Foto: receptyonline.cz

Co s naším tělem dělají ledové nápoje?

Každý to známe, s přibývajícím horkem a sluncem se naše chuť a touha po studeném zvyšuje. Chceme se ochladit zmrzlinou či vychlazeným kelímkem něčeho sladkého. Například ledové tříště. Konečně cítíme pocit úlevy. Alespoň na chvilku. Je to ale pro naše tělo opravdu úleva?

Čím více horka je venku, tím více se snažíme zchladit náš vnitřek. Je to ale pro náš organismus a tělo celkově opravdu to správné?

Zdroj: receptyonline.cz

Pitný režim v horkých dnech musíme dodržovat. O tom žádná. Náš organismus si ho žádá a čím více vody vypotí, tím více do sebe musíme zpátky dostat. Při horkých dnech rádi sáhneme po nějaké zmrzlině, nebo například ledové tříšti.

Pak máme konečně pocit, že tím vším ledem jsem to horko konečně zahnali a ulevili celému tělu. Ale to jsme na omylu! Odborníci naopak varují! V obzvláště teplých dnech je potřeba se vyvarovat pití přechlazených nápojů.

„Náš organismus je přehřátý a příjmem velmi studeného nápoje mu přivodíme pořádný šok. Dochází k překrvení sliznice hltanu a to velmi často může vyvolat zánět nosohltanu až angínu,“ řekla pro Ženu-in dětská lékařka MUDr. Neužilová.

Nejčastěji pocítíme škrábání v krku, spojené s chrapotem, bolestí v krku a kašlem. Může se dostavit zvýšená teplota až horečka. Pokud tyto příznaky trvají déle jak tři dny a nepodaří se nám teplotu srazit antipyretiky, pak je samozřejmě třeba vyhledat lékařskou pomoc.

Chceme-li se vyvarovat těmto nepříjemným a zbytečným komplikacím, je třeba popíjet tekutiny vlažné či dokonce teplé! Teplý nápoj skvěle dokáže vyrovnat naší vnitřní teplotu s tou vnější. Doporučují se také pít nahořklé nápoje. Ideální je zelený čaj. Naopak zcela nevhodné jsou nápoje přeslazené ( jako je právě ledová tříšť, nebo například malinovka), které zvyšují pocit žízně, a nápoje příliš perlivé, které pak následně mohou vyvolat potíže zažívací.

Autor: Tereza Rýparová
358 0