Tomáš Portyk po Ramsau

Úžasný start do sezóny. Portyk zahájil světový pohár čtvrtým místem

Asi lepší start do sezóny si nemohl český sdruženář Tomáš Portyk představit. Olympijský vítěz mládeže držel po skoku šestou pozici, kterou díky skvělému běhu vylepšil až na pozici čtvrtou, čímž si vyrovnal osobní maximum ve světovém poháru. Z premiérového vítězství v kariéře se radoval Rakušan Mario Seidl.

V sobotu zvládli sdruženáři odskákat jeden tréninkový skok a poté i dvou a půl hodinové martýrium soutěžního kola.  V něm zazářil rakušan Mario Seidl a na jeho veleskok 145 metrů neměl ani jinak suverénní skokan nor Jarl Magnus Riiber, který na Rakušana ztrácel téměř minutu. Na třetím místě byl bratr vítěze loňského Světového Poháru Akita Watabeho, Yoshito. Čtvrtý po skoku mohl být spokojen Němec Manuel Faisst. Pátý byl veterán a nejstarší muž celého startovního pole rakušan Wilhelm Denifl, kterému je 38 let. Za ním se na šestém místě parádil Tomáš Portyk.  Po skoku ztrácel na čelo 1:47 minuty.

Co se týče dalších Čechů, tak po skokanské části byl Ondřej Pažout na 32. místě, Jan Vytrval  na 42. místě a Lukáš Daněk končil pátou desítku na 49. pozici.

V běžecké části odrážel Mario Seidl svého soka Jarla Magnuse Riibera. A i když se mu mladý Nor blížil, nestačilo to ani na kontakt. Rakušan si tak připsal premiérové kariérní vítězství, Riiber doběhl s přehledem druhý. O třetí místo až do posledního kola bojoval Tomáš Portyk. Pohyboval se ve skupině společně s Johannesem Rydzekem, Magnusem Moanem, Manuelem Faisstem a Wilhelmem Deniflem. Až na konci dlouhého stoupání v závěrečném kole se vzdálil Johannes Rydzek od skupiny bojující o třetí místo. Ovšem Tomáš Portyk v posledním průdkém stoupání těsně před cílem zaútočil a jeho nástupu nikdo ze soupeřů ve skupině nestačil.  Do cíle tak přiběhl Portyk na čtvrté pozici, čímž si vyrovnal kariérní maximum v závodech světového poháru. Čtvrtý byl totiž i v minulé sezóně, letos v únoru v japonské Hakubě.

Další naši na body nedosáhli. Ondřej Pažout, který měl v přípravě kvůli zranění dlouhou pauzu doběhl na 38. místě.  Jan Vytrval udržel svou 42. pozici a Lukáš Daněk se posunul na 44. místo. Nutno o posledně jmenovaném dodat, že měl 24. běžecký čas.

Pořadí 1. individuálního závodu v Ruce. (v závorce za ztrátou pořadí běžeckého času)

1. SEIDL Mario (AUT)  +0:00  (29)
2. RIIBER Jarl Magnus (NOR) +0:17 (11)
3. RYDZEK Johannes  (GER) +1:08  (8)
4. PORTYK Tomáš (CZE)  +1:17  (17)
5. FAISST Manuel (GER) +1:19 (20)
6. DENIFL Wilhelm (AUT) +1:22 (21)
7. MOAN Magnus (NOR) +1:26 (10)
8. GEIGER Vinzenz (GER) +1:51 (15)