Nagano

20 let od zlatého Nagana

Nagano

Včera začaly XXIII. zimní olympijské hry, které se konají jihokorejském Pchjongčchangu. Slavnostní zahájení proběhlo ve 12h středoevropského času, ukončení se pak uskuteční 25. února 2018. Navíc je to 20 let od konání her v Naganu, kde Česká republika vybojovala historické zlato v ledním hokeji. Pojďme si to připomenout.

Když v Česku někdo vysloví NAGANO, tak jen hrstka lidí ví, že je to japonské město, ale většina lidí si vybaví český zázrak, o který se postaral kouč Ivan Hlinka a jeho parta, která v roce 1998 ukázala světu, kdo opravdu hokej miluje srdcem i duší. Je to zároveň moment, na který milióny Čechů vzpomínají. Každý, kdo v tento okamžik prožil, tak dodnes ví, co dělal, s kým byl či co dokonce měl na sobě. Rodiny, které čekaly nový přírůstek v podobě kluka, jej obvykle pojmenovali Dominik po českém gólmanovi, který na turnaji předváděl neskutečné zákroky a dotáhl kluky až do finále, kde nakonec celá Hlinkova parta dokázala takřka nemožný čin.

Češi do turnaje vstupovali jako outsedeři a někteří novináři český výběr označovali za černého koně turnaje. Nakonec to byl opravdu hodně tmavý černý kůň. Svěřenci Ivana Hlinky měli ve skupině C Rusko, Finsko a Kazachstán. Úvodní zápas zvládli na jedničku s hvězdičkou, když porazili Finy 3:0, ve druhém utkání je čekal Kazachstán, což pro české hochy byla snad povinnost je porazit. Nakonec nedošlo k žádnému překvapení a svého soupeře zdolali 8:1. V závěru základní skupiny je ještě čekalo Rusko, které je porazilo rozdílem jediné branky 2:1.

Naši hráči byli s umístěním v tabulce celkem spokojeni a věřili tomu, že pokud by potkali v play-off Rusko znovu, tak je porazí, jelikož se nechtěli smířit s faktem, že by je stejný tým na turnaji porazil dvakrát.

Ve čtvrtfinále je čekal nelehký soupeř, tím bylo USA. Jako první šel do vedení zámořský celek, ale od druhé třetiny se hra změnila (v kabině promluvil kapitán týmu Vladimír Růžička, který všechny nabudil). Ti ve druhé periodě zařadili o stupeň vyšší rychlost a nakonec dokázali Američany porazit 4:1.

V semifinále Českou republiku čekal další zámořský celek, tentokrát Kanada s hvězdnými hráči jako byl například Rob Blake, Patrick Roy, Joe Sakic či Wayne Gretzky, který však, ač se to nezdálo, v týmu neplnil funkci, kterou by si zasloužil. Hrál ve čtvrté lajně a do hry se dostával málokdy, sám však věděl, že pokud chce dostat více ice timu, musí více makat. Češi se v zápase dostali do vedení, když se trefil Šlégr, ale Kanaďané v závěrečném tlaku dokázali vyrovnat na 1:1. Vyrovnávající branku vstřelil Linden. Kanaďané nijak nepočítali se samostatnými nájezdy a ani se nijak zvlášť na ně nepřipravovali, jelikož byli zvyklí, že v NHL se rozhoduje v nekonečném prodloužení. Utkání pokračovalo desetiminutovým prodloužením, ve kterém rozhodující branka nepadla, a na řadu přišly samostatné nájezdy, ve kterých uspěli Češi a porazili Kanadu 2:1. Hvězda kanadského týmu Wayne Gretzky nebyl ani na listině nájezdníků. O českém úspěchu v podobě postupu do finále rozhodl brankou hned v první sérii Robert "Albi" Reichel, jenž nejdřív orazítkoval tyč, od které se následně kotouč odrazil za záda Patricka Roye. Naopak Domiika Haška nikdo z Kanaďanů nepřekonal.

Velké finále mezi Ruskem a Českou republikou. Čeští hráči měli v hlavách fakt, že je nemůže přemoct stejný tým po druhé na stejném turnaji. Tato psychická pomoc jim nakonec opravdu pomohla. Ve vyrovnaném utkání, jedinou přesnou trefu zaznamenal ve 49. minutě Svoboda, který dostal přihrávku od Patery po vyhraném vhazování a propálil vše, co mu stálo v cestě. Posléze Češi jednobrankové vedení uhlídali a mohlo tak propuknout bujaré veselí z historického zisku zlatých medailí ze ZOH.