První trénink českého národního týmu na Korea University

ZOH 2018: Generálka před ZOH vyšla lépe Finům

Dnes v ranních hodinách středoevropského času se odehrál první, ale zároveň poslední přípravný zápas české reprezentace, která vyzvala Finsko. Utkání se odehrálo v hale, kde působí klub Anyang Halla v Soulu.

Česká republika s Finskem naposledy hrála na turnaji Channel One Cup, které se konalo před necelými dvěma měsíci. Utkání mezi těmito dvěma celky se odehrálo v pražské O2 Aréně, kde Češi porazili Finy 3:2 v prodloužení. Finové Čechy porazili naposledy 15. 12. 2016 poměrem 4:2 a pak následovaly 4 výhry českého týmu. Oba celky v dnešním utkání nechtěly hrát nijak drsně, jelikož chtěly šetřit síly na zápasy, které je čekají na olympijském turnaji.

Tyto týmy se v základní skupině turnaje Zimních olympijských her nepotkají. Češi hrají ve skupině A, kde jejím soupeřem bude domácí Jižní Korea, Kanada a Švýcarsko. Naopak Finové hrají ve skupině C, kde je čeká Německo, Norsko a Švédsko.

BRANKÁŘI

Český trenér Josef Jandač už před zápasem nastínil, že bude chtít v zápase vidět dvojici brankářů F+F. Český gólman ruského týmu Traktor Čeljabinsk Pavel Francouz nastoupil do brankoviště jako první, zhruba v polovině utkání ho vystřídal Dominik Furch. Jako trojka, která kryje tuto dvojici je Patrik Bartošák, který působí v extraligových Vítkovicích.

Gólmani Francouz a Furch s trenérem Kalousem na první tréninku českého národního týmu na Korea University Zdroj: Jan Linha PRODLOUŽENÍ

Čeští trenéři původně chtěli zkusit si s Finy zahrát i prodloužení, aby oba celky mohly vyzkoušet různé herní situace. Finští kolegové však byli proti a s tímto návrhem nesouhlasili, jelikož chtěli svým svěřencům dopřát co nejvíce času na odpočinek a přípravu právě na nadcházející olympijský turnaj. Utkání se tak hrálo klasickým stylem.

MICHAL VONDRKA

Útočník českého mužstva Piráti Chomutov Michal Vondrka je nachlazený a tak do dnešního utkání nezasáhl. Neabsolvoval páteční ani sobotní reprezentační trénink, jelikož šetří své síly a léčí se, aby mohl co nejdříve zasáhnout do olympijského turnaje a pomoci českému mužstvu. Pro dnešní utkání ho v sestavě nahradil Dominik Kubalík, který působí ve švýcarském Ambri-Piotta.

DRESY

Češi i Finové hráli v tomto přípravném utkání před olympijským turnajem v dresech, ve kterých hrají na Euro Hockey Tour s vyjímkou reklam. Tudíž dresy na sobě nesmějí mít žádnou reklamu. Oba celky svojí sady olympijských dresů mohou použít až na zápasy olympijského turnaje, nikoliv v přípravných duelech.

FINSKO 2:0 ČESKO

Finsko: Koskinen – Hartikainen, Kemppainen, Tolvanen, Kontiola, Pyörälä, Lajunen, Veli-Matti Savinainen – Junttila, Kivistö, Lepistö – Peltola, Koivisto, Hietanen – Manninen, Ohtamaa, Heiskanen – Koskiranta, Enlund, Kukkonen

Česko: Francouz/Furch – Nakládal, Polášek, Mozík, Kolář, Němec, Vitásek, Kundrátek, Jordán – Erat, Kovář, Sekáč – Radil, Zohorna, Červenka – Gulaš, Mertl, Kubalík – Řepík, Horák, Birner – Koukal

Utkání začalo obvyklým způsobem. Obě mužstva si poslechla státní hymnu, kapitáni si vyměnili vlaječky a pozdravili se s rozhodčími. Hlavní sudí vhodil puk na ledovou plochu a přípravný duel mezi Českou republikou a Finskem začal. Aktivněji začali hrát Češi, ale žádnou gólovou šanci si nevytvořili, i přes to, že měli k dispozici přesilovou hru. Největší šanci si vytvořil kapitán českého týmu Martin Erat, který se z ničeho nic objevil s pukem před Koskinenem, ale puk nedokázal usměrnit za jeho záda. Fini se dostali ještě do slibnější šance, když se do brejku do Manninen, ale jeho pokus skončil těsně mimo tři tyče. Český brankář se jen za střelou ohlédl. Po první periodě byl stav nerozhodný 0:0.

Ve druhé třetině byla hra obou celků aktivnější, ale těžili z toho především Finové, kteří v polovině utkání, po výměně českých gólmanů zaútočili a hned z toho byla první branka, když se z dorážky prosadil Enlund. O 36 sekund později se Fini radovali z druhé vstřelené branky, o kterou se postaral Heiskanen. Dominik Furch se ve svém brankovišti ani neohřál a ihned dvakrát inkasoval, což po psychické stránce pro něho nebylo vůbec dobré. Největší šanci z českého týmu měl Horák, ale Koskinen byl na svém místě. Češi ke konci druhé periody dostali další početní výhodu, kterou se přenesli i do třetí části.

Na začátku třetí třetiny Čechům zbývalo 79 sekund přesilové hry, kterou opět nevyužili. V tomto duelu početní výhody českému týmu nešli, i přes to, že v letošní sezóně mají skvělou bilanci v proměňování přesilových her. V polovině závěrečného dějství se Milan Gulaš kulhavým stylem odešel do kabiny, po střetu s jedním finským hráčem. Budeme doufat, že bude v pořádku. Následně však hráči Suomi dostali možnost si zahrát v početní výhodě, ale ani oni ji nedokázali využít. V závěru utkání měli dvě přesilové hře za sebou, ale Češi dokázali všechny ubránit. Tudíž jejich hra v oslabení v dnešním utkání byla 100%. Naši zkusili hru v šesti, ale to nic ne výsledku neměnilo. Finové porazili Český tým 2:0.

Branky a nahrávky: 32. Enlund (Hietanen), 32. Heiskanen (Kontiola)