Speciál 2017

SPECIÁL 2017: České biatlonistky slavily bronz štafet, Pittsburgh obhájil Stanley Cup či historické postupy do semifinále CHL

Redakce iSport365 si pro vás připravila shrnutí těch nejdůležitějších sportovních momentů, které se udály nejen v České republice, ale také ve světě.

DO SEMIFINÁLE CHL POSTOUPILY DVA ČESKÉ TÝMY

V pořadí již čtvrtý ročník Hokejové Ligy mistrů začal v letošní sezóně. Základních skupin se zůčastnilo 32 týmů, z toho čtyři z České republiky. Tu čest měly kluby z Brna, Třince, Hradce Králové a Liberce.

Základní skupiny CHL (vypsané pouze ty, ve kterých byly české týmy)

Třinec: Malmö 2:1 (první zápas 2:1)

Frölunda: Liberec 4:6 v prodloužení (první zápas 3:2)

Zug: Brno 2:5 (první zápas 3:4)

Čtvrtfinále

Brno: Jyväskyla 3:5 (první zápas 3:3)

Brynäs: Třinec 3:5 (první zápas 1:3)

Curych: Liberec 0:2 po samostatných nájezdech (první zápas 1:0)

Semifinálové dvojice

Jyväskylä: Třinec

Liberec: Växjö

První zápasy se odehrají 9. ledna, odvety poté 16. ledna. HC Oceláří Třinec a Champions Hockey League Zdroj: David Przybyla- iSport365

TÝM PITTSBURGH PENGUINS OBHÁJIL STANLEY CUP

Tučňáci z Pittsburghu skončili v základní části na druhém místě Metropolitní divize a postoupili do vyřazovacích bojů NHL. V prvním kole je čekal Columbus Blue Jackets, kteří měli fantastickou sezónu, která se dá možná charakterizovat jako jejich nejlepší. Střetly se proti sobě nejlepší týmy Východní konference a postoupit mohl jen jeden. Šťastnějším týmem byli Penguins, kteří si s Blue Jackets poradili 4:1 na zápasy (3:1, 4:1, 5:4 v prodloužení, 4:5, 5:2).

Ve druhém kole je čekal Washington, který si poradil s Torontem 4:2 na zápasy. Tato série mezi Penguins a Capitals nabídla pikatntní souboje až do posledních minut. Zápasy ukázaly, že postoupit mohl opravdu kdokoliv. Lépe to zvládli Túčňáci, kteří vyhráli 4:3 na zápasy (3:2, 6:2,  2:3 v prodloužení, 3:2, 2:4, 2:5, 2:0)

Ve finále Východní konference se tak utkaly týmy Pittsburghu a Ottawy, která si poradila s Rangers 4:2 na zápasy. Také souboj mezi Tučňáky a Senátory nabídl skvělou podívanou, kterou musel opět rozhodnout až sedmý zápas. Postup do finále Stanleyova poháru slavil Pittsburgh, který vyhrál 4:3 na zápasy (1:2 v prodloužení, 1:0, 1:5, 3:2, 7:0, 1:2, 3:2 v prodloužení).

Do finále Stanleyova poháru postoupili Pittsburgh Penguins a Nashville Predators. Favoritem byli jasně Tučňáci, kteří vyhráli celou sérii 4:2.

Pittsburgh Penguins vyhráli Stanley Cup již popáté a potřetí v posledních deseti letech.

HISTORICKÝ POSTUP NASHVILLE PREDATORS DO FINÁLE NHL

Ano, čtete správně. Nashville Predators postoupili poprvé do finále Stanleyova poháru. Predátoři vznikli v roce 1998. Stadionem tohoto klubu je Bridgestone Arena s kapacitou 17 113 diváků. Hlavní barvy klubu jsou modrá, zlatá a bílá. V tomto americkém týmu nastoupilo hned několik Čechů jako například Tomáš Vokoun, Martin Erat, Marek Mazanec, Jan Hlaváč, Radek Bonk, Petr Sýkora a mnoho dalších. V sezóně 2016/2017 dokázali téměř nemožné.

Vůbec poprvé v historii se stali vítězi Západní konference a postoupili do finále Stanleyova poháru. Do finále postupovali s přehledem ve vyřazovacích bojů. Hráli ve velké pohodě.

Vyřazovací boje Predátorů

Chicago Blackhawks: Nashville Predators 0:4 (0:1, 0:5, 2:3 v prodloužení, 0:4)

St. Louis Blues: Nashville Predators 2:4 (3:4, 3:2, 1:3, 1:2, 2:1, 1:3)

Anaheim Ducks: Nashville Predators 2:4 (2:3 v prodloužení, 5:3, 1:2, 3:2 v prodloužení, 1:3, 3:6)

Pittsburgh Penguins: Nashville Predators 4:2 (5:3, 4:1, 1:5, 1:4, 6:0, 2:0)

ČESKÉ BIATLONISTKY DOSTANOU BRONZ ZE SOČI. RUSKY BYLY OBVINĚNÉ Z DOPINGU

Kvarteto ve složení Gabriela Koukalová, Eva Puskarčíková, Jitka Landová a Veronika Vítková dostane po téměř čtyřech letech bronzové medaile z Olympijských her v Soči. Původně druhé Rusky byly suspendovány kvůli dopingu Olgy Vilukhiny a Yany Romanovy.

Podezření z dopingu se nad ruskou biatlonovou čtveřicí, která na domácí olympiádě získala druhé místo, vznášelo už hodně dlouho. Spousta fanoušků jen čekala, kdy se potvrdí. A stalo se. Členky ruské štafety  Yana Romanova a Olga Vilukhina byly jako spousta dalších sportovců z jejich země usvědčeny z použití zakázaných látek. A nejen toho. Státem organizovaný doping dle podrobného vysvětlení Richarda McLarena a Denise Oswalda v zemi fungoval. Podrobnosti sepsali oba na několik desítek stránek.

Rusko již během posledních měsíců přišlo o celkem 11 medailí a v pořadí národů klesklo již na šestou příčku. Kromě ruských biatlonistek byli stejnou měrou v ponděli potrestáni také skeletonista Sergey Chudinov a členové zlatého čtyřbobu Dmitrij Trunenkov a Alexey Negodaylo a další.  Ženská biatlonová štafeta ve složení Gabriela Soukalová, Eva Puskarčíková, Jitka Landová a Veroniia Vítková Zdroj: www.gabrielasoukalova.com

CHRIS FROOME VÍTĚZEM TOUR DE FRANCE

Chris Froome dokázal vyhrát cyklistickou soutěž Tour de France již počtvrté a zároveň potřetí v řadě. Tour de France má za sebou již svůj 104. ročník. Froome se pomalu zapisuje mezi legendy tohoto závodu. Ovšem tento rok mohlo být vše jinak. Chris Froome sám po konci Tour de France prohlásil, že tento ročník byl pro něj osobně tím nejtěžším. Sám britský závodník moc dobře věděl, že letošní ročník ho nezastihl v úplné top formě. Velký dík musí Froome směřovat především k jeho týmovým kolegům, kteří ho ve všech jednadvaceti etapách tlačili k celkovému vítězství.

Otázkou samozřejmě je, jak by tento ročník Tour de France dopadl, kdyby ze závodu vinou zranění nemusel odstoupit Richie Porte. Ten měl patřit mezi hlavní kandidáty na celkové vítězství, ale vinou pádu ve sjezdu musel z Tour de France odstoupit a tím byla situace pro Frooma ulehčena. Bylo by zajímavé sledovat, zda by Froome dokázal za svými zády udržet i Richieho Porta.

Příští rok bude Brit Froome útočit již na svůj páty titul, ale nebude to mít vůbec jednoduché, neboť hlad po vítězství bude mít hned několik cyklistů. Návrat na Tour již chystá italský žralok Vincenzo Nibali a je dost možné, že se proti Froomovi na startu postaví i dosavadní týmový kolega Mikel Landa. Ten oznámil, že pozice dvojky je mu již malá a příští rok se na tomto královském závodě bude chtít poprat o žlutý dres.

Další díl „SPECIÁL 2017“ vyjde 13. 1. 2018, ve kterém opět detailněji shrneme dalších pět sportovních události, které se udály v roce 2017.