Plíšková před US Open
Foto: www.facebook.com/pliskovakarolina

Co musí Karolína Plíšková udělat, aby udržela pozici světové jedničky

Plíšková před US Open

Celkem sedmi usilovnicím o prvenství v žebříčku se bude Karolína na US Open bránit. Co vše se musí stát, aby Karolína stále držela primát?

Připomeňme si, kdo může Karolínu sesadit. Jsou to Rumunka Halep, Španělka Muguruza, Ukrajinka Svitolina, Dánka Wozniacki, Američanka Venus Williams, a ještě Ruska Kuznetsova. Pojďme se tedy podívat, jak musí turnaj dopadnout, abychom stále měli dvě světové  tenisové jedničky. Karolínu již jistě neohrozí Britka Konta, jenž skončila v prvním kole na raketě Srbky Krunic a hrozí jí pád z elitní desítky. 

Hned na začátku vzniká velký problém. Díky skvělému loňskému umístění odečítá Plíšková velký "ranec" bodů. Oproti Rumunce Halep zhruba trojnásobek, zatímco součansý náskok činí pouze 5 bodů. Výbornou pozici má také Španělka Muguruza, která loni vypadla již ve druhém kole, takže odečítá 70 bodů, což je skoro 19x méně, než Plíšková! Bude to mít velmi těžké.

V praxi to tedy vypadá takto. Pokud Plíšková letos vyhraje, nesměla by se ve finále utkat s Rumunkou Halep. A to se nestane, jelikož Ruska Sharapova aktuální světovou dvojku vyřadila. 

V případě finálové výhry nad Muguruza budou mít obě soupeřky stejný počet bodů a ženský tenis by tak měl 2 světové jedničky. Když převedeme situaci na to, že Halep i Kontak již vypadly, tak v případě finalové účasti české jedničky, Muguruza musí vypadnout již ve čtvrtfinále, a zároveň Svitolina a Wozniacki nesmí turnaj ovládnout.

Nyní má Karolína takovýto úkol. I když Halep nevyhrála jediné utkání, pro postup na trůn jí bude stačit, když Karolína Plíšková vypadne nejpozději v semifinále. A zároveň Muguruza by musela skončil již ve třetím kole, Svitolina před semifinále a zbylé bojovnice o trůn nesmí US Open vyhrát. 

Z loňska obhajuje Karolína celkem 1.290 bodů, které obdržela za účast ve finále. A jeden cíl je tedy jistý. Pokud aktuální světová jednička nepostoupí do finále, určitě přijde o trůn. Výpadek v semifinále by totiž přirazil její aktuální pozici buď Simoně Halep nebo Španělce Muguruza. V případě dřívějšího výpadku se před ní může dostat ještě více soupeřek. 

Autor: Lukáš Michálek
695 0