Český skokan na lyžích Čestmír Kožíšek
Foto: skoky.net

Skvělý Kožíšek si na letech v Kulmu doletěl pro životní výsledek

Český skokan na lyžích Čestmír Kožíšek

Skokan na lyžích Čestmír Kožíšek potvrzuje vzrůstající formu i v letech na lyžích. V dnešním klání se v poměrně proměnlivých podmínkách dostal dvakrát za 200 metrů, což mu vyneslo konečnou 13. příčku, což je jeho nejlepší výsledek v kariéře a nejlepší výkon českých skokanů v právě probíhající sezóně.

Po 27. pozici v kvalifikaci a letu dlouhém 192,5 metru si dělal v dnešním závodě zálusk na první body v rámci světového poháru v letošní sezóně. Že to ovšem dopadne takto, nečekal nejspíš ani on sám. 

V prvním kole startoval s číslem 4 a s nepříjemnými podmínkami se popasoval velmi slušně. Skok dlouhý 210 metrů jej dlouho držel na čele a ještě před nejlepšími skokany se držel v elitní desítce. Nakonec z toho bylo po úvodním kole průběžné dvanácté místo, kterým Česťa útočil na svůj vůbec nejlepší výsledek kariéry. 

V roce 2013 zažil ve svém životě nejpovedenější víkend při leteckých závodech v Harrachově, kde skončil na třináctém, respektive patnáctém místě. A právě nejlepší výsledek si dnes vyrovnal. V druhém kole předvedl další ze svých povedených letů, tentokrát na značku 211 metrů. Z důvodu zlepšení výkonu soupeřů se však mírně propadl, a sice na 15. místo, což by pro něj znamenalo vyrovnání druhého nejlepšího osobního výkonu v kariéře. Ovšem později přišly dodatečná diskvalifikace v druhém kole pro Nora Forfanga a Slovince Damjana, což Česťu posunulo na konečné 13. místo, čímž si opravdu vyrovnal nejlepší kariérní výsledek z Harrachova. 

Díky dnešnímu výsledku tak získal první body v letošním ročníku světového poháru a s přehledem tak přeskočil aktuálně dva bodující Čechy Romana Koudelku a Vojtěcha Štursu. V současné chvíli se tak nachází na pozici české jedničky. Díky tomuto výkonu si navíc již téměř jistě řekl o nominaci na olympijské hry, což by pro něj znamenalo premiérový start pod pěti kruhy. 

Klání na leteckém můstku dnes ovládl norský skokan Andreas Stjernen, jenž je pověstným letcem s osobním rekordem delším než 250 metrů. Hned za ním na stříbrné pozici skončil jeho týmový kolega Daniel Andre Tande, který se ve finálovém kole prezentoval veleskokem na značku 240,5 metru. Bronz dnes bral trochu překvapivě čtyřnásobný olympijský šampión Simon Ammann, pro kterého to znamená první pódium v aktuální sezóně.

VÝSLEDKY

1. Andreas Stjernen (NOR) 407,6 bodů

2. Daniel Andre Tande (NOR) 405,1 bodů

3. Simon Ammann (SUI) 399,9 bodů

.

13. Čestmír Kožíšek (CZE) 369,4 bodů

Pořadí SP k 13.1.2018

1. Kamil Stoch (POL) 731 bodů

2. Richard Freitag (GER) 711 bodů

3. Andreas Wellinger (GER) 583 bodů

.

41. Čestmír Kožíšek (CZE) 20 bodů

51. Vojtěch Štursa (CZE) 3 body

56. Roman Koudelka (CZE) 1 bod

382 177