Švédsko zpívá národní hymnu po finálovém utkání

Švédsko a všech 10 titulů mistrů světa

Letošní mistrovství světa je již minulostí. Švédsko porazilo ve finále Kanadu a má už 10. titul mistrů světa. Jak ale vypadaly ty minulé? Na to se podíváme v tomto článku

MS v ledním hokeji 1953- Basilej, Curych (Švýcarsko)

Švédsko vyhrálo svůj první titul mistrů světa již v roce 1953 ve Švýcarskem Curychu. Tam si ve skupině A poradili se všemi soupeři. Trenérem byl Folke Jansson.

Skupina A

Švédsko, Německo, Švýcarsko, Československo

Švédsko: Německo 8:6

Švédsko: Švýcarsko 9:2

Švédsko: Československo 5:3

Skupina B hrála juniorský turnaj (Itálie, Švýcarsko B, Velká Británie, Rakousko, Nizozemsko, Francie).

Švédsko se tak stalo nejlepším týmem tohoto MS v ledním hokeji. Celkové skóre měli 38:11. Nejlepším švédským střelcem a vlastně celého turnaje se stali Sven Tumba Johansson a Gote Blomqvist, kteří nasázeli soupeřům po sedmi gólech.

MS v ledním hokeji 1957- Moskva (SSSR)

Toto MS se konalo v současném Rusku v Moskvě. Tentokrát se odehrálo více zápasů. Švédsko se utkalo ve skupině s domácím týmem SSSR, Československem, Finskem, Německem, Polskem, Rakouskem a Japonskem. Zde se přihlásilo dohromady osm týmu, takže byla pouze jedna skupina A. Trenérem byl opět Folke Jansson.

Japonsko: Švédsko 0:18

Švédsko dokázalo posbírat v sedmi utkáních 13 bodů a nasázelo soupeřům 62 gólů (nejvíce gólů ale dalo SSSR: 77)

Nejlepším hráčem turnaje v kanadském bodování byl domácí hráč Konstantin Loktěv, který nasbíral 18 bodů (11+7). Hned na druhém a třetím místě byli švédští hráči. Respektive Nisse Nilsson s 16 body (10+6) a Ronald Pettersson také s 16 body (9+7).

MS v ledním hokeji 1962- Colorado, Denver (USA)

V tomto turnaji bylo přihlášeno opět 8 týmů a to Švédsko, Kanada, USA, Finsko, Norsko, Německo, Švýcarsko a Velká Británie. Opět se hrála jen jedna skupina A. Trenérem byl Arne Strömberg.

Švédsko: Velká Británie 17:0

Švédsko se umístilo na prvním místě skupiny A a ovládlo tak další MS v ledním hokeji. Ve skupině posbírali všech 14 bodů se skórem 67:10.

Nejlepším hráčem turnaje byl kanadský útočník Jack McLeod s 19 body (11+8). Hned za ním se na druhém místě umístil Nisse Nilsson s 18 body za dvanáct branek a šest asistencí.

MS v ledním hokeji 1987- Vídeň (Rakousko)

Švédsko si muselo na další titul počkat poměrně dlouho a to 25 let. Na toto MS se přihlásilo poměrně hodně týmů. Hrálo se na čtyři skupiny. Švédsko bylo opět ve skupině A a moc se jim teda nedařilo. Trenéry byli Tommy Sandlin a Curt Lindström.

Švédsko: Švýcarsko 12:1

Švédsko se umístilo v základní skupině A na třetím místě. Do ,,finále" postoupily první čtyři týmy skupiny A. Zbývající hrály o záchranu.

Finále

Švédsko: SSSR 2:2

Švédsko: Československo 3:3

Švédsko: Kanada 9:3

Švédsko tak vyhrálo toto MS v ledním hokeji. ve finálové skupině nasbíralo 4 body. Stejný počet bodů mělo také SSSR, ale Švédové měli lepší skóre.

Nejlepším hráčem turnaje byl sovětský Vladimir Krutov, který nasbíral 15 bodů (11+4). Nejlepším Švédem byl až šestý Bengt Ake Gustafsson s 11 body (3+8).

MS v ledním hokeji 1991- Turku, Tampere, Helsinky (Finsko)

Švédové patřili mezi nejlepší týmy v elitní skupině. V tomto MS se hrál stejný systém jako v roce 1987. Tedy základní skupina a poté finálová skupina. Trenéry byli Cony Evensson a Curt Lundmark.

Švédsko: USA 8:4

Švédská reprezentace tak ovládla tento turnaj a ve finálové skupině nasbírala 4 body a skóre 13:8.

Nejlepším hráčem turnaje byl v kanadském bodování nejlepší Mats Sundin, který nasbíral 12 bodů (7+5).

MS v ledním hokeji 1992- Praha, Bratislava (Československo)

O rok později slavili Švédi opět titul mistrů světa. Tentokrát odehráli skvělý turnaj v Československu.

Trenéry byli opět Cony Evensson a Curt Lundmark. Šampionátu se zúčastnilo 32 týmů, které byly rozděleny do 4 skupin. Švédsko získalo do skupiny A Finsko, Německo, USA, Itálii a Polsko. Základní skupina se Švédům moc nepovedla.

Skupina A

Švédsko: Finsko 1:3

Švédsko: Německo 2:5

Švédsko: Itálie 0:0

Švédsko: Polsko 7:0

Švédi zaznamenali v základní skupině pouze 4 body a skóre 14:12. I přesto postoupili do playoff.

Play-off

Čtvrtfinále- Švédsko: Rusko 2:0

Semifinále- Švédsko: Švýcarsko 4:1

Finále- Švédsko: Finsko 5:2

Nejlepším hráčem turnaje byl podle kanadského bodování zvolen finský útočník Jarkko Varvio s 10 body (9+1), který se dělí na prvním místě ještě s jedním Finem a to Mikkem Mäkelou. Nejlepší Švéd byl na sedmém místě Mats Sundin s 8 body (2+6).

V roce 1993 mohli útočit na zlatý hattrick, ale sen jim překzaili ve finále Rusové.

MS v ledním hokeji 1998- Curych, Basilej (Švýcarsko)

Turnaje se zúčastnilo 40 týmů. Švédsko dostalo ve skupině C Švýcarsko, USA a Francii. Trenéry byli Kent Forsberg a Tommy Tomth.

Skupina C

Švédsko: Švýcarsko 4:2

Švédsko: USA 6:1

Švédsko: Francie 6:1

Švédi postoupili velice jednoduše do playoff. V základní skupině C zaznamenali všech 6 bodů se skórem 16:4.

Play-off

Čtvrtfinále se hrálo na dvě skupiny A a B. První dva týmy z každé skupiny postoupily do semifinále.

Čtvrtfinále skupina A

Švédsko: Finsko 1:0

Švédsko: Kanada 7:1

Švédsko: Bělorusko 2:1

Semifinále se hrálo na dva vítězné zápasy.

Švédsko: Švýcarsko 4:1

Švédsko: Švýcarsko 7:1

Finále se hrálo na dva vítězné zápasy.

Švédsko: Finsko 0:0

Švédsko tak ovládlo tento turnaj a slaví další titul mistrů světa. Nejlepším hráčem kanadského turnaje byl Filip Forsberg spolu s Matsem Sundinem, kteří nasbírali stejně11 bodů.

MS v ledním hokeji 2006- Riga (Lotyšsko)

Tohoto MS se zúčastnilo 16 týmů. Švédsko se dostalo do skupiny B spolu se Švýcarskem, Ukrajinou a Itálii. Trenéry byli Bengt Ake Gustafsson, Jan Karlsson a Tommy Samuelsson.

Skupina B

Ukrajina: Švédsko 2:4

Švédsko: Itálie 4:0

Švédsko: Švýcarsko 4:4

Po základních skupinách se hrálo osmifinále na skupiny A a B.

Finále- Švédsko: Česko 4:0

Švédové tak získali již 8 titul mistrů světa. Nejlepším hráčem kanadského bodování byl kanadský útočník Sidney Crosby, který nasbíral 16 bodů (8+8). Nejlepším Švédem byl obránce Niklas Kronwall, který nasbíral 10 bodů (2+8).

MS v ledním hokeji 2013- Stockholm, Helsinky (Švédsko, Finsko)

Tohoto MS se zúčastnilo 16 týmů. Švédsko bylo ve skupině A, kde je čekali Česko, Kanada, Švýcarsko, Norsko, Dánsko a Slovinsko. Trenérem byl Pär Märts.

Finále- Švédsko: Švýcarsko 5:1

Nejlepším hráčem kanadského bodování byl finský útočník Petri Kontiola s 16 body (8+8). Nejlepší Švéd byl až na 8. místě Loui Eriksson s 10 body (5+5).

MS v ledním hokeji 2017- Paříž, Kolín nad Rýnem (Francie, Německo)

Zatím posledního MS se zúčastnilo opět 16 týmů. Švédsko se dostalo do skupiny A spolu s USA, Ruskem, Německem, Lotyšskem, Dánskem, Slovenskem a Itálii.