Michal Březina na ME v Ostravě
Foto: Facebook - Czech Figure Skating/ Adolf Horsinka

5 krasobruslařů na Olympiádě? Naposledy tomu bylo v Naganu 1998

Michal Březina na ME v Ostravě

Že by se české krasobruslení opět dostávalo do popředí? Bylo by to skvělé. Na Olympiádě v korejském Pyeongchangu se totiž představí pětice českých reprezentantů. A přitom toto číslo nemusí být konečné. Po jistotě startu zástupců v mužské kategorii a soutěží párů a tanečníků může Česko získat dodatečnou kvótu.

Více krasobruslařů měla Česká republika na OH pouze během první olympiády po rozdělení Československa, tedy v roce 1994 v norském Lillehammeru. Tehdy jsme měli v ženské kategorii 2 zástupkyně, jmenovitě Lenku Kulovanou a Irenu Zemanovou. V soutěži sportovních dvojic nás reprezentovali legendární Radka Kovaříková a René Novotný, kteří vybojovali nejlepší umístění pro ČR v krasobruslení v podobě šestého místa. V tanečních párech jsme měli dokonce dvojí zastoupení. Kateřina Mrázková a Martin Šimeček skončili na fantastické osmé pozici, Radmila Chorobková a Milan Brzý byli šestnáctí. 

O 4 roky později v Naganu měla Česká republika 5 členné zastoupení. Mezi ženami se opět představila Lenka Kulovaná, jenž obsadila 18. příčku. Kateřina Beránkova s Ottou Dlabolou byli v soutěži spotovních dvojic patnáctí a Kateřina Mrázková po boku Martina Šimečka v tancích na ledě dokonce na 13. pozici. Od té doby měla Česká republika na olympijských hrách vždy méně zástupců a výsledky bývaly poměrně daleko za medailovými příčkami. Jako by na časy Hany Maškové, Jozefa Sabovčíka, Ondreje Nepely a dalších se nedařilo navázat. Od slavného hokejového Nagana se nejvíce dařilo Beránkové s Dlabolou, kteří byli osmí v Salt Lake City. V Sochi zase Michal Březina úspěšně zaútočil na umístění v nejlepší desítce, kterou nakonec uzavřel. 

V jihokorejském Pyeongchangu bychom měli vidět opět pětičlenné zastoupení. Mezi muži si vyjel na letošním MS místenku Michal Březina, který s největší pravděpodobností bude tím, kdo pojede reprezentovat. Na dodatečné kvalifikaci v německém Oberstdorfu se zaskvělo české párové krasobruslení. Nejdříve se ve sportovních dvojicích představili mladí talentovaní Martin Bidař a Anna Dušková, kteří potvrdili roli velkých adeptů na postup. Bylo to však z posledního místa a po odřeknutí Francouzů, kteří sice loni na MS vybojovali 2 místa, ale nakonec pošlou na hry pouze 1 pár. Dušková s Bidařem jsou aktuálně nejlepším českým párem a pokud se nestane nic zásadního, pojedou na OH reprezentovat oni. 

Český taneční pár se nominoval do Pyeongchangu. Ale.....

V tanečních párech to budou mít Češi komplikovanější. Na Nebelhorn Trophy reprezentovali českou vlajku Michal Češka a Cortney Mansour, kteří spolu jezdí již několik sezón. Po ne tolik povedené krátké jízdě, kde ztratili pár bodů, si vše vynahradili ve volném tanci, kde se na bod a čtyři desetiny přiblížili osobnímu maximu. Posunuli se na pátou pozici, což zajistilo Česku další místenku. Hned za nimi skončili Slováci Lucie Myslivečková, dříve reprezentující Česko, závodící po boku Lukáše Csolleye. 

Zde je však zádrhel. Cortney Mansour je rodačkou z Kanady. Zákonně reprezentovat Česko však chce již poměrně dlouho. V loňském roce oficiálně podala žádost o změnu občanství. Bohužel jednání se na českých úřádech zatím moc nepohnula. Do začátku olympiády zbývá něco málo přes 4 měsíce. Fakt, že se Mansour s Češkou nominovali na olympijské hry by jim však mohla nahrát do karet a celý proces získání občanství urychlit. Do tohoto procesu jsou zapojeni jak právníci, tak i český krasobruslařský svaz. 

Opravdu smutné by bylo, kdyby se tento proces nepodařilo dotáhnout do úspěšného konce. Jak se ukazuje, získávání jiných národností u krasobruslařů se může pěkně komplikovat. Právě v disciplíně tanečních párů se během letošního MS kvalifikovali přímo na OH Dánové. Bohužel pro mužského zástupce Fourniera Beaudryho, který je původně z Kanady, se Dánům nepodařilo občanství získat a do Olympiády to již nestihnou.  A tak se museli své místenky vzdát, jelikož nemají jiný pár podobné výkonnosti. Díky nim získali místenku již dříve zmínění Slováci. Ovšem i zde je komplikace, jelikož Lucie Myslivečková má české občanství a do olympiády si tak musí stihnout vyřídit slovenské. 

Pokud by se pro Cortney Mansour nepodařilo získat české občanství, nastal by tu problém. Druhý nejlepší český taneční pár jsou junioři Alexandr Sinicyn a Nicole Kuzmich. Saša je Čechem od narození, ovšem Nicole má stále kanadský pas a tak by nastala situace podobná jako u Cortney - urychlené získání občanství (pokud by se vše stihlo zvládnout). Pokud by se proces s občanstvím nepodařilo úspěšně vyřešit, musela by se pravděpodobně Česká republika místa v soutěži tanečních párů vzdát.

Na OH se může dostat i česká zástupkyně v ženské kategorii

Ano, Elizaveta Ukolova oproti roku 2013 neuspěla a olympijskou místenku nevybojovala. To však aktuálně neznamená, že do Koreje neodjede zástupkyně českého ženského krasobruslení. MOV vypsal kvalifikaci pro 148 účastníků s tím, že dalších 10 míst si nechal na přerozdělení. Jelikož má Česko nyní Česko na OH místenky v mužské kategorii a také soutěži párů a tanců, chybí pouze účastnice mezi ženami, aby se Česká republika mohla zúčastnit soutěže družstev. Tu čest bude mít pouze 10 států. A právě těm, kterým chybí zástupce v nějaké kategorii, může MOV dodatečně přidělit místo, aby doplnil počet týmů na deset. V případě, že by se tak událo, bude moci český krasobruslařský svaz provést výběr z trojice Elizaveta Ukolova, Eliška Březinová a Michaela Lucie Hanzlíková. Další variantou by také mohla být zvláštní soutěž vypsaná právě na boj o místo v olympijském týmu. 

611 0