Slovensko vs USA

ZOH 2018: Američané porazili Slovensko a brousí si nože na český tým, dalším čtvrtfinalistou je Norsko

Dnes v ranních hodinách se odehrál zápas mezi Slovenskem a USA. Vítěz tohoto klání ve čtvrtfinále narazí na Českou republiku, která postoupila do čtvrtfinále přímo. Nakonec lepším týmem byla Amerika. Poté se odehrálo utkání, ve které se střetli Slovinci s Norskem.

USA 5:1 SLOVENSKO

Tyto dva celky se střetly v základní skupině olympijského turnaje, když Američané porazili Slováky 2:1. O úvodní gól se postaral Donato. Kudrna však vzápětí vyrovnal na 1:1, ale rozhodující a vítěznou branku vstřelil opět Donato, který využil početní výhodu.

Do dnešního ranního osmifinálového utkání též aktivněji vstoupili hráči USA. Laco měl plné rukavice práce a nejblíže ke vstřelení úvodní branky měl Little, když nedokázal dorazit puk do odkryté branky. Oba celky se ve zbytku první periody soustředily především na obrannou hru, nikdo totiž nechtěl udělat chybu, jako první. Proto také po dvaceti minutách byl stav nerozhodný 0:0.

Ve druhé třetině diváci na první branku nemuseli čekat tak dlouho. Ve dvacáté druhé minutě skóroval Ryan Donato, který doposud jako jediný na turnaji z řad hráčů USA znal recept na slovenského gólmana. Laco nejprve pohotově vyrazil nebezpečnou šanci, ale na dorážku od zmíněného Donata už nestačil. Netrvalo dlouho a Američané vedli 2:0, když po vyhraném vhazování z levého kruhu vypálil Wisniewski, který se trefil přesně k tyči slovenské svatyně. Ján Laco byl bezmocný. Stále jim to nestačilo. Třetí přesnou trefu uskutečnil Marc Arcobello a zhruba po polovině utkání hráči USA vedli nad Slovenskem 3:0. V závěru druhé třetiny dostali svěřenci Graiga Ramsaya možnost zahrát si v početní výhodě. Přesilovou hru využili, když Peter Čerešňák propálil úplně vše, co mu stálo v cestě. Po druhé periodě nakonec Američané vedli na Slováky 3:1.

Ve třetím dějství USA nepřipustilo žádné komplikace, spíše naopak ještě své vedení pojistili dalšími dvěma brankami. Nejdřív se ze vstřeleného gólu radoval Roe a svojí druhou branku v zápase zaznamenal také Donato. Američané tak mohli slavit postup do čtvrtfinále, když porazili Slovensko 5:1.

Ve čtvrtfinále narazí na Českou republiku, čímž se po dvaceti letech zopakuje stejný scénář. Stejně jako letos i v roce 1998 se ve čtvrtfinále Česká republika střetla s USA. Tenkrát je Češi dokázali porazit 4:1. Uvidíme, jak to bude letos.

Branky a nahrávky: 22. Donato (Gilroy, Terry), 23. Wisniewski (Terry), 34. Arcobello (Terry, Blum), 50. Roe (O'Neill), 57. Donato (Wisniewski) – 37. Čerešňák (Graňák, Nagy)

SLOVINSKO 1:2p NORSKO

Slovinci ví, že v tomto utkání jde o všechno a také do něho vstoupili aktivně. Haugen si jako první připsal první zákrok. V sedmé minutě dokázalo Slovinsko využít první přesilovou hru, kterou v zápase dostali. Jan Urbas dostal precizní přihrávku, vypálil a touš prošel mezi tyčkou a Haugenovým betonem. Norský gólman nejdříve nevěděl, kam kotouč proskákal, protože se schoval za kameru, která je v brance. Norští hokejisté dále tahali za kratší konec, ale další branka nepadla a tak po první periodě prohrávali pouze 0:1.

Ve druhé třetině měli navrch opět Slovinci, ale párkrát dokázali zahrozit i hráči Norska. Tak tato třetina žádnou změnu nepřinesla a stav byl stále příznivější pro Slovince.

Norové na nic nečekali a hned na začátku poslední dvacetiminutovky se dostali ke slibné šanci, kterou využili. Tommy Kristiansen lehce plácl do letícího puku, který zapadl za Krošelja. Tím Norové vyrovnali na 1:1. Později se do slibné šance dostal Marcel Rodman, ale Haugen byl na své pozici včas. V 58. minutě Slovinci si mohli zahrát přesilovou hru, kterou nevyužili. Největší šanci v ní měl Verlič, který trefil tyčku a k dorážce se dostal jako první Muršak a chtěl doklepnout puk do úplně odkryté branky, ale Haugen se dokázal přesunout včas, byl to fantastický zákrok. Za nerozhodného stavu 1:1 skončila třetí třetina a následovalo desetiminutové prodloužení, ve kterém rozhodující branku vsítil Bonsaksen (gól ještě kontroloval videorozhodčí) a poslal Norsko do čtvrtfinále, kde je čekají Olympijští sportovci z Ruska.

Branky a nahrávky: 7. Urbas (Muršak) – 44. Kristiansen (Röymark, Bastiansen), 64. Bonsaksen (Rosseli Olsen, P. Thoresen)