Česká plavkyně Lucie Svěcená

3.den MS: Světový rekord na 100M, Lucie Svěcená v českém rekordu 13.!

Motýlkářka Lucie Svěcená nejprve v ranních rozplavbách na 50 motýlek atakovala český rekord. Ten jí nakonec odolal o pouhé tři setiny. Čas 26,18 ale Lucii posunul do jejího vůbec prvního semifinále na světovém šampionátu! Ve skvělé atmosféře se ji pak večer podařilo svůj čas ještě vylepšit. Tentokrát už národní maximum pokořila, když dohmátla v čase 26,09 na celkovém 13.místě!

Česká plavkyně Lucie Svěcená Zdroj: Václav Pokorný

Postup z rozplaveb jen těsně unikl Báře Závadové, která na 100 polohový závod skončila 17. Za semifinálovou šestnáctkou zaostala o pouhých 14 setin. Nestačil jí ani její letošní nejlepší výkon 1:01,35. Na 200 znak nastupovala Simona Baumrtová. Té se však nepodařilo zopakovat slibný výkon z letošní Velké ceny Brna a časem 2:06,25 skončila na 12.pozici. O postupy bojovali také další plavci, mj. i smíšená štafeta na 4x50 polohový závod. České kvarteto ve složení Franta, Bartůněk, Svěcená, Seemanová, ale nakonec obsadilo 11.místo a do finálové osmičky neproklouzlo.

Ve večerním programu byl k vidění první individuální světový rekord letošního MS. Postaral se o něj Jihoafričan Chad Le Clos na trati 100 motýlek. Tomu se na této trati podařilo zvítězit již potřetí v řadě. Svůj vlastní světový rekord z roku 2014 ve finále vylepšil o 36 setin a jeho nová hodnota je 48,08s.

Zajímavé je také sledovat Maďarku Katinku Hosszú, nejlepší plavkyni roku 2016. Ta ve svém honu na zlaté medaile ulovila již čtvrtou v pořadí. Prozatím dokázala zvítězit na 400 metrů polohový závod, 200 metrů motýlek, 100 a 200 metrů znak. Uvidíme, kolik zlatých si „Iron Lady“, jak je jí přezdíváno, ještě na tomto MS připíše.

Napsal: David Urban