Maria Sharapova
Foto: http://www.ibtimes.co.in

Spiknutí? Mstí se tenisový svět Marii Sharapové? Proč?

Maria Sharapova

Na úvod sezóny dostala Maria Sharapova divoké karty na různé turnaje, které jí pomáhají sápat se zpět nahoru žebříčkem. Ovšem French Open bude bez ní a možná i Wimbledon.

Třicetiletá Ruska Maria Sharapova usilující o návrat mezi tenisovou elitu oznámila, že hodlá absolvovat kvalifikaci do hlavní soutěže Wimbledonu. O divokou kartu do hlavní soutěže žádat nebude. „Vzhledem k mému lepšímu umístění po třech turnajích od mého návratu, budu též hrát kvalifikaci Wimbledonu v Roehampton a nebudu žádat o divokou kartu do hlavní soutěže," oznámila Sharapova.

Velký poprask v posledních dnech způsobilo neudělení divoké karty Sharapové na blížící se Roland Garros. Předseda Francouzské tenisové federace  Bernard Giudicelli zdůvodnil odmítnutí žebříčkovým postavením Sharapové, které je podle něj nedostačující. Giudicelli také zdůraznil, že divoké karty se udělují hráčům vracejícím se na kurty po zranění a ne po dopingovém trestu. Tento krok chválilo mnoho tenisových příznivců a verdikt podpořil i sponzor Sharapové - firma Head. „Rozhodnutí grandslamového turnaje plně podporuji. Nemyslím si, že by divoké karty měly být pro ty, kdo poruší dopingová pravidla," uvedl ředitel firmy Johan Eliasch pro britský list The Times.

Po návratu dostala Ruska hned tři divoké karty a rychle stoupala pořadím a získala tolik bodů, aby mohla absolvovat kvalifikaci Wimbledonu. Před začátkem probíhajícího turnaje v Římě mohla Sharapova pomýšlet i na účast v hlavní soutěži Wimbledonu za podmínky, že v Římě to dotáhne minimálně do semifinále. Jenže v úterý musela tenistka kvůli zranění stehenního  svalu skrečovat zápas s Chorvatkou Mirjanou Lučić-Baronni.

Na wimbledonskou kvalifikaci se Sharapova bude připravovat na svém oblíbeném travnatém turnaji v  Birminghamu, kam dostala pozvání od pořadatelů. „Už od mládí je to jeden z mých nejoblíbenějších turnajů. Jsem vděčná a nadšená z toho, že tam znovu budu moci hrát," napsala na svém facebookovém profilu. 

Rozhodnutí prezidenta francouzské tenisové federace má však také velkou řadu odpůrců. Například Björn Borg prohlásil: "Pokud si sportovec již jednou odpykal trest za doping, nesmí být následně jakkoliv trestán. Proto jsem výrazně proti rozhodnutí francouzské tenisové federace". 

Potáhne se dopingový škraloup s ruskou tenistkou dlouho? A proč ji tenisový svět tolik trestá? Nebylo toho již příliš? Je to snad z důvodu, že si "dopomohla" zakázanou látkou do TOP 10 a k velkým finančním odměnám? Nebo to bylo nevědomé užití zakázané látky?

Mnozí fanoušci nazývají Sharapovou "feťačkou". Je to možná proto, že se v tenisovém světě prakticky nesetkáváme s dopingovými případy a tento byl jediný velký za několik posledních let. 

Autor: Hana Řeháková
86 0