Bazén na LSU 2017 v Taipei

SU Taipei 2017 - Elhenická v osobáku, Micka do finále neprošel!

Druhý den se na Světové univerziádě plavcům nedařilo. Nikdo si nevybojoval postup do odpoledních semifinálových a finálových bojů. Jediným světlým okamžikem byl osobní rekord Martiny Elhenické na 100K! Honza Micka nepotvrdil svoje nasazení a do finále na trati 1500K bohužel neprošel. Co na to říkají samotní plavci? Hledejte na konci článku :)

Rozplavby se tentokrát nevydařily, osobní rekord pro Elhenickou!

Druhý den Letní světové univerziády byla v plaveckém bazénu jako první na programu kraulová 200 mužů. V ní se představil nováček na světové scéně 20 letý Josef Moser, jehož hlavní disciplínou je 100 kraul. V tomto závodě se mu ale nedařilo, když za svým osobním rekordem zaostal o 3s. Výsledný čas 1:54,31 ho zařadil na konečné 36.místo.

Další byl z Čechů na startu Tomáš Havránek, který svým osobním rekordem mohl pomýšlet na postup mezi semifinálovou 16 na trati 200 polohově. Tomášovi se ale bohužel nepovedla druhá polovina závodu, kde se proti svým soupeřům propadl. Jeho výkon 2:05,33 je 2s za osobním rekordem a znamená celkové 26.místo.

Potom už byla na startu kraulové 100 žen Martina Elhenická. Martina se sice specializuje hlavně na delší tratě, na domácí scéně ale několikrát dokázala, že umí zaplavat kvalitně i kraulové sprinty. Martině se podařilo vyhrát čtvrtou rozplavbu a navíc si vylepšit svůj osobní rekord na čas 57,60! V nabité konkurenci ji tento čas v celkovém pořadí přinesl 27.pozici.

Největší naděje se dnes vkládaly do Honzy Micky, který nastoupil ke své hlavní disciplíně, 1500 kraul. Po včerejší nepovedené 400 se Honza chtěl pokusit projít do finále a bojovat o medailové kovy. Bohužel se mu ale 1500 vůbec nevydařila. Výkon 15:30,23 je více než půl minuty za jeho osobním rekordem a stačí jen na 15.místo. K postupu bylo potřeba zaplavat čas lepší než 15:14,23, který by v normálním případě byl v Honzových silách, tentokrát to ale nevyšlo.

Martina Elhenická - osobní rekord na 100K Zdroj: David Urban Govorov v rekordu univerziády, vítězové na 100 prsa ve shodném čase!

Druhý odpolední blok bylo na programu hned 5 finálových bojů. Nejvýrazněji v nich zazářil Ukrajinec Andrii Govorov, který ve finále motýlové 50 pokořil rekord univerziády. Zvítězil o půl vteřiny a dohmátl v čase 22,90. Stal se tak prvním plavcem na univerziádě, který tuto trať zaplaval pod 23s. Na stejné trati žen si zlato připsala Němka Aliena Schmidtke v čase 26,16. Ve znakové 100 mužů zazářil Američan Justin Andrew Ress. Nikoho nenechal na pochybách o své roli velkého favorita, zvítězil stylem start-cíl a jeho výsledný čas byl 53,29. Na dvojnásobné distanci, 200 znak, žen se díky skvělému finiši raduje z vítězství Australanka Sian Monique Whittaker, jenž dohmátla s náskokem 0,4s a zlato bere výkonem 2:09,50.

Zajímavé bylo sledovat velmi vyrovnané finále prsové 100 mužů. Největším favoritem zde byl Dmytriy Balandin z Kazachstánu, jenže ten nakonec o 2 setiny podlehl dvojici Ilya Shymanovich (Bělorusko) a Andrew Lawrence Wilson (USA). Tito dva závodníci dohmátli ve shodném čase 1:00,15 a oba si z Taipeie odvezou zlatou medaili. Na Balandina tak zbyl po olympijské medaili "pouze" bronz z univerziády.

Ohlasy českých plavců po závodě

„První polovina závodu se mi plavala hodně slušně. Na prsovém úseku jsem ale cítil, že to není optimální. Chtěl jsem lepší čas a lepší umístění. Ještě tu budou další starty, na kterých si mohu zlepšit náladu.“
Tomáš Havránek (26. na 200PZ)

„Osobák je to fajn, ale první padesátku jsem jela asi zbytečně pomalu. Tenhle start byl jen na tak rozplavani a ozkoušení bazénu, hlavní závody mě teprve čekají. Zítra mám 1500, tak už bych konečně chtěla zaplavat nějaký slušný čas.“
Martina Elhenická (27. na 100VZ)

„Už od prvního bazenu to bylo hrozně pomalé. Nedokázal jsem se vůbec rozjet a po celou dobu závodu jsem se trápil. Od začátku jsem plaval dlouhé tempo, snažil se klouzat po té vodě. Ostatní plavci mi ale stále ujížděli, a tak jsem začal plavat více frekvenčně a vůbec mi to nepomohlo. Nedokázal sem se držet ostatních plavců, kteří plavali kolem mě a v cíli, když sem uviděl svůj čas, mi bylo do breku. Za dva dny mě čeká ještě poslední individuální závod, 800VZ, tak uvidime, jak se ne/zadaří tam.“