MSJ - Česko vs Rusko

MSJ: Češi zbrojí na Finsko. Dostanou se po delší době do bojů o medaile?

Češi dnes na Mistrovství světa v ledním hokeji juniorů vyzvou ne příliš lehkého soupeře, jimž je Finsko, které ve skupině A obsadilo třetí místo se šesti body. Stejně dopadli i Slováci, ale vzhledem k vítězství Finů ve vzájemném zápase, se naši východní sousedé spokojili s místem čtvrtým. Jak Češi na hráče Suomi vyrukují?

JAK FINOVÉ PROŠLI ZÁKLADNÍ SKUPINOU?

PORÁŽKA SE SILNOU KANADOU

Na Finsko v prvním utkání na MSJ čekala velmi silná Kanada, která svému soupeři nedala prakticky žádnou šanci. Už po úvodní třetině Kanaďané vedli 3:1. Později oba týmy přidaly další branku. Finové první duel na turnaji prohráli 2:4.

DŮLEŽITÁ VÝHRA

Ve čtvrtek 28. 12. 2017 je čekal tým, se kterým, pokud pomýšleli na postup do play-off, museli brát body. Což se jim nakonec podařilo. Nejprve se ve třetí minutě trefil Koppanen a v sedmé minutě na 2:0 navyšoval Rasanen. Ve druhé periodě Dánové snížili na rozdíl jediné branky, ale byl to jediný gól, který dokázali v tomto zápase vyprodukovat. Finové nakonec zvítězili na Dánskem 4:1.

DALŠÍ DŮLEŽITÁ VÝHRA

Další výhru Finové obstarali v sobotu 30. 12. 2017, kdy je čekal náš východní soused Slovensko. Překvapivě první branka padla až ve 28. minutě, kdy se trefil Koppanen. Slováci vždy utkání dotahovali, ale dvoubrankový trhák se jim vyrovnat nepodařilo. Nakonec podlehli Finům 2:5.

DALŠÍ PROHRA SE ZÁMOŘSKÝM TÝMEM

Hráči Suomi začínali i skupinu končili zápasem se zámořským týmem a v obou případech bych lepší soupeř. Američané se do utkání vrhli a po dvaceti minutách vedli 2:0. Ve druhé třetině přidali další dvě branky, ale ani Finové se nenechali zahanbit a taktéž vstřelili dva góly. Za stavu 4:2 pro USA skončila druhá perioda. V té třetí Američané drželi vedení, ale Finové se snažili skóre vyrovnat. Což se jim nakonec podařilo a za stavu 4:4 už to vypadalo, že utkání bude muset rozhodnout prodloužení či samostatné nájezdy. Fox, jako správný lišák, se prokličkoval a v 59. minutě překonal finského gólmana, čímž vybojoval pro svůj tým důležité tři body. Američané porazili Finy 5:4.

MSJ Kanada vs Finsko (uznaný gól) Zdroj: twitter.com

JAK ČEŠI PROŠLI ZÁKLADNÍ SKUPINOU?

RUSKO PORAŽENO

Čeští mladíci se v úterý 26. prosince představili v zápase s Ruskem, ve kterém předvedli skvělý výkon. A to i přes to, že byl po prvních dvaceti minutách stav nerozhodný 2:2. Ve druhé a třetí třetině si Češi vytvořili tříbrankové vedení. Vypadalo na jistou výhru, ale v závěru poslední periody se ještě trefili Kajumov a Sjomin, kteří tak zdramatizovali koncovku utkání, kterou si však Češi pohlídali. Nakonec brali vítězství 5:4 a veledůležité tři body.

SOLIDNÍ VÝKON PROTI ŠVÉDSKU

Ve čtvrtek 28. prosince se Češi utkali se Švédskem. Největší kandidát na zlatou medaili potvrdil svojí roli favorita. Jako první se dostal do vedení, když se prosadil Davidsson v šesté minutě. Poté se hráči tří korunek dostali do dvoubrankového trháku, ale ve druhé periodě se prosadil Zadina, který snížil na rozdíl jediné branky. Ve třetí třetině se Švédi znovu navýšili vedení na dvě branky, které si už nenechali vzít a připsali si tak další tři body. Pro Čechy toto byla jediná porážká v základní skupině, poměrem 1:3.

DRAMA PROTI BĚLORUSKU

V sobotu 30. prosince byl třetím soupeřem České republiky tým Běloruska. Ten měl překvapivě z počátku zápasu více ze hry. Dokázal toho využít a dostal se do dvoubrankového vedení. Češi v prostřední části dokázali dorovnat skóre během pouhých třiceti sekund a poté ještě přidali gól navíc a dostali se do vedení. Ve vyrovnaném utkání byl nakonec úspěšnější český tým, který porazil Bělorusko 6:5.

HELVÉTSKÝ KŘÍŽ

Proti soupeři z Alp chtěli Češi odčinit ne příliš oslnivý výkon, který předvedli proti Bělorusům. A svoji sílu ukazovali již od začátku utkání. Ve třetí minutě se prosadil nejmladší člen kádru Lauko, bohužel na jeho gól dokázali Švýcaři rychle odpovědět. Po Nečasově trefě však šli do kabin spokojenější Češi.

Drama přinesla druhá perioda, když nejdříve svoji úvodní trefou na turnaji zvýšil vedení Kristián Reichel, ale Švýcaři dokázali dvěma rychlými góly zareagovat, srovnat na 3:3 a vyhnat z klece Jakuba Škarka. Toto představení bylo však z hokejek hráčů helvétského kříže vše.

Náhradník Josef Kořenář již zůstal do konce utkání stoprocentní. Vítěznou trefu si tak v 29. minutě připsal Martin Kaut, jenž se trefil poprvé na turnaji. Jistotu dali českému týmu v poslední dvacetiminutovce ještě Daniel Kurovský a svojí druhou trefou v zápase Kristián Reichel. Češi vyhráli 6:3 a odnesli si ze skupiny B velmi slušnou výchozí pozici pro čtvrtfinále, druhé místo.

Základní skupina:

Česko – 2. místo, 9 bodů, skóre 18:15 (+3)
Finsko – 3. místo, 6 bodů, 15:12 (+3)

Utkání Česko vs. Finsko začíná v 18:00.  Očekává se velmi vyrovnaný zápas a my věříme, že na konci duelu se budeme radovat z postupu do semifinále.

Autor: M. V.