Švédsko: Rusko hokej

EHT: Rusové porazili na domácím turnaji Švédsko 3:1

Aktuální mistři světa v rámci turnaje Channel One Cupu porazili domácí celek, který byl především nabitý hvězdami týmu CSKA Moskva a Petrohrad. Zároveň šlo o jediné čtvrteční utkání v rámci tohoto turnaje.

Diváci, kteří navštívili VRB Ice Palace, mohli před zápasem vidět slavnostní ceremoniál. Úvodní buly vyhráli hráči Ruska, kteří se okamžitě vrhli do útočného pásma, kde zkusili své štěstí. Proti byl ale hlavní rozhodčí, který musel přerušit hru kvůli posunuté švédské brance. I po dalším vhazování se puku zmocnili Rusové, kteří i nadále předváděli útočný hokej, ale švédský gólman byl bezchybný.

V desáté minutě Švédové vstřelili první branku v zápase. Vyhráli vhazování, rychle se puku zmocnil Fredrik Pettersson, který krátce na to vypálil nebezpečnou střelu těsně pod horní tyčku ruské branky. O pár minut později se ze vstřelené branky radovali také domácí. Kalinin se ujal volného kotouče a dojel s ním až do útočného pásma, kde nenápadně vystřelil na švédskou branku. Puk prošel přes rameno Fastha přesně do horního rohu branky.

Ke konci první třetiny měli několik příležitostí Rusové, kteří v útočném pásmu kombinovali se jak se dalo, ale skvělá obrana Švédů jim kazila souhru aktivním napadáním. Po úvodní dvacetiminutovce byl stav nerozhodný 1:1.

Na začátku druhé třetiny rozhodčí vylučovali na straně Švédska Andrease Engqvista, který se provinil hrou vysokou holí, ale Rusové ji nedokázali využít. Ti i nadále byli aktivnějším týmem a z toho také vytěžili branku. Vojnov překvapivě vystřelil od modré čáry a puk zapadl za záda Fastha. Rusové tak otočili skóre na svoji stranu. Po čtyřiceti minutách hry byl pro ně stav příznivější, vedli 2:1.

Na začátku třetí třetiny měli Rusové k dispozici čtvrtou početní výhodu, ve které si nejdříve nevěděli rady, ale poté se dostali do velmi slibné šance. Puk se nebezpečně pohyboval v brankovišti, Rusové už zvedali ruce, ale rozhodčí ho za brankovou čárou neviděl. Ani po poradě s videorozhodčím branku neuznal. Hlavní rozhodčí však následně zkřížil ruce nad hlavou. To znamenalo trestné střílení, ve kterém Nikita Gusev uspěl a poslal Rusko do dvoubrankového trháku.

V závěru zápasu zkusili Švédové své štěstí ve hře bez gólmana, ale žádná branka ani na jedné straně nepadla a Rusové porazili Švédsko 3:1.

Branky a nahrávky: 13. Kalinin, 35. Vojnov (Širokov), 42. N. Gusev (TS) – 10. F. Pettersson (J. Lundqvist)

Rusko: Košečkin (I. Sorokin) – Vojnov, Gavrikov,Chafizullin, Kiselevič, Marčenko, Nestěrov, J. Jakovlev, Zub – Kalinin, Šipačov, Kovalčuk – S. Plotnikov,Andronov, Tělegin – Kaprizov, Šalunov, N. Gusev –Ketov, Kablukov, Širokov – Grigorenko.

Švédsko:Fasth(Hellberg) Kronwall, Hersley,Gustafsson, Ahnelöv, Fransson, Nygren, Tömmernes,Junland – Lindström, P. Lindholm, Möller – Axelsson,Lander, Zackrisson – Omark, Engqvist, Stålberg –Everberg, J. Lundqvist, Norman – F. Pettersson

Autor: M. V.