Tomáš Chorý u míče
Foto: FCVP/Martin Skála

Viktorie má ofenzivní duo na mnoho let. Sednou si spolu Chorý s Čermákem?

Tomáš Chorý u míče

Viktorie Plzeň příchodem Tomáše Chorého koupila dalšího mladého hráče, který si zahrál v minulé úspěšné reprezentační jednadvacítce. Toho prvního získala již v létě, ze Sparty za 25 milionů korun přivedla Aleše Čermáka. Spolu by mohli vytvořit zajímavou dvojku, která by mohla nahánět soupeřům strach pěkných pár let. Jen se sehrát...

Tomáš Chorý u míče Zdroj: FCVP/Martin Skála Viktoria Plzeň již dlouho spoléhá na zkušené hráče středního věku, ale kádr je potřeba omlazovat. To chtěl učinit už i bývalý kouč Viktorie Roman Pivarník, který poslal do Turecka v tu chvíli nepotřebné hráče Daniela Koláře s Františkem Rajtoralem. Kolář se v Gaziantepsporu vůbec neprosadil a nebyl nominován na jarní část sezony, osud sympaťáka Františka Rajtorala asi všichni znáte... 

Kolář se ale do Plzně v létě vrátil a i přes prvotní pochybnosti hrál opravdu perfektně. Prosazoval se střelecky a dokázal rozseknout i oba šlágry s pražskými ,,S". Na podzim se ho ze sestavy snažil vytlačit Aleš Čermák, také letní posila Viktorie, ovšem za mnohem vyšší částku kolem dvaceti pěti milionů korun. Chvíli se do základní jedenáctky dokonce podíval, ale kvůli zranění se v ní nedokázal udržet. Na jaře ale bude mít stejné ambice jako na podzim.

Na západ Čech nedávno zamířil další bývalý člen české reprezentace do jednadvaceti let, Tomáš Chorý z Olomouce. Ten bude mít na hrotu útoku o poznání těžší konkurenci. Marka Bakoše v týmové hiearchii ještě asi předběhne, horší to bude v případě Michaela Krmenčíka. Chorého ale může uspokojovat alespoň to, že v létě Krmenčík téměř jistě Západočechy opustí a vydá se do zahraničí.

Poté bude vše na Chorém. Dvacetidvouletý útočník by v útoku měl spolupracovat také s již zmíněným Čermákem, pokud by se tedy do základu dostal. Oba dva jsou stále v produktivním věku. Ve Viktorii by mohli strávit ještě celé desetiletí, samozřejmě je ale pravděpodobnější, že se tato představa nestane. Ale nějaký čas v Plzni pobudou a proto bude velice důležité, jak si zejména na hřišti sednou. 

Tomáš Chorý sprintuje za míčem Zdroj: FCVP/Martin Skála Oba dva jsou na první pohled absolutně rozdílní. Chorý měří skoro dva metry a je to chlap jako "hora", zato Čermák je spíše krehčí postavy. To se také projevuje na stylu hry obou hráčů. Chorý spolehá na svou sílu, vyhrané hlavičkové souboje a vyběr místa v šestnástce. Čermák si naopak rád hraje s balonem a vymýšlý kreativní přihrávky. 

I přes to všechno je spojuje jedna velmi důležitá vlastnost. Oba dva se často stahují do hloubky pole pro míč, v případě Chorého spíše kvůli absolvování souboje a posunutí míče výš. Aktuální jednička na hrotu útoku ve Viktorii, Michael Krmenčík, se oproti Chorému drží nahoře a prakticky se do pole nestahuje, to ale neznamená, že se nezapojuje do kombinace. Na nepatrný detail mezi rozdíly Čermáka a Chorého by mohla Viktoria doplatit, jelikož by nikdo nebyl až u obránců soupeře a ti by se tedy mohli posunout níže a zahustit prostor.

Aleš Čermák centruje Zdroj: FCVP/Ladislav Nussbauer Na tomto se dá ale zapracovat, zejména u Chorého. V Sigmě bylo jeho stahování do hloubky hřiště dáno také tím, že pod ním hrál Plšek. Olomoucký podhrot je podobného typu jako v Plzni Daniel Kolář, to znamená, že se drží hodně vysoko, skoro až na úrovni útočníků a tak tedy s Chorého stahování níže nebyl problém.

Pokud by tyto nedostatky Čermák s Chorým odstranili, tak jim již nic nebrání tomu, aby v Plzni strávili spolu v sestavě ještě pěkných pár let.

360 87