MSJ 2018 - Česko vs Finsko

MSJ: SENZACE! Češi si po třinácti letech zahrají o medaile

Češi dnes na Mistrovství světa v ledním hokeji do 20 let vyzvali Finsko, které ve skupině A obsadilo třetí místo se šesti body. Tým pod vedením Filipa Pešána svého severského soupeře dokázal porazit až v nájezdech a po třinácti letech si tak zahraje o medaile.

Čtvrtfinálový zápas českého týmu a jeho soupeře Finska korigovala čtveřice rozhodčích Stephen Thomson (USA), Jeremy Tufts (USA), Jon Kilian (NOR) a Emil Yletyinen (SWE). Zahajovací vhazování bylo úspěšné pro hráče Suomi, kteří  zavezli kotouč za svojí bránu, odkud rozjeli první útočnou akci.

Úspěšnost českých přesilovek se opět zvýšila! O využití první početní výhody se postaral Filip Zadina, který si s pukem vybruslil do levého kruhu, odkud zkusil své štěstí. Jeho střela zápěstím mířila do levého horního rohu finské brány. Po vstřeleném gólu se mužstvo vedené trenérem Filipem Pešánem dostalo i do dalších nebezpečných šancí, všechny však zneškodnil Lukkonen.

Finové se do nebezpečného útoku dostali až v šestnácté minutě, když se Nurmi rychle dostal do útočného pásma a zkusil své štěstí. Kořenář svůj tým však podržel.

Ve druhé třetině Češi aktivně kombinovali v útočném pásmu. Z modré čáry vypálil Vála. Finský gólman byl však na svém místě. Následně Finové poprvé v utkání využili svou početní výhodu. Kořenář vyrazil puk před sebe, kde číhal Räsänen, který bekhendem dotlačil puk do odkryté branky a vyrovnal stav na 1:1.

MSJ 2018 - Česko vs Finsko Zdroj: twitter.com

Finové v polovině utkání otočili vývoj utkání na svoji stranu. K puku se dostal Juolevi, který vyslal na Kořenáře nádhernou střelu, které navíc vtiskl potřebnou razanci. Puk prosvištěl okolo českého gólmana a skončil v levém horním rohu branky.

Vzápětí však vyrovnal Reichel, který se ve středním pásmu ujal puku a rychlým pohybem se dostal do brejku. Finský hráč ho mezitím ještě fauloval a rozhodčí už zvedal ruku nad hlavu, zřejmě by to bylo trestné střílení, ale Reichel nedal Luukkonenovi šanci a bekhendovou kličkou vyrovnal na 2:2.

Ve třetí třetině byli aktivnější Finové, Kořenář však předváděl opravdu krásné zákroky. Až ve čtyřicáté sedmé minutě se dokázal prosadil Vesalainen, který našel odražený puk a lehce zakončil do poloprázdné branky.

Tři minuty před koncem třetí třetiny se čeští trenéři rozhodli zariskovat a zkusili hru v šesti. A jak se říká, risk je zisk. Galvas vypálil od modré, jeho pokus těsně před brankovištěm tečoval Zadina přesně mezi betony soupeřova brankáře a vyrovnal na 3:3.

Vzápětí na to Kořenář opět neskutečně vychytal finského hráče. Následně se na druhé straně dostal do velké dostal Zachar, ale nedokázal zakončit podle svých představ.

Po šedesáti minutách byl stav nerozhodný 3:3. Následovalo desetiminutové prodloužení, ve kterém však ani jeden z týmů vítěznou branku nevstřelil, a tak o vítězi rozhodly až nájezdy. V nich bylo úspěšnější mužstvo České republiky a poprvé po třinácti letech postupuje do semifinále.

Branky a nahrávky: 7. Zadina (Nečas, Hájek), 35. K. Reichel (R. Pavlík, Budík), 58. Zadina (J. Galvas, Nečas), rozh. náj. Nečas – 24. A. Räsänen (Vesalainen, Juolevi), 30. Juolevi (Vesalainen, Kuokkanen), 47. Vesalainen (A. Räsänen)

Sestavy:

Česko: Kořenář (Škarek) – Budík, Hájek, J. Galvas, F. Král, Šalda, Vála (A), Hrdinka – M. Zachar (C), M. Kaut, Chytil – Nečas, Zadina, Michnáč – Kurovský, K. Reichel (A), R. Pavlík – Lauko, Safin, Kodýtek – Hrabík

Finsko: Luukkonen (Lehtinen) – Heiskanen (A), Välimäki (C), Juolevi, Jokiharju, Vaakanainen, Kotkansalo, Salo – Vesalainen, Tolvanen, A. Räsänen – Kuokkanen (A), Koivula, Heponiemi – Tuulola, Ikonen, Innala – Koppanen, Nurmi, Kupari – Jääskä

Autor: M. V.