Bazén na MSJ 2017 v Indianapolis

MSJ Indianapolis 2017 - Chrápavý ve finále, plavci překonali dva dorostenecké rekordy!

Sobota byla pro české plavce v USA mimořádně úspěšná. Filip Chrápavý vylepšil svůj vlastní dorostenecký rekord a postoupil mezi 8 nejlepších juniorů světa na trati 200 prsa! České dorostenecké maximum hned po něm překonala také Tereza Muselová! Ohlasy našich mladých plaveckých nadějí najdete na konci článku!

Dva mimořádně úspěšné české starty!

V sobotu se na juniorském mistrovství světa v USA postavili na start jen dva plavci. Oba dva ale předvedli fantastické výkony. Svou hlavní disciplínu měl na programu Filip Chrápavý, který ve svých předešlých startech atakoval své osobní rekordy. Všechno si ale schoval až právě na prsovou 200, trať ve které došel do finále na ME juniorů. Filip od začátku závodu plaval na hranici svého rekordního času a také na hranici finále. Výborným finišem nakonec dohmátl v čase 2:13,32, čímž vybojoval nejen český dorostenecký rekord, ale také postup mezi 8 nejlepších ze 7.místa! Tímto výkonem Filip zaostal o pouhých 13 setin za absolutním českým rekordem, který drží Daniel Málek, poslední plavecký olympijský finalista ČR, z roku 2001.

Pak už přišla na řadu Tereza Muselová, která si vytvořila parádní osobák již předešlý den na prsové 100. Tentokrát však měla v plánu disciplínu 200 polohově. Disciplína, ve které Terka již drží dorostenecký rekord. První půlka byla oproti soupeřkám o něco pomalejší, pak ale přišel prsový úsek, ve kterém Terka opět zazářila. V cíli z toho byl čas 2:17,33 a další vylepšení českého dorosteneckého rekordu! Tento výkon ji zařadil na celkové 15.místo. Bohužel na MS juniorů se plave semifinále jen na 50 a 100m tratích, a tak to bylo již konečné pořadí.

Tereza Muselová - český dorostenecký rekord MSJ 2017 Zdroj: Petra Škábová Chrápavý ve finále znovu atakoval český rekord!

V odpoledním programu tak měla Česká republika opět jednoho zástupce. Na dráze č.1 finále 200 prsa nastoupil Filip Chrápavý. Hned od začátku byly mezičasy o něco pomalejší než při ranním rekordním výkonu. Filip si ale hodně sil schoval do posledních 50 metrů. Ani přes mohutný finiš se mu znovu rekord vylepšit nepodařilo. Výkon 2:13,49 je i tak pod starou hodnotou dorosteneckého rekordu a je to pro Filipa druhý nejrychlejší čas v životě. Ostatní závodníci ale byli ještě o něco rychlejší a Filip tak končí na celkovém 8.místě!

Filip Chrápavý - finále na MSJ 2017 Zdroj: Petra Škábová

Ohlasy českých plavců po závodě

„Dnes jsem jel svoji hlavní disciplínu. Ráno jsem skoro ani nedoufal, že bych se mohl dostat do finále. V závodě jsem zkoušel novou taktiku, kterou jsem trénoval přes prázdniny a nakonec jsem se do finále dostal ze 7.místa, což byl obrovský úspěch. Navíc jsem zůstal jen 0,13s za absolutním českým rekordem. Ve finále jsem doufal ve zlepšení ranního času, ale to se nakonec nepovedlo. Taktiku, kterou jsem odjel rozplavby, jsem si chtěl přenést i do finále. Bohužel jsem však neodhadl první stovku, kterou jsem rozjel až moc pomalu a ve druhé stovce už jsem závod nezachránil. Co mě mrzí je také fakt, že nakonci závodu mi zbylo ještě relativně dost sil. I tak to je po osobáku z rána můj druhý nejlepší čas a se svým vystoupením jsem spokojený.“
Filip Chrápavý (8. na 200P)

„Dnes jsem se představila na dvoustovce polohové. Podařilo se mi posunout svůj osobní rekord a tím i rekord dorostenecký. Za mě spokojenost, skončila jsem na krásném 15. místě.“