Hokej - zpátky do minulosti

ZPÁTKY DO MINULOSTI: Hry v Oslu opanovala Amerika. Československa skončilo bez medaile

Další Zimní olympijské hry se odehrály v roce 1952. Byly to šesté ZOH, devatenácté Mistrovství světa a třicáté Mistrovství Evropy. Dva nejcennější kovy putovaly do Severní Ameriky. Československo bralo "brambory".

Hokejový turnaj v roce 1952 se konal ve dnech od 14. 2. do 25. 2. 1952 v norském hlavním městě Oslu, dále pak v Drammenu, Sandviku a Lillestromu. Turnaje se celkem zúčastnilo devět mezinárodních mužstev. Každý národní tým s každým odehrál jedno utkání. Kanada jakožto favorit celého turnaje podle očekávání obsadil celkovou první příčku s patnácti body. Druhé místo patřilo dalšímu zámořskému celku, čímž bylo USA s třinácti body a o bronzové medaile se původně dělili Švédi společně s Československem. Druhý vzájemný zápas o bronz a také o titul mistra Evropy nakonec lépe zvládli Švédi, kteří porazili Československo 5:3. Bohužel pro náš národní tým to byla krutá porážka s hořkým čtvrtým místem.

Týmy v rámci Mistrovství světa byly rozděleny do dvou výkonnostních skupin, tak jak to bylo vyzkoušeno v předešlém ročníku Mistrovství světa v roce 1951. Šéf MOV však nenalezl pochopení, protože tento systém odporoval jednomu z olympijských principů (aby se ZOH mohly zúčastnit všechny týmy bez rozdílu své kvality „slabé a silné celky“). Nakonec se na MS skupina B odehrála od 15. do 22. března 1952 a zúčastnilo se jí celkem šest týmů (Velká Británie, Rakousko, Itálie, Nizozemsko, Belgie a Francie). Výsledky se započítávaly jen do mistrovství světa a ne do olympijského turnaje.