Nepejchal vyhrál SP v Baku

Do Ria míří mladý nadějný střelec Nepejchal

Loni jej znalo pouze několik zasvěcených jedinců ve světě sportu a lidé na českém střeleckém svazu. O tom, že se jedná o obrovský talent, se již nějakou dobu vědělo. Ale s tím, že se Filip Nepejchal dostane v 17 letech na olympijské hry, s tím počítal už málokdo.

To, že jeho výkonnost půjde nahoru již letos, naznačil na juniorském světovém šampionátu v Tallinu, kde vybojoval titul mistra světa v disciplíně Malorážka 3 x 40 ran. Nicméně Filip sám se nezasloužil o olympijskou místenku…

Tu vystřílel v závodě světového poháru Tomáš Jeřábek. Avšak po získání místenky nebylo jasné, kdo vlastně nakonec do Ria pojede. Bohužel veškeré karty hrály proti Tomáši Jeřábkovi. Nejen, že jeho výkonnost šla na jaře dolů, ale k tomu se přidaly i dlouhotrvající problémy se zády, takže by na OH mohl střílet pouze malorážku vleže.

Zato výkonnost stoupala u Davida Hrkulčáka a Filipa Nepejchala. A o nominaci do Ria měly rozhodnout závody světového poháru v červnu, které se konaly v Baku. A tam se odehrál scénař, který opravdu čekal jen málokdo.

Vzduchová puška se stala nečekané kořistí Filipa Nepejchala, který se probojoval do finále a tam poslední ránou ovládl celou soutěž. Byl to teprve jeho druhý start v SP. Hrkulčák zůstal bez finále. V malorážce vleže skončil Hrkulčák 18., a Nepejchal nestartoval. A tak rozhodla další Filipova silná disciplína, ve které se stal juniorským mistrem světa, malorážka 3 x 40 ran. Do finále se sice neprobojoval, ale s vysokým nástřelem 1165 bodů byl pouze 2 body od postupu do finále. Skončil desátý. Hrkulčák nastřílel o 4 body méně a skončil pětadvacátý. A tak bylo rozhodnuto. Do Ria se kvalifikoval velmi překvapivě 17 letý mladík, který má celou kariéru před sebou. Na olympiádě se představí ve 3 disciplínách – vzduchová puška, malorážka 3 x 40 ran a malorážka vleže. Co však v Riu předvede? Poslední výsledky naznačují, že může bojovat i o finále.