HC Sparta Praha- Jižní Korea

EHT: Sympatický výkon Jihokorejců nestačil. Kanada je porazila 4:2

Ve středu se v rámci Channel One Cupu odehrál zápas mezi Kanadou a Jižní Koreou, kterou hráči javorových listů vyzvali poprvé v hokejové historii. Favoritem utkání, jenž se odehrál v pražské O2 aréně, byla bez pochyby Kanada. Oba celky se potkají také v olympijské skupině.

Od první minuty měli větší převahu favorizovaní Kanaďané, kteří jako první i vstřelili branku. O ni se postaral Matta Frattina, který dostal přihrávku od Bourque a bekhendem překonal jihokorejského brankáře. V páté minutě bylo vyrovnáno na 1:1. Do samostatného úniku se dostal Ki Sung Kim, který také na gólmana zkusil bekhendovou kličku, ale nedokázal ji provést podle svých představ. I tak se Korejci radovali ze vstřeleného gólu, jelikož dojíždějící Sang Wook Kim dorazil puk za brankovou čáru.

Po obdržené brance chtěli Kanaďané vrátit vedení na svojí stranu, ale to jim nedovolil Dalton, který vychytal několik slibných šancí. Kanada dostala v polovině první třetiny možnost zahrát si přesilovou hru, kterou však její hráči nezužitkovali. Necelé tři minuty před koncem první třetiny dokázali Korejci obrátit vývoj utkání na svojí stranu. Mike Teswtuide vystřelil tvrdou střelu na kanadskou branku a těsně před gólmanem tečoval puk San Wook Kim, který si tak připsal druhou branku v zápase. Za stavu 2:1 pro Jižní Koreu skončila první třetina.

SESTAVY

KANADA
Scrivens (Brust) – M. Robinson, Lee, Elliott, Ch. Genoway, Lalonde, Després – Beck, Roy, Wolski – Parenteau, Ellison, Klinkhammer – Frattin, Vey, R. Bourque – Kozun, O'Dell, Talbot – Howden
JIŽNÍ KOREA
Dalton (Sung Je Park) – Hyeok Kim, Yeong Jun Seo, Won Jun Kim, Hyun Ho Oh, Plante, Don Ku Lee, Dong Hwan Kim – Swift, Ki Sung Kim, Young Jun Lee – Tae An Kwon, Sang Wook Kim, Teswtuide – Radunske, Jin Hui Ahn, Min Ho Cho – Woo Sang Park, Sang Hoon Shin, Sang Woo Shin – Won Jung Kim

Na začátku druhé periody měli obrovskou příležitost Kanaďané, kteří však nevyužili zaváhání korejského gólmana Daltona, který si vyjel za branku, ale puk se dostal na hůl Matta Ellisona, který měl před sebou úplně odkrytou svatyni. Puk mu však poskočil a jeho pokus minul branku. V polovině utkání Kanada dokázala podruhé v zápase vyrovnat. Marc-Andre Gragnani vypálil a prostřelil Matta Daltona, který jen reflexně mávnul lapačkou. O pár minut později diváci viděli další obrat, a to když se trefil Wojtek Wolski a poslal tak Kanadu do vedení. V závěru druhé třetiny se Korejci na chvilku ubytovali v útočném pásmu, ale žádnou vyloženou šanci nevytvořili, a nakonec jen Sang Wook Kim vyzkoušel pozornost kanadského brankáře. Po čtyřiceti minutách Kanada nad Jižní Koreou 3:2 (střely na branku po druhé třetině - 35:11).

Třetí třetinu začali opět aktivně Kanaďané, když Robinson vystřelil, zaduněly betony Matta Daltona. O chvíli později se právě Kanada mohla radovat z další vstřelené branky, kterou musel potvrdit videorozhodčí. Ten ji však neuznal, a tak Kanada stále dál vedla 3:2. Publikum podporovalo především asijský tým, který proti Kanadě předváděl celkem pěkný a obětavý hokej. Necelé tři minuty před koncem třetí třetiny diváci mohli vidět vyrovnání, ale nikdo z Korejců kotouč neprocpal za záda Scrivense.

Poté byl vyloučen Simon Després za podražení a Jižní Korea dostala ještě šanci se stavem něco udělat, ale vzápětí fauloval také Kim Sang Wook a hrálo se ve čtyřech. I přes to zkusila Jižní Korea hru v šesti, kterou však rychle zneužil Quinton Howden a skóroval. Kanada sice byla aktivnější, ale narážela na dobře chytajícího Matta Daltona a také na pozornou korejskou defenzivu i tak dokázali porazit Jižní Koreu 4:2.

Branky a nahrávky: 3. Frattin, 31. Gragnani (Parenteau), 33. Wolski (Roy, M. Robinson), 60. Howden – 6. Sang Wook Kim (Ki Sung Kim), 18. Sang Wook Kim (Teswtuide)
Střely: 49 – 14

Kanaďané se musí na OH obejít bez svých hvězd z NHL

Kanaďané společně s USA nejvíce doplatí na neúčast svých hvězd z NHL na Olympijských hrách v Pchongčchangu, proto  tak rádi využili možnost zúčastnit se prvních dvou zastávek EHT. Na turnaji se rozhodli vyzkoušet své hokející působící v Evropě. Na listopadovém Karlaja Cupu se Kanaďané představily v ne moc dobrém světle. V prvním duelu sice porazili Švýcarsko 3:2, ale poté podlehli Švédsku (0:2 ) i Finsku (3:4). Největšími hvězdami Kanady jsou beze sporu brankář Ben Scrivens, obránce Simon Després či Max Talbot.

Dalším netradičním účastníkem EHT je Jižní Korea, která pořádá v roce 2018 ZOH, a také si zajistila účast na elitní MS 2018, které se koná v Dánsku. Proto se Korejci od léta pilně připravují. Absolvovali také pár duelů proti českým týmům, které hrají TELH nebo WSM ligu. Dokázali udolat pražskou Spartu v prodloužení a i s ostatními kluby drželi vyrovnaný krok až na České Budějovice, které je porazily 9:1. V korejském kádru nalezneme i několik hokejistů zámořského původu. Mezi ně patří brankář Matt Dalton, obránci Alex Plante či Eric Regan a další.