Česká rychlobruslařka na krátké dráze Michaela Sejpalová

Rychlobruslařka Sejpalová zažije debut na Olympiádě

Většina lyžařských disciplín teprve začíná své poutě světovými poháry, ovšem rychlobruslení na krátké dráze má již toto účinkování za sebou. Čtvrtou zastávkou skončilo SP o tomto víkendu v jihokorejském Soulu. Světový pohár navíc sloužil jako kvalifikace na ZOH, kde má Česko jistou minimálně jednu místenku.

Oficiální žebříček bude sice vydán až desátého prosince, nicméně neoficiálně jsou známy kvalifikované rychlobruslařky již od dnešního dne. Čtvrtá a zároveň poslední zastávka světového poháru v korejském Soulu je u konce. Proběhly tak první výpočty kvalifikovaných závodníků a závodnic. Nejsilnější zastoupení budou mít již tradičně velmi stabilní země v tomto sportu, jako jsou Korea, Kanada, USA či Itálie. Minimálně jednou místenkou se může pyšnit také Česko.

Oproti minulým hrám se letos do kvalifikačních bojů nezapojil žádný z mužských zástupců. Vojtěch Loudín ukončil po hrách v Sochi kariéru a čeští junioři zatím nedosahují výkonosti konkurenceschopné světové špičce. A tak se o body do SP a letenky na olympiádu zapojil ženský trojlístek ve složení Kateřina Novotná, Michaela Kunčířová a Michaela Sejpalová

Tou šťastnou se nakonec stala poslední jmenovaná, Sejpalová. Šestá žena z MS z před dvou let se kvalifikovala na trati 1.500 metrů, přičemž jí k tomu dopomohl zejména postup do semifinále v čínské Shanghaji, kde nakonec obsadila 21. příčku. Na nejdelší trati obsadila v SP nakonec 36. pozici a postup na OH jí už zřejmě neunikne. Kateřina Novotná obsadila 43. a Michaela Kunčířová 46. pozici. Aktuálně se obě pohybují za postupovými pozicemi a musí čekat, zda se jich bude týkat přerozdělení míst v budoucích týdnech.

Bohužel na sprinterské trati 500 metrů mají Češky velmi mizivé šance. Nejlépe se v SP umístila na 55. místě Michaela Sejpalová, což je velmi vzdálené od postupu na OH. A ani na kilometrové trati to nevypadá, že by některá z českých reprezentantek byla dodatečně nominována. Kompletní trojice se nachází daleko za postupovými možnostmi.

Pokud se v budoucích týdnech nic nezmění, vypadá to, že česká stálice Kateřina Novotná, která se velmi aktivně připravovala na olympijskou sezónu právě v Jižní Koreji, nakonec zůstane bez olympijské letenky. Ještě však není všem dnům konec.