MSJ  2018 - Český národní tým - Kořenář
Foto: https://twitter.com/narodnitym

MSJ: Češi svého soupeře v úvodu zaskočili, ale Kanada vývoj utkání otočila. Česko v zápase o bronz čeká další zámořský tým

MSJ  2018 - Český národní tým - Kořenář

5. 1. 2018 ve dvě hodiny ráno středoevropského času Češi sehráli semifinálový duel proti nejtěžšímu soupeři na turnaji, Kanadě. Čeští mladíci se snažili o zázrak, jelikož naposledy jejich předchůdci porazili Kanadu na MSJ v roce 2014 v základní skupině 5:4 na samostatné nájezdy.

🎬... 🇨🇦🆚🇨🇿 #WorldJuniors #MondialJunior

Příspěvek sdílený Hockey Canada (@hockeycanada),

Český trenér Filip Pešán nasadil do brankoviště Josefa Kořenáře, který ve čtvrtfinále předváděl neskutečné zákroky. Úvodní vhazování vyhráli Češi, kteří zavezli kotouč za soupeřovu branku, ale Kanaďané je k ničemu nepustili.

V páté minutě vypálil Timmins opravdu velmi tvrdou ránu, kterou před brankovištěm schytal do nechráněného místa pod kolenem Boris Katchouk.

Překvapení bylo na světě, když v šesté minutě Nečas přenechal puk Filipu Zadinu, který si najel do pravého kruhu na vhazování, odkud zkusil své štěstí. Puk proletěl vším a skončil až v kanadské brance. Tím se Češi dostali v utkání jako první do vedení.

Češi o pár minut později mohli vést o dvě branky, když se Martin Nečas uvolnil a dostal křižnou přihrávku a z první vypálil. Kanadský gólman by se včas nepřemístil, ale bohužel jeho pokus skončil jen na horní tyčce Hartovy klece.

Český národní tým v první periodě doplatil na nedisciplinovanost, která je provází snad ve všech duelech. Nejprve se v šestnácté minutě prosadil Steel, který poslal tvrdou dělovku z voleje. Jeho pokus zaplachtil k tyči. Kořenář byl bez šance. Rozhodčí ještě tuto branku kontrolovali, ale vše bylo v pořádku a tak Kanada dokázala vyrovnat na 1:1.

V závěru první třetiny Kanaďané dostali další možnost si zahrát v početní výhodě, kterou opět využili, když od modré čáry vystřelil Makar. Před Kořenářem ještě puk tečoval Batherson. Bohužel i po krásném začátku Češi po první třetině prohrávali s Kanadou 2:1.

MSJ 2018 - Český národní tým - Martin Nečas Zdroj: twitter.com V úvodu druhé třetiny dostali příležitost si zahrát přesilovou hru také čeští mladíci, když na dvě minuty byl vyloučen Katchouk, který zasáhl vysokou holí Radima Šaldu do oblasti ucha. Bohužel ji nedokázali využít.

Kanaďané ve 28. minutě potrápili českou obranu, která však několika zákroky pomohla Kořenářovi, avšak i on musel předvést svůj um. Po přerušení hry se v brankovišti strhla mela a Šalda nevybíravým stylem poslal jednoho z Kanaďanů na led. Rozhodčí českého hráče vyloučil na dvě minuty. Kanada sehrála v zápase třetí přesilovou hru a také vstřelila třetí branku v zápase.

V polovině utkání Kanada se radovala z další vstřelené branky, poprvé však při hře pět na pět. Kanaďané předvedli neskutečně krásnou souhru, když Brett Howden zpoza branky přihrál před brankoviště Comtoisovi, který pohotovou střelou skóroval

Následně na to hráči javorových listů vyhráli vhazování a vrhli se do útočného pásma, kde opět zpoza branky jeden z kanadských hráčů poslal na úplně volného  Kyroura a ten si s Kořenářem hravě poradil, položil si ho a skóroval pod horní tyčku. Po této obdržené brance si trenér Filip Pešán vzal oddechový čas.

Kanada stále neměla dost. V čase 36:58 Batherson prokázal strašně rychlé ruce a nohy, když se v útočném pásmu zmocnil volného kotouče, který dokázal propasírovat mezi tyčku a tělo Josefa Kořenáře. 

Kořenáře v brankovišti nahradil Škarek a Kanada po čtyřiceti minutách vedla nad Českou republikou 6:1.

MSJ 2018 - Český národní tým - Kořenář Zdroj: twitter.com Ve třetí třetině hráči javorových listů český tým nešetřili. Sedmou branku Kanady v čase 45:15 přidal Katchouk, který si na hokejce srovnal puk a zápěstím vystřelil pod horní tyčku Škarkovy branky.

I Češi se nakonec dočkali další vstřelené branky, když Filip Zadina dostal v útočném pásmu dostatek místa. Nejprve bekhendem vystřelil z otočky, kanadský gólman puk jen vyrazil před sebe, kterého se zmocnil opět Zadina, který poslal puk do odkryté části kanadské svatyně a snížil na konečných 2:7.

Češi za několik málo hodin sehrají utkání o bronz, ve kterém je čeká USA, naopak ve finále se střetne Kanada se Švédskem. Podobný finálový scénář jsme zažili i na seniorském MS v roce 2017, ve kterém uspěli Švédové. Uvidíme, jestli něco podobného zažijeme i na juniorském mistrovsví světa.

Branky a nahrávky: 16. Steel (Clague, Kyrou), 19. Batherson (Makar, Thomas), 28. Batherson (Makar, Bean), 30. Comtois (B. Howden, Formenton), 33. Kyrou (Steel, Dubé), 37. Batherson (M. McLeod), 46. Katchouk (Raddysh, Thomas) – 6. Zadina (Nečas, Michnáč), 51. Zadina
 
Sestavy:
Kanada
: Hart (C. Point) – Timmins, Mete (A), Fabbro (A), Clague, Bean, Makar, C. Foote – Dubé (C), Steel, Kyrou – Katchouk, Raddysh, Thomas – Comtois, B. Howden, Formenton – Steenbergen, Batherson, M. McLeod – Gadjovich

Česko: Kořenář (37. Škarek) – Hájek, Budík, Hrdinka, J. Galvas, Šalda, Vála (A), F. Král – M. Zachar (C), M. Kaut, K. Reichel (A) – Nečas, Zadina, Michnáč – Kurovský, Chytil, R. Pavlík – Hrabík, Lauko, Kodýtek – Safin

Tři nejlepší hráči české reprezentace na turnaji: 

Josef Kořenář (brankář) 
Libor Hájek (obránce) 
Martin Nečas (útočník)

Autor: M. V.
102 26