Espen Andersen vítězí v Lillehammeru

Vítězství v Lillehammeru pro Andersena. Dva Češi na bodech

Individuální závod v Norském středisku Lillehammeru vyhrál domácí Espen Andersen. Češi ukončili čekání na body. Miroslav Dvořák se díky skvělému běhu posunul na 24. příčku, Tomáš Portyk udržel osmadvacátou pozici po skoku.

Skokanská část dopoledne se natahovala a to již samotný provizorní skok před tím soutěžním. Podmínky byly dost záludné. Vítr si s jury závodu  hrál a tak se několikrát měnil nájezd a i několikrát si skokané na svůj pokus musel počkat. Nejlépe si se skokanskou částí poradil domácí Espen Andersen. Za ním na druhém místě byl překvapivě člen domácí národní skupiny Espen Bjoernstad. Třetí kole na můstku byl opět člen národní skupiny a to starší bratr Jarla Magnuse Riibera, tedy Harald Johnas Riiber.  Do závodu se probojovalo celé české kvarteto, což při účasti 71 sdruženářů je poměrně dobrý úspěch.  Z našich byl na tom nejlépe po skoku Tomáš Portyk a to na 28. pozici se ztrátou minuty a půl na Espena Andersena. Po svém skoku naznačoval, že určitě šlo letět dál. 39. místo obsadil Lukáš Daněk a hned za ním skončil Miroslav Dvořák. Ztráta těchto dvou byla lehce pod dvě a čtvrt minuty. Ondřeji Pažoutovi se skok nepovedl, zdálo se, že dostal nepříjemný poryv větru v průběhu letu. Na můstku skončil až na 47. místě.

Běžecká část nabídla jako téměř pokaždé zajímavé rozuzlení. To se netýkalo ovšem Espena Andersena, který dokázal stylem start-cíl zvítězit. V závěru se ale na něj tlačila silná  skupina výborných běžců. Norové nakonec v zajímavém finiši obsadili celé stupně vítězů. Druhý finišoval Jan Schmid a třetí Joergen Graabak. Mimo stupně  zůstal Johannes Rydzek, na pátém místě finišoval po fantastickém běhu Alessandro Pittin, který vybíhal až jako 34. na trať. Opět tak potvrdil, že pokud jeho ztráta po skoku je pod dvě minuty, může bojovat i o stupně vítězů. Na šestém místě doběhl lídr Světového poháru Akito Watabe. To vše byla vedoucí skupina.

Naši sdruženáři po třech individuálních závodech ve Finské Ruce byli bez bodu. Už po skoku bylo jasné, že to nebude opět lehké. Ovšem Tomáš Portyk poprvé běžel závodních 10km a statečně bojoval. Po celou běžeckou část se pohyboval okolo 28. pozice. Tuto příčku také do cíle dovezl a získal první tři body do pořadí Světového poháru. To Miroslav Dvořák se ze 40. místa průběžně dostával kupředu. V polovině trati byl 36., ale spolupracoval s Magnusem Moanen, výbornýn domácí běžcem a navrátilcem do Světového poháru Francouzem Jasonem Lamym Chappuisem. Nakonec z této silné trojice měl Miroslav Dvořák nejvíce sil a projoval se na 24. místo. Získal tak 7 bodů do Světového poháru. Navíc jeho běžecký čas byl 12 nejlepší. Lukáš Daněk, který si vyskákal 39. pozici nenastoupil do běžecké části. Ondřej Pažout je lepší skokan než běžec. Skok mu ráno na můstku nevyšel, ale v běžecké části se posunul na 43. místo.

Zajímavostí je, že sezónu vůbec dobře nerozjel pětinásobný vítěz Světového poháru Eric Frenzel. Ten dnes doběhl na 15. místě a na lídry SP ztrácí. Famózní zlepšení osobního maxima dosáhl Japonec Go Yamamoto.

Do žlutého trikotu pro vedoucího závodníka se oblékl vítěz dnešního závodu Espen Andersen

47. Tomáš Portyk (CZE) 3 body

Sdruženáři mají příští víkend volno a představí za dva týdny v Rakouském Ramsau, kde je čekají dva individuální závody se skokem na středním můstku.