MSJ 2018 - zlaté medaile

MSJ: Zlaté medaile putují do Kanady, stříbro patří Švédům

O finále Mistrovství světa juniorů 2018 se postarali hráči Švédska, kteří v semifinále porazili USA a Kanada, která porazila Českou republiku. Utkání začalo ve dvě hodiny středoevropského času. Nakonec zlaté medaile získali Kanaďané , stříbro putuje do Švédska.

Ihned po úvodním vhazování museli oba gólmani předvést pohotové zákroky, když Gustavsson kryl střelu Formentova. Hart musel pokrýt střelu Alexe Nylandera. Svižný hokej na obou stranách nadále pokračoval.

Zhruba v polovině první třetiny začalo být před švédským gólmanem rušno. Hokejisté javorových listů už zvedali ruce nad hlavu, ale rozhodčí branku neuznal, jelikož  přerušil hru dřív, než puk skončil za brankovou čáru. Gustavsson chytil puk, ale neměl ho zcela pod kontrolou a jeden z kanadských hráčů ho dorazil do švédské branky. Robin Šír si však myslel, že švédský brankář má puk ve své moci a pískl. Tím pádem kanadská branka platit nemohla.

První třetina se odehrála ve vysokém tempu, hra se přesouvala ze strany na stranu a gólmani předváděli pěkné zákroky. Bylo opravdu vidět, že se potkaly dva nejlepší juniorské týmy. Po dvaceti minutách byl stav nerozhodný 0:0.

I druhou třetinu začali Kanaďané aktivněji než soupeř, z čeho nakonec vytěžili úvodní branku. Jordan Kyrou se rychlým pohybem přes střední pásmo dostal do útočné třetiny, kde puk posunul na kanadského kapitána, který i pod tlakem v těsném bránění švédských obránců dokázal vystřelit nebezpečnou střelu, která skončila pod horní tyčkou, čímž otevřel finálový učet.

I nadále hra pokračovala opravdu ve vysokém tempu, hralo se v úplném jiném nasazení, které diváci mohli vidět v zápase o bronz.

Obrovskou příležitost měli v polovině utkání hráči s třemi korunkami na hrudi, když se několika přihrávkami udrželi v útočném pásmu, ke střele se nakonec dostal Dahlin, ale jeho pokus skončil mimo, následně  Brännström vystřelil ze slibné palebné pozice. Kanadský gólman puk udržel mezi betony, ale měl s tím problémy.

Američané na turnaji přidali další branku (4) v oslabení.  Lundeström si s kotoučem zajel do útočného pásma, kde si našel Söderlunda, který si stáhl puk pod sebe a precizní a svižnou střelou pod víko ve vlastním oslabení vyrovnal na 1:1. Nakonec Kanaďané přesilovou hru nevyužili.

I po čtyřiceti minutách byl stav nerozhodný, tentokrát 1:1.

Ve čtyřicáté páté minutě Harta a celý kanadský tým zachránila od inkasované branky tyčka po nebezpečné střele od Timothyho Liljegrena.

V závěru třetí periody se čím dál tím víc dostávala Kanada do útočných šancí, především díky několik přesilovým hrám, které Švédi dokázali ubránit, nebo jim pomohla branková konstrukce. Skvěle přečetli kanadské početní výhody.

Neskutečné! Přesně sto sekund před koncem třetí třetiny se Kanaďané ujali vedení, když Steenberg před švédským brankářem tečoval Timminsovu střelu.

Vzápětí švédský trenér neměl co ztratit a zkusil hru v šesti, což se mu nakonec nevyplatilo a Formenton tak potvrdil vítězství Kanady ve finále mistrovství světa juniorů v ledním hokeji.

Kanada je zlatá, Švédové brali stříbrné mediale.

Branky a nahrávky: 34. Söderlund (L. Lindström, Brännström) – 22. Dubé (Kyrou, Steel), 59. Steenbergen (Timmins), 59. Formenton

Sestavy:

Švédsko: Gustavsson (F. Larsson) – Liljegren, Moverare (A), Dahlin, Brännström, G. Lindström, Sellgren, Högberg – Karlström, A. Nylander (A), Andersson (C) – Pettersson, L. Lindström, J. Boqvist – Söderlund, Lundeström, Steen – Davidsson, G. Gustafsson, Jonsson Fjällby – Zetterlund.

Kanada: Hart (C. Point) – Timmins, Mete, Fabbro (A), Clague (A), Bean, Makar, C. Foote – Dubé (C), Steel, Kyrou – Katchouk, Raddysh, Thomas – Comtois, B. Howden, Formenton – Gadjovich, Steenbergen, Batherson – M. McLeod.

Autor: M. V.