Synchronizované plavání - ilustrační foto
Foto: Pavel Němec

Kvalifikace Tokyo 2020 - Synchronizované plavání

Synchronizované plavání - ilustrační foto

České synchronizované plavání pravidelně pod pěti kruhy nechybí. A to zejména díky nestárnoucí Soně Bernardové, která však již o nominaci do Tokya bojovat nebude. Zato její poslední partnerka Alžběta Dufková si našla novou parťačku a šanci mají také mladé nadějné Češky v týmové soutěži.

Synchronizované plavání - ilustrační foto Zdroj: Pavel Němec

Kvalifikace týmů

Jak se jsem již zmínil, tak Česká republika po dlouhých letech postavila tým českých synchronizovaných plavkyň, kde můžeme vidět převážně "teenagerky". Samozřejmě dlouhodobým cílem nemůže být nic jiného, než se pokusit kvalifikovat na hry pod pěti kruhy do Olympijského Tokya. A jaká vede na hry cesta?

Jistotu dostávají všechny týmy, které se na MS ve bazénových sportech 2019 v Jižní Koreji umístí do sedmého místa. A právě k tomu nyní český tým směřuje. Bohužel přes zvyšující se počet sportů a vyrovnávání počtu startujících na OH v obou pohlavích, byl také omezen počet týmů pro synchronizované plavání. A to konkrétně na pouhých deset. Zbylá tři místa budou následně udělena dosud nekvalifikovaným zemím, které se zúčastní na jaře v roce 2020 finálové olympijské kvalifikace. Tým, který se kvalifikuje, automaticky může poslat do soutěže také ženskou dvojici. 

Kvalifikace Dvojic

Kvalifikace dvojic je o trochu složitější než ta týmová. O moc více týmů se na hry nedostane. Největší šanci bude mít v českých barvách bez pochyb Alžběta Dufková, která nyní soutěží po boku Sabiny Langerové, nováčka na mezinárodní scéně. Pokud jejich vzestup půjde tak, jak začal po OH v Riu, kdy bývalá partnerka Dufkové, Soňa Bernardová, odešla do plaveckého "důchodu", mohly by se na OH do Tokya podívat. Pro Dufkovou by se jednalo již o čtvrtou olympiádu. 

Úplně první možností v boji o hry je stát se celkovým vítězem 2019 European champions Cup a nebo umístit se na takovém místě, které zaručuje místenku jako prvnímu, ještě nekvalifikovanému, týmu. A vskutku jedinou událostí, která bude zaměřena pouze na olympijskou kvalifikaci, bude závěrečná olympijská kvalifikační soutěž na jaře roku 2020, které se zúčastní dosud nekvalifikované státy. Z této soutěže postoupí na hry pod 5 kruhy sedm nejlepších dvojic. 

:CZE Kdo z Čechů bojuje o Rio a jaké mají podle nás šance?

Dvojice: Dufková/Langerová - 70%

Ženský tým - 50%

:CZE Český ženský tým

MS 2019 - Umístění do 7. místa Výsledek obrázku pro questionmark
Obsazení jednoho ze 3 míst v OH kvalifikaci 2020 Výsledek obrázku pro questionmark

:CZE Česká dvojice Dufková/Langerová

Postup díky umístění českého týmu na MS Výsledek obrázku pro questionmark
Vítězství/jediná místenka v 2019 European champions Cup Výsledek obrázku pro questionmark
Postup z OH kvalifikace 2020 Výsledek obrázku pro questionmark
38 0