Česká golfistka Klára Spilková
Foto: www.golf.cz

Kvalifikace Tokyo 2020 - Golf

Česká golfistka Klára Spilková

Po velmi dlouhé době jsme viděli na hrách v Riu zástupce golfu, nicméně mnozí odřekli účast z důvodu obav nakažení virem Zika. Ani Česku nechyběl zástupce, jmenovitě Klára Spilková. Na soupeření golfistů se můžeme těšit i v Tokyu, kvalifikační systém na hry zůstává takřka beze změny.

Na hrách pod 5 kruhy v japonském Tokyu se představí celkem 60 golfistů a 60 golfistek. Jejich nominace bude záviset na žebříčku. V mužském případě se jedná o Official World Golf Ranking a v případě žen o Women's World Golf Ranking. 

Mužský žebříček se uzavře 22. června 2020, ten ženský o týden později. Automaticky bude na hry kvalifikováno nejlepších 15 golfistů a golfistek, ovšem s limitem čtyř na každou zemi. Od 16. místa níže budou kvalifikování golfisté a golfistky ze zemí, které se dosud nekvalifikovaly, přičemž limit na každou zemi bude 2. Jedno místo bude uvolněno pro pořadatele (pokud se již někdo z Japonců nekvalifikuje na základě žebříčku) a bude také zaplněna kvóta minimálně jednoho golfisty z každého kontinentu. 

Ze zkušeností z minulých her můžeme očekávat, že se dostaví větší množství omluvenek a také díky redukci množství golfistů na jednu zemi se může dostat na golfisty a golfistky, kteří budou figurovat v žebříčku ve čtvrté nebo dokonce i v páté stovce. 

Mezi ženami si aktuálně nejlépe vede Klára Spilková, která se nachází s přehledem na postupové pozici. Muži to budou mít o poznání složitější, jelikož ani jeden český zástupce nefiguruje v žebříčku mezi 500 nejlepšími a během tohoto roku a jara 2020 by si někdo musel razantně vylepšit postavení. Nejlépe si aktuálně vede Ondřej Leiser, jenž je v sedmé stovce pořadí. Nicméně k jistotě nominace na hry by se potřeboval v žebříčku posunout zhruba o 300 míst. 

Jak si golfisté a golfistky aktuálně vedou v olympijském žebříčku, můžeme vidět zde: https://www.igfgolf.org/olympic-games/tokyo-2020/tokyo-2020-qualification-system/tokyo-2020-olympic-golf-rankings/

5 0