Lotyšsko

Lotyšsko po dvou zápasech vede skupinu

Lotyšsko

Lotyšsko po dvou zápasech vede skupinu B. Po zápasech s Dánskem a Slovenskem si Lotyši připsali plný počet bodů. Ztrácí na ně i Rusové a Američani.

Kdo by čekal, že po prvních dvou zápasech povedou skupinu Lotyši. Vždyť v Kolíně nad Rýnem hrají Rusové, Švédové a Američani. Všichni ti by přece měli být před lotyšským týmem, ne? Ale opak je pravdou. Lotyši vedou skupinu o bod před Ruskem. Lotyšský brankář Elvis Merzlikins předvádí skvělé výkony a ve dvou zápasech dostal jediný gól.

První zápas sehrál tým pod vedením trenéra Boba Hartleyho s výběrem Dánska. První třetina skončila ještě nerozhodným výsledkem. Lotyšsko si stejně jako Dánsko vytvořilo několik šancí, gól ale nepadl. To druhá třetina byla na góly bohatší. Ve 23. minutě dal Gints Meija gól a změnil stav na na 1:0 pro Lotyšsko. Minutu po započetí třetí třetiny se trefil Miks Indrašis, který pak přidal i další branku. Lotyšsko vyhrálo 3:0. Brankář Merzlikins jako první brankář na MS vychytal čisté konto.

Včera nastoupil lotyšský tým proti našim bratrům ze Slovenska. Oba týmy bojovaly o veledůležité body do tabulky. Ovšem zápas provázelo velké množství vyloučení, v sedmé minutě byl vyloučen Tomáš Matoušek na 5+ do konce utkání. Lotyši tak dostali dlouhou přesilovku. V 11. minutě otevřel skóre zápasu Janis Sprukts. Brankář Merzlikins stále držel čisté konto, které udržel 110 minut. Ve druhé třetině se v přesilovce trefil Zemgus Girgensons a zvýšil na 2:0. Slovensku se podařilo snížit až ve třetí třetině, kdy do brány poslal dělovku Michel Miklík. Jenže Lotyši dokázali odpovědět a Andris Džerinš upravil výsledek na konečných 3:1.

Lotyšsko předvedlo kvalitní zápasy, dobře bránilo a brankář Merzlikins mnohokrát podržel svůj tým. „Je dobře, že jsme nezačali proti Rusku nebo Švédsku. Zápasy nám daly důvěru v naši hru," uvedl po zápase se Slovenskem útočník Janis Sprukts.

Pro Lotyše je to start na mistrovství jak z říše snů. Od postupu mezi elitu v roce 1997 nikdy nedokázali vyhrát první dva zápasy. Až nyní. Kanadský kouč Bob Hartley svůj tým sestavil dobře. Jeho tým má gólovou bilanci 6:1. Ve dvou zápasech dostalo o gól méně než hvězdná Kanada. Lotyšsko má velkou šanci postoupit do čtvrfinále poprvé od roku 2009.

Autor: Hana Řeháková