Volejbalisté Jihostroje České Budějovice

Skvělý Křesťan dotáhl České Budějovice k výhře pod Ještědem

Liberec - V televizní dohrávce zatím neporažených týmů se z vítězství radují hráči Jihostroje České Budějovice. Hosty vedl výborným výkonem univerzál Filip Křesťan, který se stal s 24 body nejlepším hráčem utkání. Jihočeši se tak osamostatnili na prvním místě tabulky UNIQA extraligy, když v letošním ročníku zatím ztratili pouze jeden set.

Střetnutí Liberce, který má statisticky nejlepší servis z celé extraligy - 62 es, a na druhé straně Českých Budějovic, které se naopak mohou pyšnit nejlepším extraligovým příjmem - 44%, mělo rozhodně oku diváka co nabídnout. V očekávaném souboji univerzálu byl nakonec úspěšnější českobudějovický Filip Křesťan, který zaznamenal 18 bodů z útoku, 5 bloků a jedno eso. Nejvíce bodujícími hráči Liberce byli shodně se 13 body Jan Štokr a Tomáš Kriško.

Českobudějovický univerzál Filip Křesťan Zdroj: Český volejbalový svaz

Souboj o první místo ve volejbalové extralize mužů nabídl od začátku velmi útočný volejbal z obou stran. Po esu Jana Galabova si už za stavu 5:2 bere hostující trenér René Dvořák svůj první oddechový čas. Ve střední části úvodního dějství si po krásných, dlouhých rozehrách Liberec udržuje dvou až tří bodové vedení, které trvá až do stavu 13:11, kdy se Jihostroj poprvé dostane do vedení 14:13 při servisu Filipa Palguta. Na to reaguje svým oddechovým časem trenér domácích, Michal Nekola. Po nevynucené chybě libereckého blokaře Aleše Holubce na světelné tabuli svítí skóre 22:22. Infarktovou koncovku, ve které se setboly střídaly na obou stranách, rozhodl dvěma útoky výborně hrající Filip Křesťan. České Budějovice tak ovládly úvodní sadu 30:28.

Jednu změnu udělal hostující trenér do druhého setu, když v utkání zůstal střídající smečař Tomáš Fila, který vyměnil během prvního dějství polského smečaře Pawla Halabu. Do prvního technického oddechového času odchází volejbalisté za stavu 8:6 pro Jihočechy, když se dvěma bloky blýsknul ukrajinský blokař Valerij Todua. Po třech esech nejlépe podávajícího hráče extraligy Tomáše Kriška (nejrychlejší servis 110 km/h!) jdou domácí do vedení 11:8, které si výbornou obranou na síti udržují. Po bloku jednou rukou slovenského reprezentanta Tomáše Kriška vstupuje do koncovky Liberec s pětibodovým náskokem 21:16, ale České Budějovice se nevzdávají a při podání střídajícího Jiřího Kraffera otáčí z 24:21 na 24:25. Po dvojbloku slovenských kolegů Palgut - Ondrovič nakonec Jihostroj využívá druhý setbol a uniká do dvousetového vedení.

Míč ve třetí sadě uvedl do hry kapitán Dukly Aleš Správka, který na smeči vystřídal Jana Galabova. Začátek třetí části utkání se ničím nelišil od předchozích setů. Ani jeden z týmů se nedokázal utrhnout. Až po dvou blocích na Jana Štokra, kterého střídá mladíček Patrik Indra, se Budějovice dostávají do dvoubodového vedení, které ale rázem kapitán Správka servisem umazává. Po něm ale přichází za koncovou čáru hostující univerzál a spolu se svými spoluhráči odchází do technického oddechového času za stavu 16:11. Liberec se nevzdává a podaří se mu dotáhnout na dvou bodový rozdíl ve skóre, nicméně tým z jihu Čech si vývoj třetího setu pohlídal a zvítězil 25:21 , v celém šlágru kola tak poměrem 3:0. Zápas ukončil jednoblokem Petr Michálek.

9. kolo volejbalové UNIQA extraligy mužů:

VK Dukla Liberec - VK Jihostroj České Budějovice                            0:3 (28:30, 25:27 ,21:25)

Liberec: Janouch 1, Štokr 13 - Kriško 13, Galabov 6 - Holubec 10, Leikep 6 - libero Kopáček. Střídali: Správka 3, Staněk, Indra
České Budějovice: Palgut 3, Křesťan 24 - Michálek 4, Halaba - Ondrovič 7, Todua 9 - libero Kryštof. Střídali: Fila 6, Kraffer, Kupilík

Ohlasy po utkání:

Michal Nekola (trenér VK Dukla Liberec): "První dva sety jsme prohráli dvě koncovky, kdy jsme vedli a to rozhodlo o osudu celého utkání. Podstatné bylo, že jsme se celý první set netrefili do servisu a nedokázali dotáhnout druhý set do zdárného konce."
René Dvořák (trenér VK Jihostroj České Budějovice): "My jsme první set odolávali dobrému servisu Liberce. S Michalem Nekolou souhlasím, že o osudu utkání rozhodlo to, že jsme dokázali otočit vývoj druhého setu."
Filip Křesťan (univerzál VK Jihostroj České Budějovice): "Chtěl bych poděkovat celýmu týmu, protože jsme všichni dřeli celý týden na tréninku a dneska odvedli bezchybný výkon. Je to určitě zásluha celýho týmu, že jsme to tady tak skvěle zvládli."