařená Slavia pak inkasovala ještě jednou, Krejčí z protiútoku našel na druhé straně pokutového území Ondřeje Zahustela a ten definitivně rozhodl - 3:1. Slavia se zpět do zápasu nedostala, spíše mohla ještě inkasovat, ale Dočkalovu dělovku Berkovec vyrazil.

AC Sparta Praha 0 - 2 SK Slavia Praha
Zápas se odehrál 25.09.2016 v 15:30

Derby pražských "S" tentokráte ovládla Slavia, která zvítězila na Letné po dlouhých osmi letech! Nutno podotknout, že Sešívaní byli výrazně lepším týmem a zvítězili naprosto zaslouženě. Hrdinou se stal Muris Mešanovič, který sice nejprve neproměnil penaltu, ale o pár minut později si vše vynahradil. Pojistku vstřelil před koncem Jaromír Zmrhal (gól ve videu výše). Tomáš Rosický nakonec sledoval trápení svých spoluhráčů jen z tribuny a všem už musí být jasné, že to s návratem na trávníky hned tak rychlé nebude. Na druhé straně zůstal jen na lavičce kritizovaný Gino Van Kessel. Slavia vstoupila do derby velmi dobře, byla aktivnější a domácí přehrávala. Zpočátku se šance Sešívaných omezily jen na střelecké pokusy ze střední vzdálenosti, například Hušbauer střílel těsně vedle. Sudí Příhoda pak měl možnost na obou stranách písknout penaltu, Lafatovo jasné držení za dres, stejně jako faul na Michala Kadlece nechal ovšem bez povšimnutí. Trenér Jaroslav Šilhavý musel už po půlhodině střídat, neboť se zranil Milan Škoda. To byla pro Slavii citelná ztráta, ale z lavičky naskočil Muris Mešanovič a jak se později ukázalo, klíčový muž utkání. Střídat museli i Sparťané, zraněného Costu nahradil Mario Holek. Byl to Muris Mešanovič, který měl první obrovskou šanci Slavie. Před Koubkem si udělal prostor, jenomže vystřelil vedle. V nastaveném čase zahrál ve vlastním vápně rukou Holek a sudí už musel písknout penaltu. Muris Mešanovič vzal otěže na svá bedra, jenomže penaltu špatně kopl. Koubek vystihl směr a stal se do té doby sparťanským hrdinou. Sparta nehrála vůbec dobře a kouč Zdeněk Ščasný musel o přestávce zvyšovat hlas. Jeho svěřencům tak však nepomohlo, neboť Slavia byla nadále lepší. Zmrhal před Koubkem těsně nedosáhl na balón a Mešanoviče brankář letenských znovu vychytal. V 62.minutě už převaha Slavie vygradovala ve vedoucí branku a byl to předchozí nešťastník Muris Mešanovič. Koubek podcenil Barákovu střelu, ta se od tyče odrazila k Mešanovičovi, který vstřelil úvodní gól zápasu! Domácí byli směrem dopředu naprosto bezradní, což se jim před vlastními diváky takřka nestává, zvláště v derby. Vůbec první šanci měl až čtvrthodinu před koncem Václav Kadlec ale dobře proti němu zasáhl Pavlenka. Krátce na to pa Slavia zasadila Spartě definitivní KO. Holek poslal Čermákovi bídnou přihrávku, čehož využil Barák rychlou kolmicí na Zmrhala a ten prostřelil Koubka - 2:0 pro Slavii. Sparťanům nebyla přána ani kontaktní branka, Václav Kadlec si dobře proklestil cestu, aby následně trefil jen boční síť.

SK Slavia Praha 1 - 1 AC Sparta Praha
Zápas se odehrál 02.04.2017 v 17:30

Choreo fanoušků při posledním derby Zdroj: supporters.cz Sparta potvrdila klišé, že derby nemívá favorita a v Edenu sahala po vítězství. Oplatit Slavii porážku z prvního utkání se nepodařilo, na branku Václava Kadlece devět minut před koncem odpověděl z pokutového kopu Milan Škoda. Konečná remíza 1:1 je však pro oba celky ztrátou a těžit z ní může zejména Viktoria Plzeň. Důležitost 287. derby pražských S byla pro oba celky nesmírně velká. Slavisté věděli, že se v případě výhry posunou do čela a Sparta si zase byla moc dobře vědoma, že v případě porážky ztratí šance na titul a také na druhé místo, zajišťující předkolo Ligy mistrů. S mnohem větší chutí však vstoupila do zápasu Sparta. Slavii v úvodu přehrávala, ale Pavlenka i tak mnoho starostí neměl. A když už, tak Lafata střílel vedle a Mareček z jasné pozice netrefil balón. Na druhé straně zase jenom líznul Barákův centr Škoda a vůbec jedinou střelu na branku v prvním poločase vyslal Zmrhal, Koubka ale vůbec nevystrašil. První poločas ostře sledovaného utkání tak vlastně moc zajímavých okamžiků nepřinesl. Vyprodaný Eden se samozřejmě dočkal snad už tradiční pyrotechniky, nicméně utkání se nepřerušovalo. Ani ve druhém poločase se obraz hry nezměnil. Slavia sice více srovnala hru, ale do stoprocentních příležitostí se nedostávala. Po Barákově průvanu to skoro vypadalo na vlastní gól Váchy, ale zahrával se "jen" rohový kop. V 77. minutě se do zatím největší šance dostal Václav Kadlec, přetažený centr na zadní tyč nedokázal zpracovat, a tak se stále hrálo 0:0. Více než 19 tisíc diváků se první branky dočkalo až devět minut před koncem. Konatého střílený centr do šestnáctky se dostal až k Václavu Kadlecovi, který překonal Pavlenku. Následovala erupce sparťanské radosti, ale do konce stále zbývalo několik minut. Každopádně první slávistická porážka pod Jaroslavem Šilhavým se výrazně přiblížila a navíc Sešívaným to směrem dopředu dál nešlo. Až v 90. minutě vzal vše na svá bedra střídající Ruslan Mingazov. Vlétl do šestnáctky a na Karavajevovi si šikovně vynutil pokutový kop. Milan Škoda hru nervů zvládl a penaltu proměnil, čímž zařídil konečný výsledek 1:1.

Jak dopadne 288. derby pražských „S“? Nechme se překvapit....

Autor: Lukášek Vaníček